Co se chytá za ryby v Norsku
V jezerech ležících na území Norska máme možnost ulovit trofejní štiky, okouny a pstruhy. Na řekách se máme možnost zaměřit na lov pstruhů, lipanů, ale také lososů. Pokud nás přece jenom láká nejvíce moře, což je bezpochyby obrovským lákadlem, máme možnost chytat od jižního Bergenu až po nejsevernější Nordkapp.
Co ochutnat v Norsku
Ochutnat můžete například uzeného lososa, sušenou tresku či mořské plody. Mezi typické vánoční pokrmy se pak řadí fermentovaný pstruh či nakládaná treska (jejich vůně jsou však spíše odrazující). Poměrně oblíbená je také zvěřina, a to v podobě losího a sobího masa. Káva, káva a zase káva, bez mléka a cukru.
Kde jsou v Norsku medvedi
Na odlehlém arktickém souostroví Špicberky, které se nachází přibližně 1300 kilometrů od severního pólu, žije podle oficiálních údajů z roku 2015 asi 1000 ledních medvědů.
Co je typické pro Norsko
10 tipů na dárky z NorskaNorský svetr.Sobí nebo losí salám.Marmelády všeho druhu.Trolí suvenýr nebo hrneček se sámskými kresbami.Tričko s motivy Norska nebo norských atrakcíUzený losos.Písek z bílých pláží na Lofotech.Pivo z nejsevernějšího pivovaru na světě
Jaký prut do Norska
Na cestu do Norska doporučujeme přibalit jeden středně těžký až těžký vláčecí prut, se kterým můžete chytat jak ze břehu, tak z lodi. Prut délky 2,4 – 2,7 m s vrhací zátěží 30-100 gramů se smekacím navijákem a minimálně 150 m splétané šňůry o nosnosti 15-25 kg vám ve většině případů dobře poslouží.
Jak se obléci do Norska
Hodí se silnější merino vlna, flís nebo softshell. Oblečení má být velmi lehké a kopírovat pohyb, takže je maximálně pohodlné, měli byste mít pocit, že o oblečení vlastně ani nevíte. Pokud je vybavené windstopperovou vrstvou, ochrání i před silným norským větrem.
Kdo nosí dárky v Norsko
Nejčastěji ve světě naděluje Santa Claus, v takovém Norsku dárečky nosí koza krále Olafa II. Ta rozdává dárky i zlobivým dětem.
Co jíst v Norsku
Oblíbené jsou raspeball, bramborové knedlíky. Ze zeleniny nejčastěji používají zelí, tuřín, mrkev, květák či brokolici. Mezi oblíbená dochucovadla patří kopr, hořčice a různé majonézy. Norové hodně používají jídlo v tubě, například tresčí kaviár nebo smetanové sýry.
Co žije v Norsku
Mnoho zvířecích druhů žijících v Norsku je nám dobře známých ze středoevropských lesů. Z menších druhů savců můžeme běžně vidět veverky, kuny, ježky, drobné hlodavce, zajíce, jezevce, vydry, bobry a lišky obecné. Z větších býložravců zde žijí srnci a jeleni.
Co se chová v Norsku
V Norsku se pěstují ve větší míře pouze čtyři plodiny – pšenice, oves, ječmen a brambory. Velký význam má i chov dobytka, který se stává významným potenciálem norského zemědělství. Masivní chov je zaměřen na skot, ovce, soby a prasata.
Jak se chovat v Norsku
Norsko – zvyky a společenské normy, které vás mohou překvapitPřijměte norské stravovací návyky.Vyzkoušejte zimní sporty.Naučte se milovat nádheru norské přírody.Dodržujte vzájemné odstupy při čekání ve frontách.Vyhoďte hotovost (možná i kartu) a přijměte bezkontaktní platby.Vyvarujte se povídání (tlachání)
Jaké moře je v Norsku
Norsko se rozkládá v severní Evropě na západní straně Skandinávského poloostrova a na mnoha ostrůvcích v Severním moři, Norském moři, Barentsově moři a Severním ledovém oceánu.
Na co si dát pozor v Norsku
Bezpečnost: Norsko je velmi bezpečnou zemí, co se kriminality týče. Určitě je ale dobré nepodceňovat norské počasí, především v horách. Velký pozor si dejte při řízení. Silnice v Norsku jsou klikaté, občas nepřehledné a hrozí, že vám pod cestu vběhne ovce, sob nebo los.
