Co s přerostlou bazalkou?

Co s přebytkem bazalky

Přebytek bazalky snadno zmrazíme, a to buď lístky nakrájíme nebo je ponecháme celé. Budou se nám hodit na doplnění mnoha pokrmů. Bazalku také můžeme zpracovat na bazalkové pesto, které je výborné k těstovinám, na topinky, do pomazánek i na dochucení různých jídel.

Co potřebuje bazalka

„Bazalka je žíznivá rostlina, proto potřebuje dostatek vláhy – doplňujte vodu denně nebo aspoň obden. Bylinka potřebuje hodně světla, takže je nejlepší parapet na jižní straně. Do rostliny ale nesmí pražit slunce, nesnáší výkyvy teplot nebo průvan,“ dodává Michaela Makulová.

Co s bazalkou když kvete

Pokud bazalka začne nasazovat ke květu, rukou květ odlomte. Jelikož je bazalka rostlinka jednoletá, nemá cenu ji nechat kvést. Rostlina se tím mimo jiné vyčerpává a mění své chuťové, ale také texturní vlastnosti.
Archiv

Co s bazalkou na zimu

Abychom si bazalku a především její vůni uchovali do příštího roku, musíme přistoupit k osvědčeným formám konzervace. Jako nejvhodnější se ukazuje buď zamrazení, nebo skladování v olivovém oleji. Listy bazalky nakrájíme, vložíme do sklenic a zalijeme olivovým olejem, ale aby se k lístkům nemohl dostat vzduch.

Co odpuzuje bazalka

Bazalka má ráda slunce, hodně světla a teplo, nesnáší průvan, změny teplot a vlhkosti. Při dorůstání rostlinu postupně zaštipujeme, podpoříme tak její větvení a oddálíme kvetení.

Kdy a jak sušit bazalku

Celou nať sbíráme kdykoliv od července do září, ale nejlépe vdobě květu, kdy rostlina obsahuje nejvíce účinných látek. Sušíme vtenkých vrstvách ve stínu při teplotách do 35 ºC. Suchou a rozdrcenou bazalku dobře uzavřeme do sklenice a skladujeme v temnu.

Kdy Zaštipovat bazalku

Bazalka není trvalka

Jakmile však bazalka začne nasazovat na květy, je potřeba ji zaštipovat. Tím jednak výrazně podpoříte větvení rostliny a také její vegetativní růst.

Jak přesadit kupovanou bazalku

Zvažte přesazení

Pokud si nejste jistí, že bazalka je zasazena ve vhodné půdě, přesaďte ji. Květináč naplňte organickým kompostem. Vhodné je promísit kompost s peritem, který dopřeje rostlině provzdušňování a tím i lepší růst. Při přesazování ji vytáhněte opatrně za listy, aby se nepoškodily kořínky.

Jak dlouho roste bazalka

Bazalku si vypěstujte ze semínka

Semínka zasejte řídce a jen zlehounka prstem přitlačte. Dopřávejte jim pravidelné zavlažování. Stačí tři týdny a najdete vzrostlé rostlinky. Přesaďte si je do větších truhlíků nebo koncem května přímo na záhon.

Jak zmrazit bazalku

Pro kuchyňské účely je vhodnějším způsobem zakonzervování zamražení. Bazalka sice velice rychle ztratí svěží zelenou barvu a zhnědne, ale její aroma je výraznější než po sušení. Bazalkové lístky přeberte, opláchněte a nechte oschnout. Poté nasekejte a zamrazte vsáčku se zipem, ze kterého vymáčknete všechen vzduch.

Jak přezimuje bazalka

Na podzim bazalku přeneste do bytu,chodby apod. na světlé místo,kde teploty neklesají pod 12°C. Zálivka mírná, rostliny nesmí být přemokřené. Zde přečká zimu a na jaře ji lze opět umístit na zahradu.

Proč černá bazalka

Na zahradě je bazalka ideálním společníkem pro rajčata, protože má ráda stejně bohatou půdu a pravidelné zalévání. Při zalévání si dávejte pozor, abyste nepokropili listy – objevují se na nich černé skvrny. Při pěstování v interiéru můžete bazalku vysévat kdykoli, klidně i na podzim.

