Co barví stolici
Stolici mohou krátkodobě zbarvit různé potraviny – například červená řepa nebo borůvky, ale i některé léky nebo doplňky stravy (železo apod.). Dlouhodobá změna konzistence nebo nepřirozená barva stolice či obsah krve v ní ale může ukazovat na onemocnění a je vhodné navštívit lékaře.
ArchivPodobné
Jak vypadá stolice zdravého člověka
Za normální odborníci považují stolici, která má válcovitý tvar, hnědou barvu, konzistenci podobnou zubní pastě, plave na vodě a lehce zapáchá. Zejména změna barvy může nastat v důsledku jídelníčku, ale vždy by se mělo jednat o krátkodobou záležitost (max. 2 dny).
Archiv
Jaká má být barva stolice
Stolice by měla být hnědá
Lékaři nemají rádi červenou, fialovou nebo černou barvu stolice, vysvětlila Raymondová, protože tyto barvy obvykle signalizují krev. Nicméně zabarvení do červena může také být způsobeno konzumací červené řepy nebo třešní.
Jak vypadá mastná stolice
Žlutá a mastná objemná průjmová stolice, která navíc zapáchá, je obvykle příznakem špatného vstřebávání tuků (odborně steatorea). Obvykle se jedná o důsledek některé z poruch vstřebávání živin.
Co všechno se dá zjistit ze stolice
Využití: Vyšetření stolice je důležité zejména u akutních průjmových onemocnění, kdy nás zajímá přítomnost a typ infekce (např. pseudomembranózní kolitida, kampylobakterióza, apod.), případně zvažujeme přítomnost, či tíži ulcerózní kolitidy nebo Crohnovy choroby.
Co znamená bílá stolice
Světlá stolice / šedá stolice
Značí nepřítomnost či nízké množství žluči ve stolici a často se to děje u obstrukce žlučových cest, v případě žlučníkových kamenů. Světlou stolici mohou způsobit i některé léky.
Co znamená zapáchající stolice
Stolice sice nepatří mezi voňavou záležitost, na druhou stranu by neměla zapáchat jako hnilobná bažina. Nadmíru páchnoucí exkrement může zvěstovat různé infekce, celiakie, ulcerózní kolitidu (idiopatický střevní zánět) či dokonce Crohnovu nemoc.
Co znamená kašovitá stolice
Řidší kašovitá stolice – typy 5, 6 a 7 – znamená, že stolice prochází tlustým střevem příliš rychle na to, aby střeva měla čas opětovně do těla vstřebat vodu a s ní další důležité, zejména minerální látky.
Jak vypada Dehtovita stolice
Je způsobena krvácením do horních částí trávicí trubice (včetně spolykané krve z dutiny ústní, či z dýchacích cest). Krev procházející trávicím traktem se natráví – stolice získá dehtovitě černou barvu a charakteristický nepříjemný zápach.
Proč mám tekutou stolici
Řidší kašovitá stolice – typy 5, 6 a 7 – znamená, že stolice prochází tlustým střevem příliš rychle na to, aby střeva měla čas opětovně do těla vstřebat vodu a s ní další důležité, zejména minerální látky. Pravidelná řídká stolice může vést k dehydrataci organismu i v případě, že pijeme dostatek tekutin.
Co znamená když stolice plave
Zda je vaše strava bohatá na vlákniny a tudíž vyvážená pro tělo, poznáte také podle toho, že stolice po vyloučení v záchodě “plave”. Chybí-li však ve vaší kuchyni ovoce, zelenina a celozrnné obiloviny, je stolice tvrdá a suchá.
Co nejíst před odběrem stolice na OK
3 dny před odběrem vyloučit potraviny s volnou krví, jako jsou játra, ledvinky, biftek. stejnou dobu nejíst brokolici, ředkev a ředkvičky.
Jak se bere vzorek stolice
Stolice odeberte bezprostředně po defekaci do nádobek z umělé hmoty se šroubovacím uzávěrem (vydá lékař). Každou nádobku označte jménem a datem odběru. Vzorek by neměl být znečištěn vodou ani močí.
Jak mít řídkou stolici
Mezi vhodné polohy patří hluboký dřep – "seďte" v této poloze několik minut denně pro podporu vyprazdňování! Strava vhodná při zácpě: jak jsme již zmínili – jídelníček si sestavujte tak, aby v něm nechyběly jídla bohatá na vlákninu, oleje a vodu. Výborným tipem proti zácpě je například řídká ovesná kaše.