Co nezapomenout do Norska
Potřeby na cestu autemPohodlné oblečeníPlatný pas (občanský průkaz)Platební karta (nebo hotovost v € a NOK)Hotovost (pro případ nouze)Sluneční brýle (polarizační na rybolov)ObčerstveníEnergetické nápoje pro jízdu v noci GPS (autoatlas Evropy)Zábava na cestu (hudební CD, filmové DVD)
Kdy nejlépe do Norska
Kdy nejlépe jet:
Nejvhodnější dobou pro návštěvu Norska je červen nebo čerenec.
Co se jí v Norsku na Vánoce
Nejpopulárnějším chodem je ribbe, což je vepřový bůček servírovaný s nakládaným zelím, bramborami a vánoční klobásou. Jí se v šesti z deseti domácností. Jeho pevností je východní Norsko a Trøndelag. Dalším oblíbeným chodem jsou jehněčí žebírka (pinnekjøtt), pomalu dušená v páře nad břízovými větvičkami.
Jak se jmenuje nejužší Norský Fjord
Přírodní skvost a nejužší fjord světa
Před námi se nyní rozprostírá Nærøyfjord, nejužší a nejznámější část Sognefjordu a jeden z nejpozoruhodnějších přírodních úkazů Norska. Fjord je 20 km dlouhý, v nejužším místě jen 250 metrů široký, zatímco okolní hory dosahují do výšky až 1 600 metrů.
Co si vzít s sebou do Norska
Potřeby na cestu autemPohodlné oblečeníPlatný pas (občanský průkaz)Platební karta (nebo hotovost v € a NOK)Hotovost (pro případ nouze)Sluneční brýle (polarizační na rybolov)ObčerstveníEnergetické nápoje pro jízdu v noci GPS (autoatlas Evropy)Zábava na cestu (hudební CD, filmové DVD)
Jak se mluví v Norsku
V Norském království je oficiálním jazykem norština. Jde o severogermánský jazyk a Norové snadno porozumí dánštině nebo švédštině. Samotná norština se dělí na dvě různé skupiny, z nichž každá má tolik dialektů, že sami Norové jsou někdy v rozpacích, mají-li se mezi sebou domluvit.
Jak je drahé Norsko
Norsko je několikanásobně dražší ve srovnání s tuzemskými cenami. Potraviny jsou přibližně třikrát dražší (to se však projevuje na jejich kvalitě). Velmi drahé jsou taxi, hotely a výlety. Ceny za dopravu jsou také poměrně vysoké, ale u studentů a mladistvých do 26 let (youth) lze využít slevy.
Co zazit v Norsku
Cesta Trollů, Norsko. Představte si velmi úzkou a strmou horskou silnici s jedenácti ostrými zákrutami – to je Cesta Trollů (Trollstigen), která spojuje vesnice Adalsnes a Valldal na západě Norska.Geiranger fjord. Nejkrásnější z úžasných norských fjordů.Lillehammer.Oslo.Nusfojrd.Nordkapp.Tromso.Fjordy a Norska.
Co se nesmí vozit do Norska
Absolutní zákaz dovozudrog.léků a jedů (povoleno pouze množství léků pro osobní potřebu)alkoholických nápojů s obsahem alkoholu nad 60%zbraní a střeliva.ohňostrojůsavcůexotických ptáků a jiných zvířat.rostlin.
Jak nejrychleji do Norska
Nejrychlejší cesta autem do Norska vede přes Berlín, Rostock, Kodaň a několik švédských měst. Místo cesty přes Švédsko se lze do Norska přeplavit trajektem z Dánska (trasa Kodaň–Malmö).
Jak nejlépe do Norska
Nejrychlejší cesta autem do Norska vede přes Berlín, Rostock, Kodaň a několik švédských měst. Místo cesty přes Švédsko se lze do Norska přeplavit trajektem z Dánska (trasa Kodaň–Malmö).
Kdo nosí dárky v Norsku
Například v Norsku patří Vánoce mezi nejvíce oblíbené svátky v roce. Norové mají své tradice, které si uchovali přes dlouhá staletí v nezměněné podobě. Místním "ježíškem" je skřítek Julenissen. Pověst o něm pochází z konce 18.