Co s květy oregana?

Co s čerstvým oreganem

Oregano se hodí ke všemu

Čerstvé oregano se spíše hodí do salátů a těstovin, sušené zase zvýrazní chuť rajčatových omáček. Přidejte ho i do marinády na maso nebo použijte při přípravě ryb. Určitě se Vám to vyplatí, protože jeho chuť a aroma je nezaměnitelné.

Co se suší z oregana

Sušení a skladování oregana

nať i listy sušíme na stinných, suchých a dobře větraných místech v tenké vrstvě bez obracení. Dobromysl lze sušit také ve svazečcích. Zvlášť z první sklizně můžeme nasušit kvetoucí dobromysl do suchých aranžmá.
Archiv

Kdy se sbira oregano

Kdy a jak dobromysl sbírat a sušit

Sbírá se kvetoucí nať, nejlépe při slunečném počasí v červenci a srpnu, doporučuje se sběr krátce před rozkvětem.
Archiv

Na co je dobrá dobromysl

Dobromysl obecná je skvělým přírodním antibiotikem. Ačkoliv se standardní léčbě nevyrovná, pokud se zatím ke svému lékaři nechystáte, můžete se pokusit právě oreganem zmírnit projevy nachlazení. Silice této bylinky uvolňují křeče při kašli, působí jako dezinfekce a také usnadňují odkašlávání.
Archiv

Jak zpracovat dobromysl

Ze lžíce čerstvé nebo lžičky sušené kvetoucí nati na šálek vody připravíme voňavý, sladce nahořklý nálev, který podporuje trávení a vylučování žluči, odstraňuje křeče a mírní nadýmání. Při obtížích užíváme šálek třikrát denně přibližně půl hodiny před jídlem.

Jak sušit dobromysl

Sběr, sušení, uskladnění:

Suší se ve slabé vrstvě nebo ve svazečcích ve stínu nebo při umělé teplotě do 35 °C. Schne dobře a při dosoušení ji můžeme vrstvit až do výše 40 cm. Skladujeme v uzavřených tmavých nádobách.

Kdy stříhat dobromysl

Nať bylinky sbíráme dvakrát ročně, v době plného květu a na podzim. Stříháme celé prýty ve výšce 5 cm nad zemí, těsně nad dřevnatými stonky, ze kterých bylinka znovu obrazí. Sušíme rozprostřenou ve slabé vrstvě nebo ve svazečcích zavěšených ve stínu, případně při umělé teplotě do 35°C.

Jak sbírat oregano

Nať sbíráme v plném rozkvětu, nejlépe v dopoledních hodinách. Většinou jí odřezáváme v místě, kde začíná husté olistění lodyhy (délka natě 30-40cm). Vhodné nářadí ke sklizni je nůž nebo srp , nejlépe s pilovitým ostřím. Pokud má nať silnější lodyhu než 5mm, sklízíme pouze květnaté vršky rostliny.

Jak Ostrihat oregano

Stříháme nebo řežeme buď celé větévky nad dřevnatou částí, tedy v místě, kde začínají listy. Sklízíme stonky těsně před rozkvětem. Můžeme také zaštipovat jen vrcholové výhony. Nejen, že oddálíme kvetení, ale také se nám keřík krásně rozvětví a rozkošatí.

Co léčí Truskavec

Truskavec je stará léčivá rostlina, která odedávna sloužila k zastavení krvácení. K tomu se používá dosud, ale v praxi se využívá spíše jeho stahujících účinků, hlavně při katarech žaludku a střev, průjmech a jiných podobných onemocněních trávicího traktu. Jako jedna z mála bylin vyhání a rozpouští močové kameny.

Jak připravit čaj z oregana

Zkuste si připravit čaj z Dobromysli, který popíjejte po douškách před spaním nebo po vydatném jídle. Jednu až dvě lžičky drcené natě Dobromysli zalijte 250 ml horké vody a nechte louhovat pod pokličkou. Poté čaj sceďte. Oregáno je také oblíbené koření v české a středomořské kuchyni.

Jak zastřihávat oregano

Sušíme oregano

Celé větvičky svážeme a zavěsíme na stinné vzdušné místo. Usušenou nať uložíme do tmavé vzduchotěsné nádoby. Pro zachování co nejvíce aromatických látek odrhneme z větviček lístky až těsně před použitím. Opravdu se to vyplatí – mnohem déle si tak uchovají svou jedinečnou vůni a chuť.

