Co proti Vydram?

Jak se zbavit vydry

Vytvořit v krajině rybník, nasadit do něj ryby v koncentraci, která se nemůže (bez významné pomoci člověka) v přírodě udržet, je jako nasypat sýkorám ptačí zob do krmítka. Za normálních okolností by ryby v takovém uzavřeném systému buď zmrzly nebo se udusily, takže vydra je logicky vyžere.
Archiv

Co jí vydry

Živí se hlavně rybami, pokud však nejsou k dispozici, nepohrdne ani jinou potravou. Reprodukce probíhá sezónně, často nezávisle na období. Samici se rodí obvykle dvě mláďata, která jsou odstavena po jednom roce.

Co loví vydra říční

Vydry ovšem loví převážně drobné ryby. Ulovit dovedou takové, které měří 15–20 cm a dosahují váhy kolem deseti gramů. V potocích a říčkách jsou jejich kořistí především okouni, plotice a jelci, v horských potocích pstruzi, lipani nebo i drobní savci.

Kdy má vydra mládě

Rozmnožování Vydry se páří ve vodě, nejčastěji v období od února do června. Po dvou měsících březosti samice rodí jedno až čtyři mláďata. Podle statistik se nejčastěji narodí mláďata dvě.
Archiv

Jak chytit vydru

Není možné, aby někdo odchytil divoce žijící vydru a umístil ji do zajetí. Existují však jiná řešení. V případě již vzniklých škod můžete požádat o náhrady škod. Ale důležitá je hlavně prevence a způsob chovu ryb v rybníce.

Jak chovat vydru

Potravou jsou ryby, kilogram denně. A potřebuje vodu! Potřebuje alespoň malý rybníček, aby jí byly poskytnuty základní welfare podmínky. Vydra tedy vůbec není vhodný druh k chovu, ať už si někdo myslí, že by ji mohl mít doma, tak ani pro zahradu není vhodná.

Co je podobné vydře

Nutrie říční (Myocastor coypus, známá též jako vodní krysa, řekomyš americká, řekomyš bonárská, bobr bahenní, bobr jihoamerický, koypu či Mus coypus) je velký hlodavec původem z Jižní Ameriky, ve světě často chovaný na kožešinu (ceněnou zejména ve východní Evropě a střední Asii) a maso.

Jak velká je vydra

Dosahuje délky 1,4 až 1,8 metru a váhy 21 až 34 kg a je tak spolu s vydrou mořskou největším představitelem podčeledi Lutrinae a jedním z největších zástupců celé čeledi lasicovití. Místní obyvatelé jí říkají „lobo de río“ (říční vlk), kvůli její velikosti a společenskému způsobu života.

Co nejvíce ohrožuje vydry v naší přírodě

Nejvýznamnějšími faktory ohrožujícími populaci vydry říční na území České republiky jsou nelegální lov a úhyny na komunikacích. Oba faktory mají vrůstající trend.

Kdy loví vydry

Poté jim začne přinášet malé rybky. Asi čtvrt roku staré vydry se už začínají potápět a ve čtvrtém až pátém měsíci dokonce samostatně loví. Přibližně v jednom roce života se úplně osamostatňují. V samostatném životě čeká na vydry mnoho nástrah.

Kde si pohladit hada

Řeč je o královně šumavských řek, Vydře, která pramení pod Luzným. Každý ji má většinou spojenou s králováckým dvorcem Antýglem, s jedinou veřejně přístupnou chatou v první zóně národního parku – Turnerovou chatou a také s Čeňkovou pilou.

Jak si koupit vydru

Ne, není možné koupit si vydru legálně. Všechny druhy vyder jsou vyjmenované v CITES přílohách I či II. Tedy mezinárodní obchod s nimi je nereálný (v případě druhů v příloze I).

Co nesmi jíst nutrie

Nutrie se živí kořeny a bylinami, neodmítne však ani zeleninu nebo pečivo, kterým ji lidé často krmí.

Co jedí nutrie

V chovech je základem krmné dávky zelená píce v letních měsících, v zimních měsících seno, pařené brambory, krmná řepa či mrkev a jadrné krmivo (oves, ječmen, pšenice, kukuřice), a to nejčastěji v podobě šrotovaného krmiva.