Jak dlouho se suší bazalka

Bazalku lze i sušit na stinném a větraném místě, zbavte ji stonků a sušte jen listy, protože stonky jsou hodně dužnaté a prodlužují dobu schnutí. Pokud nepřeje počasí a sušení trvá déle než týden, lze ji dosušit i umělým teplem – v troubě nebo sušičce do 40 °C.

Jak dlouho sušit bazalku

Bylinky je třeba sušit na teplotu 45°C – 48°C. Vyšší teploty by mohly zničit cenné látky, které jsou v nich obsažené. Jak dlouho se bylinky v sušičce suší Orientační doba činí 3-6 hodin, podle výkonu sušičky a typu rostlinky.

Jak zachranit uschlou bazalku

Přelité bylince uhnijí kořeny a nezalitá zase uschne. Proto zalévejte bylinky častěji, ale méně a po zalití vždy zkontrolujte, zda není vody v květináči víc, než je třeba. Pravidelnou zálivku vyžaduje hlavně máta, bazalka, petržel a pažitka.

Jak se starat o bazalku

Bazalku zaléváme do odtokové misky zhruba každé tři dny, zemina nesmí nikdy vyschnout. Bazalka má ráda slunce, hodně světla a teplo, nesnáší průvan, změny teplot a vlhkosti. Při dorůstání rostlinu postupně zaštipujeme, podpoříme tak její větvení a oddálíme kvetení.

Jak často se zalévá bazalka

Bazalku zaléváme do odtokové misky zhruba každé tři dny, zemina nesmí nikdy vyschnout. Bazalka má ráda slunce, hodně světla a teplo, nesnáší průvan, změny teplot a vlhkosti. Při dorůstání rostlinu postupně zaštipujeme, podpoříme tak její větvení a oddálíme kvetení.

Kdy Přepichovat bazalku

Sazenice bazalky si předpěstujeme. Výsev semen do sadbových misek se provádí v březnu a dubnu. Malé rostlinky je vhodné jednou přepichovat. Při výšce 8-10 cm přesazujeme do většího květináče nebo ven.

Jak zachránit bazalku

Důležité je, aby měla dostatek světla a tepla. Při vysazení na zahradě se vyvarujte větrným místům, přímému slunci a přímému dešti. Doporučuje se bazalku přesadit do blízkosti rajčat, které potřebují podobné podmínky pro zálivku. Rajčatový keř navíc ochrání choulostivou bylinku před změnami počasí.

Které bylinky přezimují venku

Mrazuvzdorné bylinkymáta.pažitka.petržel.šalvěj.libeček.meduňka.oregano.estragon.

Kdy schovat bazalku

Bazalka a majoránka rozhodně mráz nepřežijí, tak zrovna u nich je velmi výhodné pokračovat v pěstování přes zimu doma. Pokud máte vzrostlou bazalku nebo majoránku na balkoně nebo na zahradě, klidně ji už v této době přesuňte domů za okno. Je to lepší udělat to teď a nečekat až na hlášení prvních mrazíků.

Proč bazalka žloutne

Nejčastější problém je u všech pěstitelů v domácnosti, že rostlinu přelijí. Je to rostlina z teplejších oblastí a dobře snáší sušší podmínky. Bohužel příznaky přelití jsou u kytek podobné příznakům ze sucha – žloutnou a zasychají listy. Vždy zalévat až je půda na dotek suchá a nenechávat stát vodu v misce.

Jak sušit domácí bazalku

Tip první – nasušit

Celou nať sbíráme kdykoliv od července do září, ale nejlépe vdobě květu, kdy rostlina obsahuje nejvíce účinných látek. Sušíme vtenkých vrstvách ve stínu při teplotách do 35 ºC. Suchou a rozdrcenou bazalku dobře uzavřeme do sklenice a skladujeme v temnu.

Jak hnojit bazalku

Bazalka. S hnojením bazalky to nepřeháníme, jinak ztratí své silné aroma. Sice potřebuje základní výživu, ale nijak silnou. Hnojení stačí cirka jednou měsíčně, a to zásadně jen organickými hnojivy.

Jak se správně suší bazalka

Sušíme vtenkých vrstvách ve stínu při teplotách do 35 ºC. Suchou a rozdrcenou bazalku dobře uzavřeme do sklenice a skladujeme v temnu.