Co pěstovat na jaře?

Co se může sázet na jaře

Koncem března klidně ředkvičky, raný salát, hrách, špenát, kořenovou zeleninu, česnek, kopr i červenou řepu, nebo pórek a zelí. Cibule je trochu choulostivější, s tou počkejte až na začátek dubna. Lepší bude, když záhonky pro jistotu i tak přikryjete bílou netkanou textilií.
Archiv

Co se seje na jaře

Za otužilce mezi zeleninou lze považovat špenát, ředkvičky, salát, mrkev a hrách. Vysévat na záhon je můžete za příznivého počasí již od začátku března. Když se denní teploty ustálí okolo 15 °C, nastal čas pustit se do díla. Začněte s výsevem ředkviček do záhonu nebo pařeniště.

Co se dělá na jaře na zahradě

Co se týká výsadby, je vhodná doba na zasazení maliníků a borůvčí, na konci března i jahodník. Zasejte semena paprik, rajčat a brokolice pro předpěstování sazenic. Na konci měsíce už můžete vysévat mrkev, petržel, raný salát, hrách, či kopr a ředkvičky do záhonu. Čas je už i na cibuli a česnek.

Co pěstovat spolu

Které rostliny se podporují a pěstujeme je společněOkurky a celer. Společné pěstování okurek nakládaček a celeru přináší oboustrannou spokojenost.Česnek a jahodník.Růže a levandule.Afrikán a brambory, nebo rajčata.Bazalka a okurky.Kopr a mrkev.Křen a brambory.Zelí a celer.

Jaké trvalky sázet na jaře

Mezi trvalkami najdete hodně druhů, které se hodí i do vázy

Můžete tak na jaře bez obav dělit astry, floxy, chryzantémy, kokardy, kopretiny, rudbekie i některé okrasné trávy. Rostliny k dělení se vyjmou ze země, očistí od přebytečné zeminy a rozdělí nožem tak, aby na trsu zůstal dostatek kořenů a vegetační vrchol.

Které cibuloviny sázíme na jaře

Cibulky tulipánů a hyacintů necháme špičkou vyčnívat nad povrch, narcisy, modřence a krokusy sázíme špičkou cibule těsně pod povrch substrátu a postačí mezi nimi nechat mezery 1-2 cm. Lépe vypadá, když vysadíte několik kusů cibulek od jednoho druhu do jednoho „hnízda“, než když budete vysazovat cibulky po jedné.

Co se stříhá na jaře

Co stříhat Typově jde o druhy jako tresť rákosovitá, ostřice, lalang válcovitý, ozdobnice, bezkolence, a prosa. Z exotičtějších kousků pak například Bouteloua gracilis, Hakonechloa macra, „mořská“ Spartina pectinata nebo Chasmanthium latifolium. Pozor, některé si žádají „vyšší“ účes, na dvacet centimetrů.

Co dát do Parniku

Výborné jsou na pěstování v pařeništi ředkvičky, nebo raný salát, ale i mrkev či jarní cibulky. Platí, že kořenová zelenina se nepředpěstovává, seje se rovnou do pařeniště. Dále se můžete hned zjara pustit do předpěstování kedluben, květáku, ale i kapusty nebo zelí, rajčat, paprik či cuket.

Co se dá sázet v létě

V červenci můžete vysít mrkev, černou ředkev, červenou řepu, kedluben, zeleninový fenykl, brokolici, endivii, mangold i špenát a sklizně se spolehlivě dočkáte. Je také čas pro výsev zimní zeleniny: růžičkové kapusty, kadeřávku, póru.

Které rostliny se spolu nesnáší

Jaké další kombinace nejsou dobrý nápadŘedkvička – nesnáší – okurky, tykev.Celer – nesnáší – kukuřice, brambory, salát.Okurky – nesnáší – ředkev, brambory, rajčata.Pórek – nesnáší – fazole, hrách, řepa, kopr.Špenát – nesnáší – cibule, česnek, červená řepa, okurky.Kukuřice – nesnáší – červená řepa, celer.

Co Nesázet spolu

Brambory nesázejte společně s hlíznatými druhy zeleniny, tedy těmi, které rostou pod zemí: bulvový celer, kedlubna, ředkvičky, řepa, tuřín, brambory, křen nebo kořen petržele. Hlávkový salát se nesnese s celerem nebo petrželí. Kukuřici vysaďte co nejdál od celeru nebo reveně.