Kdy se suší oregano

Jak ho správně sušit

Nať bylinky sbíráme dvakrát ročně, v době plného květu a na podzim. Stříháme celé prýty ve výšce 5 cm nad zemí, těsně nad dřevnatými stonky, ze kterých bylinka znovu obrazí. Sušíme rozprostřenou ve slabé vrstvě nebo ve svazečcích zavěšených ve stínu, případně při umělé teplotě do 35°C.

Jak často zalévat oregano

Pěstování dobromysli venku

Bylinu není potřeba nijak zvlášť zalévat. Pokud je deštivé období, nepotřebuje zálivku vůbec, v období sucha a vysokých teplot zaléváme pouze trošku po vysušení půdy. Nikdy oregano nezalévejte přes listy, předejdete tak hnilobě.

Jak usušit oregano

Jak ho správně sušit

Sušíme rozprostřenou ve slabé vrstvě nebo ve svazečcích zavěšených ve stínu, případně při umělé teplotě do 35°C. Pro okamžitou spotřebu můžeme sbírat průběžně, odstřihujeme jen vrcholné části lodyh, aby bylinka mohla dále růst.

Jak pečovat o oregano

Oregano nepotřebuje příliš kvalitní půdu. Zvládne i kamínky v půdě a na živiny ne příliš bohatou půdu, důležité však je, aby dobře odváděla vodu. Dlouhodobou vlhkost rostlina netoleruje, mnohem příjemnější je pro ni sucho. Hodí se pro ni tedy slunečná a teplá místa.

Jak se starat o oregano

Pěstování dobromysli (oregána)

Má však raději suché stanoviště, a tak ji s klidem můžeme vysadit například vedle rozmarýnu a tymiánu. Potřebuje dostatek tepla a slunce, mírnou zálivku a dobře propustnou spíše vápenitou půdu. Jedná se o vytrvalou mrazuvzdornou rostlinu, kterou lze pěstovat v záhonu i v květináči.

Jak uchovat oregano

Jak oregano skladovat Usušené oregano skladujte na chladném, tmavém a suchém místě ve vzduchotěsné skleněné nádobě. Čerstvé oregano by mělo být skladováno v igelitovém sáčku v lednici.

Na co se používá Řepík

Řepíkové kloktadlo působí na zdraví horních cest dýchacích, sliznic a dásní v ústech. Tento nálev ke kloktání mohou používat i těhotné ženy. Velmi oblíbené je použití řepíku ve formě nálevu k oplachu kožních obtíží různého charakteru.

Jak vypadá Truskavec

Truskavec neboli rdesno ptačí (latinsky Polygonum aviculare) je hojně rozšířená rostlina, roste takřka po celém světě a často je nežádoucím plevelem na polích i v zahradách. Má poléhavou větvenou lodyhu, drobné oválné listy a bělavé, případně bílé květy. Plodem je trojhranná nažka.

Který zlatobýl je léčivý

Celík, zlatobýl obecný (latinsky solidago virgaurea) léčí: nemoci ledvin a močových cest, zlepšuje látkovou výměnu.

Na co se používá měsíček lékařský

Prospěšnost měsíčku lékařského: podporuje normální trávení, činnost jater a střev. podporuje normální činnost dýchacího systému. podporuje přirozený stav pokožky.

Jak často Zalevat oregano

Bylinu není potřeba nijak zvlášť zalévat. Pokud je deštivé období, nepotřebuje zálivku vůbec, v období sucha a vysokých teplot zaléváme pouze trošku po vysušení půdy. Nikdy oregano nezalévejte přes listy, předejdete tak hnilobě. Rostlině se bude dobře dařit i na skalce, kam můžete umístit také rozmarýn a tymián.

Jak přesadit oregano

Na jaře vysejte semínka po několika kusech do sadbovače se zeminou vylehčenou pískem, nebo do substrátu pro výsev. Pravidelně udržujte vlhký povrch. Po vzejití přesaďte do květináče se substrátem pro bylinky. V květnu už můžete přesadit dobromysl ven na slunné místo, kde se rozroste a vydrží několik let.

Jak sbírat oregáno

Nať sbíráme v plném rozkvětu, nejlépe v dopoledních hodinách. Většinou jí odřezáváme v místě, kde začíná husté olistění lodyhy (délka natě 30-40cm). Vhodné nářadí ke sklizni je nůž nebo srp , nejlépe s pilovitým ostřím. Pokud má nať silnější lodyhu než 5mm, sklízíme pouze květnaté vršky rostliny.