Co s tvrdým rohlíkem
To, že je chléb nebo rohlík tvrdý, neznamená, že už ho musíte nutně vyhodit. Někdy stačí, když je vložíte do rozehřáté trouby, kontaktního grilu nebo do mikrovlnky a rozpečete je. Věřte, že pak chutnají úplně jako čerstvé. Můžete je dát rozpéct taky na toustovač, máte-li typ s mřížkou, na které se dá pečivo rozpékat.
Archiv
Jak oživit tvrdé pečivo
Položte suchý chléb nebo bagetu pod kohoutek, pusťte na ně trochu studené vody, pak je zabalte do alobalu a vložte do trouby. Pečte při teplotě 150 stupňů asi 15-20 minut. Následně vyndejte pečivo z trouby, odstraňte alobal a ještě ho na chvíli vložte do trouby.
Co dělat s gumovými rohlíky
Jako příloha se „gumové“ nebo suché rohlíky k vaječné omeletě moc nehodí, spíš by jídlo pokazily. Ale jako nádivka jsou vynikající. Stačí, když starší rohlíky nakrájíte na kostičky, navlhčíte mlékem či vodou, poté „vyždímáte“, přidáte k rozšlehaným vejcím a klasicky osmažíte v pánvi z obou stran dozlatova.
Archiv
Jak oživit staré rohlíky
Nevíte, co se ztvrdlými rohlíky Potřete je mlékem, na chvíli dejte do vyhřáté trouby a budou jako čerstvé. Recept na skvělou domácí sekanou najdete ZDE.
Archiv
Co se starym Sladkym Pecivem
Starší pečivo můžete využít nejjednodušším způsobem například na strouhanku. Stačí jej nakrájet na kusy a nechat opravdu dobře proschnout, následně rozemlít. Hotovou strouhanku je třeba uzavřít do suché, čisté nádoby. Používá se dle potřeby na obalování i zahušťování jídel, nebo jako posypka pro sladká jídla a dezerty.
Kam s tvrdým pečivem
Pokud hodlá někdo použít tvrdé rohlíky nastrouhání, měl by se podle toho chovat již od chvíle, kdy je nakupuje. "Pečivo by se mělo rozkrájet, nechat důkladně usušit například na sítku přikrytém papírovým ubrouskem a pak uložit v papírovém sáčku, nebo ustrouhat a uložit v čisté suché nádobě.
Jak udělat z tvrdého pečiva měkké
Pokud není chléb tvrdý jako kámen, dá se z něj ještě jednoduše udělat krásně měkký. Nakrájejte starý chléb na krajíce a pokapejte ho pomocí čajové lžičky nebo kapátka troškou vody. Položte krajíce na plech s pečícím papírem a vložte do předehřáté trouby na 180 stupňů na asi jednu minutu.
Jak si doma udělat Bake Rolls
Rohlíky nakrájíme na tenká kolečka. Smícháme si v hrnečku olivový olej, koření a sůl. Vyskládáme kolečka rohlíků na pečící papír, potřeme směsí oleje a koření. Pečeme v troubě na 100 °C po dobu 10-15 minut, do zlatova.
Jak obnovit stare pečivo
Máte den či dva staré pečivo Potřete ho troškou vody nebo ho postříkejte rozprašovačem a dejte na 5 minut do trouby rozehřáté na 200°C. Pečivo bude zase křupavé a jako čerstvé.
Co se zbytkem veky
nastrouhejte a nakrájejte z lednice všechny zbytky – sýry, salámy atd, přidejte cibuli a spojte vejcem (nebo kečupem, dle chuti….). Nakrájejte veku, dejte na pečící papír, pomažte touto směsí a zapečte na takové rychlo tousty k večeři.
Kam patří staré pečivo
Do bioodpadu patří: zbytky ovoce a zeleniny včetně pecek a jádřinců, zbytky obilovin a pečiva, kávová sedlina, použitý čaj i čajové sáčky, skořápky od vajec a ořechů, uschlé květiny, rostliny a jejich odumřelé části, chlupy z domácích mazlíčků, dřevěné piliny, které sloužily jako podestýlka pro domácí hlodavce, a …
Co z tvrdeho pečiva
Využití ztvrdlého chleba v kuchyni
Můžete z něj namlít strouhanku, kterou využijete například na zahušťování karbanátků nebo guláše, případně ji lze použít místo mouky při přípravě dušeného masa. Strouhanku ale ještě předtím, než ji uložíte do uzavřené nádoby, nechte dobře proschnout.
