Co s Oloupanym česnekem?

Co s cerstvym česnekem

Česnek nevyschne a dá se dobře loupat, když ho doma rozeberete na jednotlivé stroužky, uložíte do sklenice se šroubovacím uzávěrem a vložíte do lednice. Lednice, ani potraviny v ní uložené, nechytí pach česneku a vy si berete vždy jen potřebné množství.
Archiv

Co s přebytkem česneku

Neskladujte ho ani v příliš teplém prostředí, kde hrozí napadení vlnovníkem česnekovým. Máte-li pak k dispozici větší množství česneku, je dobré zvolit některý z oblíbených způsobů domácí konzervace. Můžete ho usušit, zamrazit či naložit do soli, oleje nebo bílého vína.
Archiv

Jak uskladnit česnek aby dlouho vydržel

Česnek potřebuje suché a tmavé místo

Nejdéle vám vydrží v komoře, a to až do června příštího roku. Využít můžete i sklep, ale jen pokud je suchý. Pokud česnek nemáte spletený v copech, skladujte ho buď zavěšený v prodyšném obalu nebo svázaný do kytic (jako u cibule), popř.

Jak uchovat Naloupany česnek

Jednotlivé neloupané stroužky česneku – stroužky vložíme do dobře těsnícího sáčku, který je určený pro skladování v mrazničce. Pro postupné odebírání se hodí uzaviratelné sáčky se zipem. Před uzavřením se pokusíme ze sáčku odstranit co nejvíce vzduchu.

Jak využít česnek

Česnek používáme především syrový. Mezi jeho ceněné účinky patří, že snižuje vysoký krevní tlak a hladinu tuků a cukru v krvi. Navíc má antibiotické i dezinfekční účinky, a posiluje imunitní systém. Zároveň ředí krev, proto se nedoporučuje v případě krvácení.

Co s česnekem

Česnek můžeme také umixovat se solí a dát do šroubovacích skleniček. Potom ho používáme na ochucení polévek, omáček, gulášů. Pokud nemáme po ruce čerstvý, použijeme ho i třeba na topinky. Česnek kuchyňský, allium sativum, je celosvětově známé koření, bez kterého si nedokážeme představit vaření.

Jak nechat naklíčit česnek

Jestli si chcete dát s česnekem o trochu více práce, pak můžete také stroužky před výsadbou namořit. Doporučuje se ponořit na chvíli do Sulky, alespoň měsíc před výsadbou, a pak nechat opět vysušit. A pokud to nestihnete, tak alespoň namočit na pár hodin do obyčejné vody těsně předtím, než jdou stroužky do hlíny.

Jak skladovat česnek v bytě

S ohledem na zvýšenou vlhkost se nedoporučuje skladovat česnek v chladničce. Nesvědčí mu ale ani vysoké teploty a přímé sluneční záření. Pokud není napadený vlnovníkem česnekovým (Aceria tulipae), vyhovujeme mu pokojová teplota a sucho. Bez problému vám tedy vydrží i v panelákovém bytě.

Jak utřít česnek se solí

Stroužek česneku oloupeme a nasekáme na menší kousky. Pak tyto kousíčky plochou pružného nože roztíráme o podložku tak dlouho, dokud z česneku nevznikne jemná kašička. Tip: když k nasekanému česneku přidáte špetku soli, půjde tření lépe a rychleji. S touto solí pak ale musíte počítat při solení pokrmu.

Jak udržet česnek

Skladování česneku je vlastně jednoduché, nejlépe mu vyhovuje pokojová teplota (okolo dvaceti stupňů) a nižší vzdušná vlhkost (přibližně šedesát procent). Česnek proto s klidem zapleťte do copů a zavěste ve spíži nebo na chodbě, kde dostatečně proudí vzduch.

Co se dělá s květy od česneku

Pro sklizeň jsou však tyto květy kulovitého tvaru nežádoucí a měly by se co nejdříve odstraňovat – buď vylamováním nebo za pomoci nůžek stříháním. Pokud byste česnek nechal vykvést, následná úroda bude podstatně nižší (drobnější paličky a stroužky). Květy česneku tedy doporučujeme odstraňovat ihned, jakmile se objeví.

Co dělat s pacibulkami česneku

Sterilované jsou vhodné do polévek, masových směsí, salátů, nebo jako příloha k masitým pokrmům, uzeninám atd. Pacibulky lze také zpracovat, osvědčila se z nich pasta. Pacibulky se rozemelou, nebo rozmixují, přidá se trochu soli, zjemní lžící oleje, pasta se napěchuje do skleniček a uchovává v lednici.

