Co sbirat z hluchavky?

Co sbírat z hluchavky

Hluchavka se sbírá v době jejího květu (cca od května – nyní již od dubna do září). Buď se sbírají pouze květy, nebo se uštipují květy i s okolními listy.
Archiv

Co se jí z hluchavky

Květy používáme na přípravu čaje, mladé listy se tradičně přidávají do jarních salátů. Sušené květy musíme uchovávat v dobře utěsněných nádobách, protože snadno podléhají vlhku. Hluchavka nachová je drobnější než ostatní druhy, dosahuje výšky mezi 20 a 30 cm, liší se také navrstvením listů v horní části lodyhy.
Archiv

Jak zpracovat hluchavky

Listy hluchavky se přidávají do salátů, pomazánek, omáček nebo polévek, dají se připravit i jako špenát. Nálev do vany: 20 celých hluchavek (čerstvé i sušené) přelijeme přibližně 2,5 l vody a necháme 15 minut luhovat. Nálev přecedíme a nalijeme do vany (voda by měla být bez pěny a jiných kosmetických výrobků).

Na co je dobrá hluchavka nachová

Čaj z květů má uklidňující účinky, doporučuje se pít při nervozitě a nespavosti nebo při neklidu. Pomáhá při nepravidelné menstruaci a v době menopauzy. Hluchavka se někdy užívá k léčbě akné a ekzému, obkládáme nebo omýváme postiženou oblast. Sedací koupele léčí hemoroidy a mykotické potíže.

Kdy sbirat hluchavky

Hluchavku sbíráme v době jejího květu, tedy od března dále. Buď sbíráme pouze květy, nebo uštipujeme rozkvetlé květy i s okolními listy (tedy kvetoucí nať). Sušíme rychle na slunci a pak dobře hermeticky uzavřeme.

Jak se suší hluchavky

Jak sušit a používat květ hluchavky Z hluchavky se sbírají samotné kvítky. Měly by se sbírat pouze za suchého počasí a sušit by se měly co nejrychleji, aby květy nezhnědly, protože tak ztrácí hodně prospěšných látek. Vyplatí se je sušit umělým teplem například v troubě při 40 stupních, nebo v sušičce.

Kde rostou hluchavky

Hluchavka bílá patří mezi plevelné rostliny a je rozšířená po celé Evropě. Tento druh se vyskytuje i v mírné části severní Asie a byl zavlečen také do Severní Ameriky. V Česku roste nejčastěji v lesích, křovinách, příkopech a na rumištích.

Co léčí Hluchavka bílá

hluchavka pomáhá při odkašlávání; léčí nespavost, napomáhá celkovému zklidnění; obklad či koupel ze sušené nati a listů je dobrý pro rychlejší hojení poraněné kůže; zevně se má přikládat při akné či ekzémech.

Jak se jmenuje hluchavka

Hluchavka objímavá (Lamium amplexicaule) je drobná rostlina (do 25 cm), jako jediná má listeny přisedlé, ledvinovitého tvaru. Korunní trubku má úzkou a rovnou. Hluchavka nachová (Lamium purpureum) je také drobná (do 30 cm), ale listeny má řapíkaté, trojúhelníkovitě vejčité, často nafialovělé, korunní trubka je rovná.

Jak rozeznat hluchavky

Popenec má květy krásně světlounce modré s nádechem do lila, hluchavka má skutečně barvu květů nachovou, jak označuje její jméno. Další rozdíl spočívá ve velikosti. Ačkoliv není hluchavka nijak vzrostná rostlinka, je rozhodně robustnější než jemný popenec, jenž má tenčí lodyhu a vzrůst poléhavý až plazivý.

Kde najit Hluchavku

Výskyt. Hluchavka je běžně rozšířená, roste na rumištích, skládkách, kompostech, lemech zdí a plotů, v příkopech, zanedbaných parcích, na hřbitovech a zahradách.

Jaké jsou druhy Hluchavek

Nejznámější je hluchavka bílá (Lamium album), dalšími druhy s květy růžovými až purpurovými a jen někdy bílými jsou hluchavka skvrnitá (Lamium maculatum), hluchavka zkřížená (Lamium hybridum), hluchavka prostřední (Lamium confertum), hluchavka objímavá (Lamium amplexicaule), hluchavka šalvějová (Lamium orvala) a …

Kdy a jak sbírat Hluchavku

Hluchavku sbíráme v době jejího květu, tedy od března dále. Buď sbíráme pouze květy, nebo uštipujeme rozkvetlé květy i s okolními listy (tedy kvetoucí nať). Sušíme rychle na slunci a pak dobře hermeticky uzavřeme. Pozor, snadno může natáhnout zpět vzdušnou vlhkost.