Co s rozpuštěným Maslem?

Co s rozpuštěným máslem

Změklé máslo je označováno také jako "povolené", které svou konzistencí není tuhé a ani tekuté – rozpuštěné. Snadno do něj vmáčkneme prst. Změklé máslo využíváme na namazání čerstvého pečiva, do krémů a pomazánek a také při pečení moučníků a pečiva. Při pokojové teplotě bychom na změknutí čekali přibližně 1-1,5 hodiny.
Archiv

Jak urychlit změknutí másla

Měkké máslo

Nejlepší je vytáhnout jej z lednice asi 30 minut před pečením. Co když ale půlhodinu k dobru nemáme Měknutí urychlíte, nakrájíte-li máslo na malé kousky. Také jej můžete rozválet v alobalu nebo mírně v sáčku rozmačkat válečkem.

Co se starým máslem

Pokud vám žluklo máslo, na které jste nedopatřením zapomněli, zapíchněte do něj oškrábanou mrkev a uložte ho na čtyři hodiny do chladu. Pak máslo vyndejte a ochutnejte. Sice nezíská svou původní chuť, ale rozhodně bude k jídlu!

Jak si doma přepustit máslo

Dejte máslo do hrnce a při středním plameni nechte rozpustit. Přiveďte k varu a když začne bublat, stáhněte žár na minimum jen tak, aby lehce probublávalo. Začne se tvořit pěna a na dně hrnce sraženina bílkoviny. Takto táhněte, dokud nedocílíte krásné zlaté barvy a vůně, jako když se dělá popkorn.
ArchivPodobné

Na co je dobré přepuštěné máslo

Ghí použijte při restování zeleniny, jako základ na polévku, omáčku, na jíšku, ale můžete jím hotový pokrm obohatit až na závěr na zjemnění. Mastěte jím knedlíky, brambory, kaše a nákypy. Potřete jím topinky, palačinky, na sucho opečené placky. Použijte jej při pečení cukroví, buchet, pečiva.

Co to je přepuštěné máslo

Přepuštěné máslo si zasloužilo přezdívku „tekuté zlato“, a není divu. Zásadní výhodou je jeho kouřový bod, který je o dost vyšší než u klasického másla i u spousty rostlinných olejů. Tuk bez mléčné sušiny se připaluje až za teploty okolo 250 °C, zatímco běžné máslo už při 150 až 180 °C.

Jak co nejrychleji rozmrazit máslo

Do kovové nebo keramické mísy nalijte horkou vodu. Nechte mísu nahřát a vodu vylijte. Následně jí přiklopte máslo zbavené obalu a položené na talíři. Máslo povolí do deseti minut.

Co je změklé máslo

Změklé máslo

Výsledkem je měkké nadýchané těsto. Tento efekt ještě vynikne při spojení másla a cukru – když je základem těsta máslo ušlehané s cukrem. Změklé máslo je využito ve velkém množství receptů, konkrétně třeba na měkké nadýchané pečivo, klasické sušenky, buchty, dorty.

Co se zbytkem z přepuštěného másla

Přepuštěné, jinak také nazývané klarifikované máslo nebo ghí je základní surovinou pro každou kuchyni. Po přepuštění se chová jako přírodní tuk s vysokou teplotou přepalování. Je proto vhodné na smažení ryb, řízků či klidně na výrobu základů omáček. „Běžné máslo z obchodu má 82 % tuku, zbytek tvoří syrovátka.

Jak se vyslovuje ghí

g se čte jako g před a, o, u, souhláskou a ve skupinách ghe, ghi. g se čte jako dž před e, i a ve skupinách gia [dža], gio [džo], giu [džu].

Co je máslo ghí

Ghee, ale také ghí nebo ghíčko je přepuštěné máslo vyrobené z kravského mléka, které je zbavené laktózy a mléčných bílkovin. Ovšem má mnohem lepší výživové vlastnosti než máslo klasické. Díky absenci laktózy je také lépe stravitelné. Název ghee pochází z Indie, kde se přepuštěné máslo používá již 6 000 let.

Proč používat ghí

Ghí se dá použít nejen vnitřně, ale je vhodné také na vnější použití. Zatímco v těle udržuje zásadité prostředí a brání tak vzniku zánětů, usnadňuje hojení i zevně. Stačí ho natřít na podrážděnou pokožku – rychle ji zklidní a také hydratuje a zvláčňuje.