Kdy stříhat trvalky na jaře

Hlavní řez trvalek tedy přichází až v předjaří a na jaře. Nejvhodnější dobou pro jarní řez trvalek je tedy brzké jaro. Pokud již nehrozí silnější mrazy, v teplejších oblastech můžete s řezem některých trvalek začít již v druhé polovině února.

Jak daleko od sebe trvalky

Období výsadby závisí i na kvalitě půdy. Některé druhy nesnášejí vysazování v těžších půdách vůbec. Větší rostliny se sází na vzdálenost 0,8 – 1,2 m, středně velké do vzdálenosti 0,5 – 0,6 m a menší trvalky do vzdálenosti 0,3 – 0,4 m.

Proč vykopávat cibuloviny na jaře

Proč vykopat Někdo je tam nechává a druhý rok zase kvetou. Ale podstatně méně, než když jim dopřejeme „odpočinek“. Správně by se měly v červnu vykopat, namnožené cibulky oddělit a nechat na suchém tmavém místě zaschnout.

Kdy sázet cibulí na jaře

Ideální doba pro výsadbu je právě teď, koncem března až začátkem dubna. Mezery mezi v řádku děláme 10 až 12 cm, vzdálenost mezi řádky je pak kolem 25 cm. Sazečku sázíme tak, aby z povrchu půdy konce cibulky vyčnívaly.

Kdy stříhat bylinky na jaře

Sklizeň bylinek

Už v průběhu jara mají bylinky nové výhonky, které zvou ke sklizni. Třeba právě u máty se mladé listy a špičky výhonků uštipují už od března až do září – vhodné jsou pro okamžitou spotřebu.

Kdy stříhat růže na jaře

Kdy řezat růže Jarní řez růží provádíme nejlépe v čase, kdy kvete zlatice (Forsithya), lidově „zlatý déšť“. Na podzim růže zbytečně neřežeme, pouze odstraníme nevzhledné konce s odkvetlými květy případně výhony, které na zahradě překáží. Hlavní řez růží je tedy na jaře.

Co se dá pěstovat v pařeništi

Předpěstovávání a celoroční využití pařeniště

V zimě mohou sloužit k zazimování některých rostlin či stromků. Naopak na jaře je pařeniště vhodné k předpěstování či urychlení růstu zeleniny jako jsou rajčata, papriky, dýně, cukety anebo také rebarbora.

Co se dá sázet v říjnu

Během října můžeme sázet do země cibuloviny, jež ozdobí naše záhony v prvních jarních měsících, jako jsou například hyacinty, tulipány, narcisy, dále modřence, ozdobné česneky, ale také například venkovní bramboříky či kosatce.

Kdy zasít semínka

Během února a března je totiž ideální čas začít si předpěstovat určité plodiny. Nováček sice tuto dobu promeškal, ale může se připravit na příští rok, aby opět nezaspal. Na svém parapetu již od února můžete začít předpěstovat plodiny nebo zkusit klíčivost semínek. S předpěstováním či zaséváním začínáme již v únoru.

Co dát do záhonu

Pro ni můžete využít nadrcené větve, listí a zbytky rostlin. Výška této vrstvy je cca 10 cm až 15 cm. Dostatečné množství listí a dalšího zahradního odpadu získáte v první řadě při jarních a podzimních pracích na zahradě. Třetí vrstva, kterou naplníte, je vrstva kompostu.

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.

Co stříháme

Doma běžně používáme kancelářské nůžky na papír, používají se zde ale i mnohem masivnější a ostřejší nůžky krejčovské. Speciální nůžtičky stříhají nehty (součást manikúry), jiné speciální nůžky jsou nůžky kadeřnické resp. vlasové. Zahradnické nůžky zase slouží k oddělování větví a stonků rostlin.

Kdy nejlépe sázet trvalky

Sázení na podzim

Záleží na počasí, ale až do poloviny listopadu bývá půda stále přístupná k rytí a sázení rostlin. Toto období je pro výsadbu trvalek nejlepší. Rostliny mají čas zakořenit a na jaře se už plně věnují své nadzemní části.

Jakou zeminu na trvalky

humusovitá půda, hluboká a bohatá na živiny.povrch zeminy udržujte rytím a mulčováním v provzdušněném stavu.kombinace hlavních a doplňkových trvalek ve skupinkách.slunné místo.