Co s natí od česneku

Delikátní zdravé výhonky

Obsahově je nať stejně hodnotná, dokonce bohatší na vitamin C. Navíc zpestřuje jídla svěží zelenou barvou. Příčně nařezané kousky čerstvé nati se nejlépe uplatní v polévkách, omáčkách nebo v pomazánkách. Využít lze i nať, která běžně raší z česneku uskladněného ve spíži.

Proč vyndavat střed z česneku

Stravitelnost česneku

Především lidé mající přecitlivělý žlučník by si měli česnek upravit tak, aby byl stravitelnější. Učiní tak jednoduše, prostě vyjmou klíček. U mladšího česneku to není jednoduché, nicméně uleželejší česnek už má klíček znatelný a odstranit ho kompletně lze.

Jak zakonzervovat česnek

Rostliny opatrně svažte za nať a pověste je na teplé místo ve stínu, kde dobře profukuje vítr. Pozor na závěs těsně pod střechou, kde se během slunného dne teploty vyšplhají pořádně vysoko. Česnek se dá sušit i bez natě, v bedýnkách nebo na roštech, vždy je ale nezbytné zajistit dostatečné proudění vzduchu.

Kdy se má sklízet česnek

Nejprve roste vzpřímeně, poté se zakroutí a v době dozrávání se opět vzpřímí. V období, kdy je stvol znovu vzpřímený (není úplně vzpřímený, zůstává mírně šikmo), je ideální čas pro sklizeň. Nepaličáky sklízíme tehdy, když nať česneku ze zhruba poloviny rostlin lehne na zem.

Jak nastrouhat česnek

Stroužek česneku oloupeme a nasekáme na menší kousky. Pak tyto kousíčky plochou pružného nože roztíráme o podložku tak dlouho, dokud z česneku nevznikne jemná kašička. Tip: když k nasekanému česneku přidáte špetku soli, půjde tření lépe a rychleji. S touto solí pak ale musíte počítat při solení pokrmu.

Jak a kde skladovat česnek

Základem je chladné a dobře větrané místo, kam zavěsíme celé palice česneku do takzvaných copů. Působí i jako dekorace, zvláště pak třeba na venkovské chalupě, ale klidně mohou zůstat i ve spíži v paneláku. Česnekové paličky také můžeme uskladnit do papírového pytlíku nebo proutěné ošatky.

Jak dlouho vydrží česnek se solí

Jestli ho chceme mít uložen na delší dobu, stroužky česneku vložíme do sklenice, posypeme solí, případně kořením jako je tymián a pepř, zalijeme olejem a uložíme do lednice. Takto vydrží i několik měsíců.

Kdy stříhat květy česneku

Pro sklizeň jsou však tyto květy kulovitého tvaru nežádoucí a měly by se co nejdříve odstraňovat – buď vylamováním nebo za pomoci nůžek stříháním. Pokud byste česnek nechal vykvést, následná úroda bude podstatně nižší (drobnější paličky a stroužky). Květy česneku tedy doporučujeme odstraňovat ihned, jakmile se objeví.

Co dělat s květy česneku

„Paličáky vytváří květní stvol s květy pacibulkami. Pro jeho růst potřebuje rostlina velké množství energie, což vede k tvorbě menších cibulí a snížení výnosu. Proto je zapotřebí paličáky hlávkovat (odstraňovat květenství).

Co s květy česneku

Začátkem června začíná kvést česnek paličák, na vrcholu se objevuje květenství, které se zaštipuje, aby česnek nevykvetl. Květenství tvoří malá pacibulka a dlouhý zelený výhonek. Většina zahrádkářů vyhazuje výhonky na kompost, přitom se dají výhonky i pacibulky zpracovat v kuchyni.

Kdy nejíst česnek

Pacienti, kteří trpí průjmem, by neměli jíst syrový česnek, protože jeho pikantní chuť může vyvolat střevní poruchu. Může způsobit zhoršení hyperémie sliznice střeva a edému. Pokud trpíte průjmem, buďte opatrní s jeho konzumací. Lidé, kteří mají zdravotní problémy s očima, by se měli česneku vyhýbat.

Jak poznám že je zralý česnek

Velmi dobrou pomůckou jsou zkroucené květní stvoly s pacibulkami. Když se stvoly začnou narovnávat, přichází čas sklizně. Zároveň se však doporučuje květní stvoly z česneku co nejdříve odstraňovat (tzv. hlávkování), aby nedocházelo ke snižování výnosů.

Jak jednoduše oloupat česnek

Loupání česneku si lze urychlit a především usnadnit. Česnekovou palici nejprve rozdělte do stroužků. Jestliže jde slupka česnekového stroužku jen velice těžko sloupnout, vložte stroužek nakrátko do vroucí vody. Pak můžete stroužek lehkým tlakem prstu poměrně snadno vymáčknout ze slupky.