Jak se rozmrazuje chleba

Chléb, ideálně nakrájený na čtvrtiny, dopečeme při teplotě 50 až 100 °C. Při vyšší teplotě se sice spíše rozmrazí, riskujeme však to, že kůrka vyschne, pokud chléb pečeme příliš dlouho. Při nižší teplotě může dokonalé rozmrazování až dovnitř chleba trvat i hodinu.

Jak změkčit máslo

Do kovové nebo keramické mísy nalijte horkou vodu. Nechte mísu nahřát a vodu vylijte. Následně jí přiklopte máslo zbavené obalu a položené na talíři. Máslo povolí do deseti minut.

Jak povolit máslo

Nahřejte si misku

Máslo vyndejte na talířek, do misky nalijte horkou vodu, nechte sklo prohřát, pak ji vylijte a rychle s ní máslo přikryjte. Díky teplu, které z ní bude sálat, máslo povolí a za chvíli ho budete moci normálně namazat.

Jak dlouho vydrží přepuštěné máslo

Přepuštěné máslo se může skladovat mnohem déle, a to nejlépe ve vzduchotěsné nádobě. Při pokojové teplotě vydrží několik měsíců, v lednici až rok.

Na co se dá pouzit ghí

Ghí použijte při restování zeleniny, jako základ na polévku, omáčku, na jíšku, ale můžete jím hotový pokrm obohatit až na závěr na zjemnění. Mastěte jím knedlíky, brambory, kaše a nákypy. Potřete jím topinky, palačinky, na sucho opečené placky. Použijte jej při pečení cukroví, buchet, pečiva.

Jaký je rozdíl mezi ghí a Přepuštěným máslem

Ve srovnání s klasickým máslem je ghí bohatší na obsah tuků, a naopak neobsahuje téměř žádné bílkoviny ani sacharidy (laktózu). Rozdíl, a tím pádem i vliv na naše zdraví, není oproti máslu nějak významný a ghí nemá žádné detoxikační či jiné zázračné účinky, které mu jsou připisovány.

Proč jíst přepuštěné máslo

Přepuštěné máslo také podporuje vstřebávání výživných látek a zvyšuje nutriční hodnotu potravin. Ghí posiluje trávení, pomáhá neutralizovat nadbytek žaludečních kyselin a upravuje vnitřní prostředí žaludku. Obsahuje kyselinu máselnou, která chrání střeva, působí protizánětlivě a pomáhá také udržovat hladinu inzulinu.

Jak dlouho vydrží ghí

Nejen v Indii se používá ghí (ghee). Jde totiž o přepuštěné máslo, které dobře znaly už naše prababičky. Je mnohem trvanlivější než běžné máslo, vydrží až několik měsíců a snese vysokou teplotu.

Jaké máslo na ghí

Také ve studené kuchyni najde ghí své uplatnění.

Pokud si k snídani rádi dáváte chleba nebo opečený toust namazaný máslem, i v takovém případě můžete klasické máslo nebo margarín ghíčkem nahradit. Zajímavé je i to, že ho můžete použít zevně.

Proč nedávat chleba do mrazáku

Stejnou logiku používají i v případě chleba a pečiva. Bohužel si neuvědomují, že tím dávají vzniknout plísním, které mohou velice vážně poškodit zažívací systém.

Jak dlouho vydrží chleba v mrazáku

Skladujte ho při teplotách 20–25 °C. Takto by vám měl vydržet minimálně týden. Patří chleba do mrazáku Chléb můžete uchovat i delší dobu než týden to tak, že ho zmrazíte v mrazáku při teplotě pod 18 °C.

Jak rychle rozpustit máslo

Do kovové nebo keramické mísy nalijte horkou vodu. Nechte mísu nahřát a vodu vylijte. Následně jí přiklopte máslo zbavené obalu a položené na talíři. Máslo povolí do deseti minut.

Jak namazat ztuhlé máslo

Nahřejte si misku

Na pomoc si můžete vzít i obyčejnou skleněnou misku. Máslo vyndejte na talířek, do misky nalijte horkou vodu, nechte sklo prohřát, pak ji vylijte a rychle s ní máslo přikryjte. Díky teplu, které z ní bude sálat, máslo povolí a za chvíli ho budete moci normálně namazat.