Co můžeme vysévat v červnu
Co zasít v červnu Zelenina a květiny ze semen i počátkem létaSaláty po celou sezónu. K červnovému setí vybíráme letní či celoroční odrůdy salátu odolné vůči vybíhání do květu, nebo listové k řezu.Roketa, salátová bylinka.Voňavý kopr.Křehká čekanka.Sladký hrášek.Vděčné fazole.Zimní zelenina.Mrkev.
Co se dá pěstovat v červenci
V červenci spíše sklízíme, na uprázdněné záhony ale můžeme stále zasít zeleninu s kratší vegetační dobou. Hodí se červená řepa, která do podzimu vyroste alespoň do malých bulviček, listový nebo ledový salát, špenát, roketa, polníček, pekingské zelí, raná karotka, kedlubny a různé odrůdy ředkví a ředkviček.
Archiv
Co pěstovat v záhonu
Produktivní pořadí plodin na vyvýšeném záhonu
Nápad 1 | Nápad 2 | |
---|---|---|
1. rok | Dýně, cuketa, fenykl | Pórek, brambory, listový salát nebo hlávkový salát |
2. rok | Kedlubny, okurky, červená řepa | Mrkev, kopr, ředkev |
3. rok | Mrkev, cibule, mangold, kopr | Salát, cibule, červená řepa |
4. rok | Ředkvičky, salát, hrách | Ředkvičky, hrách |
Co dělat na zahradě v červnu
Sklízíme jahody, třešně, první hrášek a saláty, ale stále ještě můžeme vysít nebo vysadit zeleninu, která bude ke sklizni na podzim. Právě teď je ideální doba pro rozsazování trvalek, vysévání dvouletek, můžeme množit okrasné dřeviny pomocí řízkování a také už sklízet některé bylinky a léčivky.
Co vysévat a vysazovat v červenci
V červenci můžete vysít mrkev, černou ředkev, červenou řepu, kedluben, zeleninový fenykl, brokolici, endivii, mangold i špenát a sklizně se spolehlivě dočkáte.
Kterou zeleninu sázet v červnu
Právě v červnu tedy můžete začít sázet převážně listovou zeleninu, ale můžete také vsadit i na některé druhy zeleniny kořenové a plodové. Vaší jistotou tedy bude například listový špenát, mrkev, roketa, červená řepa, černá ředkev, ředkvičky, hrášek, hlávkové zelí, pekingské i čínské zelí, raná kedlubna.
Co se dá sázet v létě
Co zasadit v červenci a srpnu
V letní sezóně toho můžete stihnout ještě opravdu hodně. Zasadit se dají například keříčkové fazole, saláty „baby leaf", zelí, japonské ředkve nebo třeba špenát.
Co sázet do skleníku v červenci
Rajčata a okurky také můžeme ošetřit postřikem – rajčata proti plísním, okurky proti sviluškám. Koncem července začněte s průběžnou sklizní rajčat a okurek. V půlce léta se vysévají semínka pekingského a čínského salátu, špenát a květák pro podzimní sklizeň. Vysazujeme nové sazenice jahodníku.
Co je vhodné dát do Vyvyseneho záhonu
Použijte k tomuto účelu nejlépe speciální substrát pro vyvýšené záhony, substrát s humusem nebo hotovou kompostovanou zeminu. Příliš levný substrát může hrudkovatět a poškodit kořeny rostlin. Horní vrstva může být vysoká přibližně 30 cm.
Jaká zelenina se sází v červnu
Co vysadit v červnu
Vyséváme rané a polorané odrůdy mrkve, rané odrůdy keříkového fazolu, červenou řepu, čínské zelí nebo salát. Sázet můžeme i polorané a rané košťáloviny a pór. Začátkem června lze sázet i silné sazenice rajčat a paprik. Výhodou je, že výsevy a mladé rostliny neohrožuje nízká noční teplota.
Jaké bylinky sázet v červnu
Na výsluní patří aromatické siličnaté bylinky, jako je šalvěj, yzop, saturejka či rozmarýn, na vlhké místo máta a libeček. Do kypré zahradní půdy, třeba na okraje zeleninových záhonů nebo vedle letniček, vysaďte bazalku či majoránku.