Kde mají vydry

Pod každým podpažím mají vydry kapsy tvořené z kůže, ne úplně nepodobné těm, které mají klokani. Do těchto kapes si vydry schovávají ulovenou potravu, ale také své oblíbené kameny, které s sebou nosí klidně i celý život.

Kde spí vydra

Přes den spí v norách a za potravou vyráží po setmění. Jsou to společenská zvířata, žijí v rodinných skupinách v průměru o 12 jedincích. K dorozumívání používají různé zvuky, doteky a pachy. V zajetí chované vydry vytváří monogamní páry.

Kam za zvířaty v ČR

Kam ještě za zvířátky No přece do zooparku!Krokodýlí zoo Protivín.Zoopark Zelčín – kontaktní zoopark.Zoopark Zájezd – rodinná zoologická zahrada.Zoopark Chomutov – největší zoo v ČR.Zoopark Olovnice nedaleko Velvar.Zoopark Stěžery u Hradce KrálovéZoo Chleby – první zoologická zahrada ve Středočeském kraji.

Kam za zvířaty Ústecký kraj

Kamencové jezero Chomutov.Expozice Medúzárium – medúzy v Zooparku Chomutov.Zoopark Chomutov – největší zoo v ČR.Zoo Děčín – jedna z nejkrásnějších zoologických zahrad u nás.Zoo Děčín – unikátní expozice Rajské ostrovy.Zoo Ústí nad Labem – vstupte do říše zvířat.Safari expres v Podkrušnohorském zooparku Chomutov.

Proč Nekrmit nutrie

Nutrie jsou přemnožené, proto byste je neměli krmit

Spásají pobřežní vegetaci a rozhrabávají břehy, čímž přispívají k erozi půdy. Kromě toho nutrie stejně jako potkani přenáší množství nemocí a jsou hostitelé parazitů, které mohou napadat i člověka.

Co jí nutrie říční

Potrava. Nutrie se živí kořeny a bylinami – potravu si vyhrabávají, nebo se pasou na březích a podél břehů. Potravu si dokáže přidržet předními končetinami. Větší množství jedinců dokáže zcela spást pobřežní a příbřežní vodní vegetaci a rozhrabat břehy, čímž přispívá k jejich erozi.

Jak se zbavit nutrie

Ke zmenšení populací se v obydlených územích používají různé systémy odchytu, které provádějí odborně akreditované firmy, ve volné přírodě je pak možný odstřel, který má právo provádět pouze člen myslivecké stráže. Svévolné usmrcení zvířete jakoukoliv jinou osobou je podle zákona č.

Kam se jet podívat na zviratka

Kam ještě za zvířátky No přece do zooparku!Krokodýlí zoo Protivín.Zoopark Zelčín – kontaktní zoopark.Zoopark Zájezd – rodinná zoologická zahrada.Zoopark Chomutov – největší zoo v ČR.Zoopark Olovnice nedaleko Velvar.Zoopark Stěžery u Hradce KrálovéZoo Chleby – první zoologická zahrada ve Středočeském kraji.

Kde jsou Zoo v ČR

Přehled Zoo

Název zoo Datum vzniku Oficiální stránky
Zlín 1948 www.zoozlin.eu
Ústí n. Labem 1914 www.zoousti.cz
Olomouc 1956 www.zoo-olomouc.cz
Ohrada (Hluboká n. Vltavou) 1939 www.zoohluboka.cz

Co dělat když prší Ústecký kraj

Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu Ústecký krajŽelezniční depozitář Národního technického muzea Chomutov.Chrám Chmele a Piva s Chmelovým orlojem.Aquadrom Most.Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy.Thermalium v Lázních Teplice.Klášter františkánů s muzeem v Kadani.

Jak dlouho se dožije nutrie

Březost trvá okolo 130 dnů, rodí obvykle 2-3 krát ročně okolo 6 mláďat, výjimečně jich může být i přes deset. Pohlavně dospívají do 8 měsíců, dožívají se až 15 let. Nutrie se živí kořeny a bylinami – potravu si vyhrabávají, nebo se pasou na březích a podél břehů. Potravu si dokáže přidržet předními končetinami.