Co s listím na podzim
Na čem se snad shodnou všichni, je fakt, že shrabané listí rozhodně nepatří do popelnice. Ideální je tento přírodní materiál přímo na zahradě rovnou zkompostovat a vrátit tak živiny po čase zase zpět do záhonů v podobě kompostu.
Archiv
Kdy se má přehazovat kompost
Přehazujte kompost ideálně každé tři měsíce, minimálně však jednou ročně.
Co patří a nepatří do kompostu
Co na druhou stranu do kompostu rozhodně nedávatplasty, sklo, kovy či kameny,chemicky ošetřené materiály (barvy, laky),sáčky z vysavače či jejich obsah,zbytky látek,kosti, odřezky masa a kůže (v kompostu není tak vysoká teplota, aby zničila původce chorob),stolní oleje a tuky,popel z uhlí a z cigaret,
Co s odpadem ze zahrady
Kompost je klasika, kompostér moderna
Nejjednodušším, nejlevnějším a nejstarším způsobem, jak nakládat s biologickým odpadem, je kompostování. Zřízení kompostu ovšem připadá v úvahu pouze v případě, že bydlíte v domě, který obklopuje větší zahrada.
Jak dlouho zraje kompost
Dobře založený kompost bude hotový přibližně za rok.
Kam odvézt plevel
Některé obce mají místo popelnic sběrný dvůr, kam je možné materiál odvézt. Některé velké kompostárny nabízejí výměnou za dovezený rostlinný odpad už hotový kompost.
Jak urychlit zrání kompostu
Pro podpoření rychlejšího procesu kompostování je vhodné vždy přidávat do kompostu přírodní přípravky, tzv. urychlovače kompostování. Vhodný je například Kouzlo Přírody Urychlovač kompostu granulát nebo Kouzlo Přírody Urychlovač kompostu koncentrát (výluh z bylin).
Jak dlouho hnije kompost
Kompost nezapáchá, pokud zapáchá, tak nekompostuje, ale hnije a je potřeba jej přeházet, promíchat, provzdušnit. Po cca 4-6 týdnech je hotovo a vnikl více či méně hrubý kompost.
Co nesmi na kompost
Co nepatří do kompostuzbytky masa a ryb.chemicky ošetřené zbytky, například slupky citrusových plodůmléčné výrobky.noviny a časopisy.plast, sklo, kov, textil.rostliny napadené chorobami.plevel s kořínky.
Co dát na dno kompostu
Jestliže máte kompostér připravený na svém místě, umístěte na dno drobné větvičky či vrstvu slámy, ty budou do kompostéru přivádět vzduch, a zamezíte tím tak zápachu.
Kam vyhodit skořápky od vajec
Do kompostu můžete také vyhodit odřezky z kuchyně – například slupky z brambor nebo kořenové zeleniny, skořápky z vajec (pokud nemáte slepice, které by je snědly), skořápky z ořechů nebo kávovou sedlinu.
Kam vyhodit starou zeminu
Patří do sběrného dvora, další možností je přistavení kontejneru nebo svěření specializované firmě.
Co nepatří do Bia
Co nepatří do popelnice na bioodpadmaso, masové omáčky, vývary, kosti, kůže.mléčné výrobky.vajíčka, včetně skořápek.zbytky z kuchyní rostlinného původu, které obsahují suroviny živočišného původu (pokrmy z masa, z vajec a mléka)zbytky z kuchyní jako prošlé pečivo, těstoviny, knedlíky.skořápky z ořechů, pecky z ovoce.
Kam patří staré pečivo
Do bioodpadu patří: zbytky ovoce a zeleniny včetně pecek a jádřinců, zbytky obilovin a pečiva, kávová sedlina, použitý čaj i čajové sáčky, skořápky od vajec a ořechů, uschlé květiny, rostliny a jejich odumřelé části, chlupy z domácích mazlíčků, dřevěné piliny, které sloužily jako podestýlka pro domácí hlodavce, a …
Čím zakrýt kompost
Pak je lepší ho zakrýt – vhodná je silná igelitová fólie, použít ale můžete třeba i staré plachty, PVC a podobně. Na trhu objevíte nejrůznější přípravky, které umějí urychlit zrání kompostu.
Jak urychlit kompost
Pro podpoření rychlejšího procesu kompostování je vhodné vždy přidávat do kompostu přírodní přípravky, tzv. urychlovače kompostování. Vhodný je například Kouzlo Přírody Urychlovač kompostu granulát nebo Kouzlo Přírody Urychlovač kompostu koncentrát (výluh z bylin).
Čím Prosypávat kompost
Co lze do kompostu vyhodit
Trávu a zelené listí – zelenou hmotu je dobré prosypávat mletým hašeným vápnem, aby se předešlo nepříjemnému zápachu při jejím kysání. V menším množství i piliny, třísky, dřevitá vlna apod.
Jak spravne vrstvit kompost
Správné vrstvení kompostu
Jednoduchým pravidlem pro vrstvení je střídání zeleného patra s hnědým patrem. Prakticky budeme na sebe vršit trávu, bio odpad z kuchyně (slupky, odřezky) a na to dáme hnědé – piliny, hobliny, štěpky.
Kam se hází krabice od pizzy
Krabice od pizzy a grilovací marinády
Krabice od pizzy patří do běžné popelnice na směsný odpad. „Je to z toho důvodu, že papír nasákne omastkem a pro další recyklaci není vhodný. Stejně by spotřebitelé měli postupovat i v případě znečistěných polystyrenových obalů na jídla rozvážená z restaurací.
Kam se hází krabice od mléka
Do oranžového (není-li ve Vaší lokalitě specifikováno jinak) vhazujte: Krabice od mléka, džusů, laciného vína, a to jakýchkoli velikostí, barev a tvarů. Jinými slovy všechno, co nese označení C/PAP, 81 nebo 84. Někde je možno vhazovat nápojové kartony do kontejnerů na papír.
Co s hlínou po rajčatech
Pokud jde o hlínu, není rajče zase tak vybíravé. Do kontejneru můžete nasypat jakýkoli kvalitní, nejlépe organický a lehký substrát pro zahrady i pokojové rostliny nebo také přírodní zeminu obohacenou o humus, ta by však měla tvořit asi jen 40 % objemu květináče. Někdo přidává i trochu (zahradního) kompostu.
Co se zeminou po rajčatech
Substrát po rajčatech použiji na letničky, substrát po bylinkách mají rády rajčata a substrát po hrášku se hodí pro kedlubny,“ doplňuje Míša Brabcová.
Kam vyhodit chleba
Zbytky jídla pak lze vyhodit:Na kompost na vaší zahradě,- do kompostéru na vaší zahradě či na balkóně (velmi oblíbené jsou i vermikompostéry, ve kterých se o rozklad organického odpadu starají žížaly).Do hnědých popelnic na bioodpad.
Kam se hází popel
Doporučujeme popel skladovat v kovové nádobě (např. starý kastrol, kýbl) a do popelnic vkládat až po několika dnech. Nemáme-li takovou možnost, je lépe popel před vsypáním do popelnice zchladit, například kropenou vodou.
Jak zapravit kompost do půdy
Jak přidat kompost k rostlinám Kompost bychom měli vždy jen rozhodit na povrch půdy nebo jej mělce zapravit do ornice, například hráběmi nebo kultivátorem. Hrubší zapravení do půdy, například rytím, nedoporučuji, protože minerální látky se rychleji vyplavují do spodiny a vzniká riziko rozvoje hniloby.