Co s kakaovým máslem?

Na co je kakaové máslo

Díky obsahu fytosterolů regeneruje a zklidňuje pokožku. Mastné kyseliny podporují vyhlazení a zjemnění suché a drsné pokožky. Máslo také pomáhá předcházet striím, které vznikají především v těhotenství. Kakaové máslo lze také použít na vlasy, kterým vrátí jejich vitalitu a zabrání jejich dehydrataci.

Jak pracovat s kakaovým máslem

Před použitím kakaového másla je třeba ho nejdříve rozpustit. V tuhé podobě by se s ním jen velice obtížně pracovalo. Stačí jej ostrým nožem nakrájet na malé kousky a ohřívat ve vodní lázni při nízké teplotě. Jakmile se rozpustí i poslední tuhý kousíček, je hotovo.
Archiv

Jak se získává kakaové máslo

Kakaové máslo je tuhý nažloutlý rostlinný tuk, který vzniká lisováním rozdrcených pražených kakaových bobů. Získává se lisováním v hydraulických lisech, kdy vytéká z drceniny a je uchováváno v tuhé podobě. Zbylé výlisky se melou na kakaový prášek.

Jak se jmenuje strom z kterého se vyrábí kakaové máslo

Kakaový strom Theobroma cacao L., z něhož se kakaové máslo získává, roste v 3000Km širokém pásmu okolo rovníku.
Archiv

Jak nahradit kakaové máslo

Kakaové máslo celý dezert perfektně ztuží a má velmi příjemnou chuť. Pokud jej doma nemáte, můžete nahradit kokosovým olejem, výsledný dezert pak může …

Jak vyrobit domácí čokoládu z kakaového másla

Ve vodní lázni rozpusťte kakaové máslo (nevařit, jen rozpustit), do něj přidejte kakao a promíchejte. Vhodné je celou čokoládovou hmotu vložit do mixéru a minutu mixovat, poté dejte nádobu do vodní lázně a míchejte do ochlazení. Složky se vám takto krásně spojí a čokoláda dostane krémovou konzistenci.

Jak obarvit kakaové máslo

Kakaové máslo je samý tuk a i čokoláda obsahuje hlavně spoustu tuku, takže pro obarvení čokolády nebo kakaového másla je nutné použít barvy rozpustné v tucích. Ty jsou buď gelové, nebo prachové. Ale co já mám zkušenost, tak se v čokoládě i v kakaovém másle rozpustí jakékoli prachové barvy – ale platí to jen pro ně.

Jak temperovat kakaové máslo

Temperace kakaového másla

Vezměte si misku se studenou vodou, ponořte do ní kelímek s kakaovým máslem a míchejte, dokud nedocílíte pracovní teploty 27–28 °C (max. 30 °C). V tuto chvíli můžete kakaové máslo použít.

Co vyrobit z kakaového másla

Kakaové máslo má skvělé zvláčňující účinky a právě proto je tak oblíbené při výrobě kosmetiky jako jsou například mýdla, krémy, tělové balzámy a mléka, ale také samoopalovací krémy. Lze jej však použít samostatně a nebo ho smíchat s bambuckým máslem.

Na čem roste kakao

Kakaovník pravý (Theobroma cacao) je stálezelený strom z čeledi slézovitých (Malvaceae), kde je zařazen v podčeledi Byttnerioideae. Původem pochází z tropické oblasti Jižní Ameriky, kde byl pěstován pravděpodobně již v 5. století.

Co přidat do čokolády aby byla lesklá

Čokoláda má v sobě tukové krystalky poskládané do krystalické mřížky, která se při rozpuštění zničí. Aby čokoláda byla i po opětném ztuhnutí krásně lesklá a křupavá (to se hodí zejména při polévání či výrobě pralinek), je potřeba ji zahřívat a chladit tak, aby se krystalky opět poskládaly do původní formy.

Jak udělat z kakaových bobů čokoládu

Teplé opražené boby dejte do mixéru a promixujte je. Postupně k nim přidávejte podle chuti třtinový cukr. Při mixování se boby zahřívají, postupně se z nich uvolňuje kakaové máslo a směs získá hladkou konzistenci čokolády.

Jak obarvit polevu na dort

Pokud máte rádi barvičky, teplou polevu lze obarvit potravinářským gelovým barvivem. Nutné to ovšem není. Polevu je třeba za občasného promíchávání nechat vychladnout na teplotu kolem 30 stupňů, kdy ještě teče, ale už má blízko k zatuhnutí.