Jak se projevuje syndrom dráždivého tračníku
Projevuje se poruchou vyprazdňování (průjmem či zácpou) provázenou nadýmáním, nepříjemnými pocity, až bolestí břicha. Potížetrvají po delší dobu, o této nemoci se hovoří při výskytu nejméně 3 dny vměsíci po dobu nejméně 3 posledních měsíců.
Jak se Vykadit když to nejde
Pomáhá sklenice vody po ránu. Přirozený způsob, jak podpořit činnost střev, je obohacení jídelníčků o vlákninu v podobě několika porcí ovoce, zeleniny či luštěnin denně, výměny bílého pečiva za celozrnné a pravidelné pohybové aktivity. Čistou vlákninu lze koupit i v lékárně (Psylium), podává se rozpuštěná ve vodě.
Jak vypada Vlaknina ve stolici
Velikost a konzistence
Při dostatku rostlinné vlákniny je množství větší. Vláknina totiž s vodou nabobtná a několikanásobně zvětší svůj objem. Vytvoří se tak stolice s hustou konzistencí, jejíž průchod tlustým střevem a konečníkem je snazší.
Jak správně odebrat vzorek stolice
Stolice odeberte bezprostředně po defekaci do nádobek z umělé hmoty se šroubovacím uzávěrem (vydá lékař). Každou nádobku označte jménem a datem odběru. Vzorek by neměl být znečištěn vodou ani močí.
Jak dlouho muze být Stary vzorek stolice
Vzorek stolice je třeba do cílové laboratoře dopravit do 2 – 3 dnů od odběru. Po dobu dvou dnů může být uchován při běžné pokojové teplotě. Rovněž je možno jej uskladnit při teplotě 2 – 8°C, kde vydrží bez ovlivnění výsledků analýzy až 3 dny. Vzorky by neměly být opakovaně rozmrazovány.
Jak se co nejrychleji Vykadit
Pomáhá sklenice vody po ránu
Přirozený způsob, jak podpořit činnost střev, je obohacení jídelníčků o vlákninu v podobě několika porcí ovoce, zeleniny či luštěnin denně, výměny bílého pečiva za celozrnné a pravidelné pohybové aktivity. Čistou vlákninu lze koupit i v lékárně (Psylium), podává se rozpuštěná ve vodě.
Kde bolí syndrom dráždivého tračníku
Syndrom dráždivého tračníku (někdy též nazývaný syndrom dráždivého střeva)patří kčastýmonemocněnímtrávicího ústrojí. Projevuje se poruchou vyprazdňování (průjmem či zácpou) provázenou nadýmáním, nepříjemnými pocity, až bolestí břicha.
Co nejíst při IBS
Při bolestech břicha a opakovaných průjmech
V jídelníčku omezte mléko, ale zařazujte zakysané mléčné výrobky. Pozor na perlivé nápoje, ovoce se slupkou a nadýmavou zeleninu. Naopak se nebojte mátového čaje, banánů, sušených borůvek či ovesných vloček. Ke zlepšení stavu střev mohou pomoci probiotické kvasinky.
Jak vyvolat stolici při zácpě
Pomáhají i projímavé minerálky, například Šaratica. Není návyková, proto ji můžete pít dlouhodobě. Účinná je také denně lžička melasy či otrub (zamíchat do jogurtu). Nebo jitrocelové a lněné semínko: do šálku horké vody namočte na dvě hodiny 1 až 2 lžičky lněného nebo jitrocelového semínka a vypijte před spaním.
Kde bolí břicho při zácpě
Pokud jste měli někdy zkušenost se zácpou, určitě si vzpomenete na pocit nafouknutého břicha, nadýmání, jednoduše pocit plnosti. Po tom, jak se tělo několik dní nevyprázdní, člověk se cítí těžký, oteklý, často zácpu provázejí i bolesti v oblasti střev, hlavně v levém boku.
Jak bolí střeva
Je-li bolest tupá, bodavá až ostrá a přechází ve svíravou bolest na různých místech podbřišku, může jít o střevní chřipku doprovázenou dalšími příznaky (průjem, horečka, zimnice, bolesti svalů, nevolnost). V oblasti pupku nebo nad/pod pupkem se objevují průvodní bolesti appendixu a tenkého střeva.