Jak změkčit pečivo v mikrovlnce
Mikrovlnka dokáže ze ztvrdlého pečiva udělat zase čerstvé
Vložte pečivo do misky, položte na něj vlhkou utěrku a dejte zhruba na dvacet až třicet sekund do mikrovlnky. Pečivo pravděpodobně nebude tak voňavé a měkké jako ze samotné pece, ale bude rozhodně čerstvější, než bylo předtím.
Co se starým pečivem
Zamrazení starého pečiva
Ze zmražených plátků chleba uděláte rychlé zapečené chleby nebo topinky. Chleba a pečivo se dá ale jíst i jen rozmrazené, nicméně není to úplně jako čerstvé pečivo. Zmražené kostičky rohlíků zase opět využijete při vaření knedlíků, na krutony k polévce, do salátů a podobně.
Jak upéct věku
Postup přípravy receptu
Nejdříve uděláme klasický kvásek, pak přidáme další – mouku, vodu, máslo, sůl a zamícháme a těsto vypracujeme, necháme kynout. Vykynuté těsto rozdělíme na 4 části, díly jednotlivě rozválíme a zatočíme. Dáme na plech s pečícím papírem, potřeme žloutkem a pečeme 30 min. na 200 °C.
Co se starým Pecivem
Zamrazení starého pečiva
Ze zmražených plátků chleba uděláte rychlé zapečené chleby nebo topinky. Chleba a pečivo se dá ale jíst i jen rozmrazené, nicméně není to úplně jako čerstvé pečivo. Zmražené kostičky rohlíků zase opět využijete při vaření knedlíků, na krutony k polévce, do salátů a podobně.
Kam vyhodit chleba
Zbytky jídla pak lze vyhodit:Na kompost na vaší zahradě,- do kompostéru na vaší zahradě či na balkóně (velmi oblíbené jsou i vermikompostéry, ve kterých se o rozklad organického odpadu starají žížaly).Do hnědých popelnic na bioodpad.
Co dělat s tvrdou bagetou
Ze staré bagety snadno připravíte výbornou křupavou bruschettu tak, že pečivo nakrájíte na tenké plátky a nasucho opečete v troubě. Po vyndání lehce potřete lehce olivovým olejem a navrch přidejte směs z pokrájených rajčat (bez semínek), bazalky, česneku a špetky soli a pepře.
Jak Rozpect tvrde pečivo
Už den staré pečivo, jako jsou třeba rohlíky, nechutná moc dobře. I na to máme snadný recept. Stačí, když rohlíky naskládáte na plech do naplno vyhřáté trouby a necháte pár minut rozpéct. Budou jako čerstvé, možná ještě lepší.
Co s přebytkem chleba
Zahušťování
Starý chleba využijete i k zahušťování a zároveň dochucení polévek a omáček. Například do kysela se chleba hodí dokonce líp než mouka, právě pro svou kyselost. I kulajdě dodá vyzrálý chléb hutnější chuť. „Skvělý je i do omáček, třeba do guláše, který se navíc často jí s chlebem,“ přidává Honza.
Co s chlebem když zbyde
Jak chutně zužitkovat starý chleba aneb 8 nápadů, abyste nepromarnili už ani korunuUdělejte strouhanku.Kostky či krajíce chleba zamrazte.Placičky (nejen) ze strouhanky.„Bramboráčky“Chlebová polévka.Pečené lupínky.Topinky, smaženky.Chlebové krokety.
Co udělat s vekou
Do formy skládáme plátky veky se šunkou a sýrem na stojato. Mezi plátky vkládáme papriku nebo jinou zeleninu. V mléce nebo smetaně rozšleháme vejce, sůl, pepř a koření. Veku touto směsí zalijeme a poté posypeme strouhaným sýrem.
Kde koupit veku
Najdete je v aktuálních letácích Tesco, Albert či Kaufland.
Kam patří guma
SMĚSNÝ ODPAD. Výrobky z gumy, jako jsou rukavice nebo zahradní hadice, vyhoďte do klasické popelnice.
Kam patří krabice od mléka
Krabice od nápojů patří do oranžové popelnice
V dnešní době se nápojové kartony používají nejen na mléko, ale například také na džusy, krabicové víno, mošty a další podobné tekutiny. Na jednu běžnou domácnost tím připadá skutečně dost odpadu, který pokud se správně nevytřídí, zbytečně zamořuje naši planetu.