Jak udělat barevnou čokoládu

Proces barvení není složitý. Ideální je barvit čokoládu bílu, nebo extra bílou, která nemá béžový nádech a snadno se obarví do požadovaného odstínu. Do rozpuštěné čokolády jednoduše přidáte pár kapek barvy a dobře rozmícháte.

Co je to temperace

Ve své podstatě představuje temperování udržování teploty na určité úrovni, respektive v určitém rozsahu. Ve spojení s vytápěním a údržbou budov se temperováním rozumí hlavně udržování určité teploty v prostorách, které jsou delší dobu neobydlené nebo nejsou jinak aktivně využívány.

Proč se temperuje čokoláda

Temperace je tepelná úprava čokolády do pracovní teploty, během které se kakaové máslo v čokoládě mění do stabilní krystalické formy. Při správné temperaci má čokoláda vlastnosti jako je pevnost, lesk a křup. Temperace je nutná u pravé čokolády, která je vyrobená z kakaové hmoty, kakaového másla a cukru.

Jak dlouho vydrží kakaové máslo

Jedná se o jeden z nejstabilnějších tuků, protože obsahuje vhodné antioxidanty, které zabraňují žluknutí a proto je u kakaového másla možné, že vydrží dva až pět let bez výrazné změny struktury.

Jak si vyrobit vlastní čokoládu

Ve vodní lázni rozpusťte kakaové máslo (nevařit, jen rozpustit), do něj přidejte kakao a promíchejte. Vhodné je celou čokoládovou hmotu vložit do mixéru a minutu mixovat, poté dejte nádobu do vodní lázně a míchejte do ochlazení. Složky se vám takto krásně spojí a čokoláda dostane krémovou konzistenci.

Proč je dobré pít kakao

Podporuje činnost kardiovaskulárního aparátu i nervový systém, podobně jako kofein, ale v menší míře. V kakau obsažený tzv. theobromin působí diureticky (zvyšuje tvorbu moči), a tak pomáhá při infekčních onemocněních ledvin, močového měchýře, snižuje objem vody v těle. Zmírňuje otoky.

Jak často pít kakao

Odpověď na to, jak často a jak moc kakaa je velmi individuální. Každý člověk má trochu jiné potřeby a jinou citlivost. Je tedy proto nutné se vždy soustředit na své tělo a naučit se naslouchat jeho potřebám. V některém období se může stát, že budete mít chuť kakao užívat denně, jindy naopak jen jednou za měsíc.

Jak se dělá ganache

Na ganache potřebujete hořkou čokoládu s obsahem kakaa minimálně 60 %, dále smetanu, nejlépe tedy smetanu ke šlehání. Postup přípravy je snadný. Smetanu zahřejete v kastrůlku a horkou ji pak nalijete do misky s rozlámanou čokoládou. Za stálého míchání se čokoláda ve smetaně rozpustí a vytvoří kompaktní hmotu.

Jak udělat štěkající polevu na dort

Jak připravit stékanou polevu

Připravujeme ji z čokolády a smetany ke šlehání v poměru 1:1. Nasekanou čokoládu zalijeme horkou smetanou a mícháme, dokud se čokoláda nerozpustí. Dort před poléváním musí být dobře vychlazený, aby se poleva pěkně přichytila.

Jak zpracovat kakaové boby

Kakaové boby můžeme jíst samotné pro rychlé dodání energie, zahnání hladu a podporu koncentrace. Můžeme jimi zdobit dezerty a přidávat je do kaší a jogurtu, vždy nejlépe při použití „nibs“ (nahrubo nasekané kousky nepražených kakaových bobů).

Jaký krém na zdobení dortu

Jaký krém je nejlepší Máslový, bílkový, mascarpone, ganache – se všemi těmito pevnými krémy obmažete dort krásně do hladka.

Na jakou teplotu temperovat dům

Prostory, které jsou trvale neobydlené po celý rok, se doporučuje temperovat na teplotu přibližně 5 °C, hlavně z důvodu zamezení zamrzání vody v potrubích. Pokud je prostor obýván příležitostně (například víkendová chata nebo chalupa), doporučená teplota temperování místností se pohybuje v rozmezí od 13 do 15 °C.