Kdy sklízet zeleninu ráno nebo večer
Náš COMPO tip pro sklizeň
Optimální doba pro sklizeň zeleniny je ve slunných dnech, kdy se odbourá nejvíce dusičnanů. Bylinky ovšem v poledním horku částečně ztrácejí své aroma. Proto je sbírejte raději dopoledne.
Co zasít po špenátu
Na jeho místo se hodí karotka nebo hrášek, v teplých oblastech i pozdní mrkev. Z předpěstované sadby se zde bude dařit i póru, košťálovinám nebo celeru.
Jaké květiny se sází v červenci
V létě vám krásně pokvetou komule, tamaryšky, hortenzie, ruj vlasatá nebo některé druhy tavolníků, jiné keře jsou zajímavé probarvujícími se listy – keřové kultivary červeného javoru, ale třeba také obyčejný rakytník.
Kdy začít sázet zeleninu
Duben: Vyséváte na záhony zeleninu (mrkev, saláty, červenou řepu, černou ředkev, hrách). Vysazujete aromatické byliny (tymián, majoránku, šalvěj, rozmarýn…). Květen: Po zmrzlých vysazujete na záhony okurky, cukety, dýně, rajčata, papriky, lilky. Pro pozdní sklizeň vyséváte mrkev, saláty, červenou řepu.
Jak daleko od sebe rajčata ve skleníku
Při pěstování ve skleníku nebo fóliovníku vysazujeme tyčková rajčata do sponu 100 x 50 cm, na venkovním stanovišti do sponu volnějšího, asi okolo 100 x 70 cm. Keříčkové odrůdy na venkovním stanovišti pěstujeme ve sponu okolo 70 x 50 cm.
Jaká rajčata se hodí do skleníku
Do skleníku se hodí tzv. tyčková rajčata, protože rostou do výšky. Oproti tomu keříčková rajčata se rozrůstají do šířky a je pro ně vhodnější klasický záhon s dostatkem místa.
Jak dlouho vydrží vyvýšený záhon
Vyvýšené záhony WoodBlocX vydrží minimálně 15 let bez pravidelné údržby.
Jak hnojit Vyvyseny záhon
Díky velkému množství organické hmoty je ve vysokém záhoně kvalitní kyprý a úrodný substrát. Vzhledem k postupnému uvolňování živin při rozkladu organické hmoty není potřeba záhon ani hnojit, maximálně se doplňuje kompost. Záhon může poskytnout lepší mikroklimatické podmínky.
Co se vysévá v květnu
Začátek května je ideální termín pro výsev okurek nakládaček a polních salátovek. Sejí se také cukety, nejlépe v polovině května, aby vzcházející rostlinky nebyly ohroženy posledními přízemními mrazíky. Po „zmrzlících“ se sejí také fazole a kukuřice.
Kdy sázet bylinky do záhonu
Kdy sít či sázet
Bylinky je ideální zasadit ve chvíli, kdy se již venkovní počasí trochu ustálilo. Ideálně tedy koncem března nebo začátkem dubna.
Co se sází v lednu
Lednové výsevy
Již počátkem měsíce můžete vysévat papriky, rajčata, mochyně peruánské, lilky a saláty, v druhé půli ledna pak celer, raný kedluben, květák, brokolici.
Kdy sklízet rajčata ráno nebo večer
Jak a kdy rajčata sklízet Rajčata můžete trhat prakticky kdykoli, ale když se je rozhodnete zavařovat nebo jinak tepelně upravovat, pro sklizeň je nejvhodnější časné ráno.
Které plodiny se nesnášejí
Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.
Co v červenci do truhlíku
Do zastíněných truhlíků můžete zasadit třeba begonie, které si svou krásou v ničem nezadají s růžemi, nebo pivoňkami. Další květinou, upřednostňující stín je fuchsie, nebo balzamína. Všechny vyjmenované druhy mají spoustu barevných variant, takže vám nic nebrání v tom, abyste se blýskly nádherně rozkvetlými truhlíky.