Co se dá dělat z černého bezu?

Co se vyrábí z bezu černého

RŮZNÉ RECEPTY Z BEZU ČERNÉHO:Čaj.Čaj na nachlazeníBezový cukr.Bezová tinktura (z květu nebo plodu) – univerzální postup výroby tinktur je na www.UcinkyTinktur.cz.Sirup z květu.Bezový med.Bezová šťáva s vanilkou.Bezový ocet.

Co udělat z květů černého bezu

SVĚTLE ŽLUTÁ KVĚTENSTVÍ ČERNÉHO BEZU PATŘÍ K NEJDOSTUPNĚJŠÍM A TAKÉ K NEJCHUTNĚJŠÍM BYLINKÁM. ČAJE, ŠŤÁVY A SIRUPY MŮŽEME PÍT JAKO OSVĚŽUJÍCÍ NÁPOJE, ALE STEJNĚ TAK JE POUŽÍVAT PROTI NACHLAZENÍ ČI HOREČCE. OBLIBĚ SE TĚŠÍ I KVĚTY SMAŽENÉ V RŮZNÝCH TĚSTÍČKÁCH.
Archiv

Jak využít Černý bez

Léčivé účinky bezinek, plodů černého bezu

jedovaté jsou pecičky, které plody obsahují. Bezpečně sníst můžete jen malé množství. Bezinky používáme i za čerstva ve formě šťáv, likérů, kompotů, sirupů a zavařenin. Na léčení se využívají sušené plody nebo tepelně upravené plody jen v malém množství.

Jak zpracovat plody černého bezu

Plody bezinek rozvařte se špetkou soli, vymačkejte přes sítko (dužinu můžete použít například do pečení – sušenek, nákypů) a do vzniklé šťávy přidejte podle chuti slad nebo sirup (můžete přidat i vanilku nebo skořici či hřebíček) a chvilku ještě povařte.
Archiv

Jak udělat šťávu z černého bezu

Syrop z černobejlí (šťáva z černého bezu)

Květy černého bezu zalijeme vařící vodou, přidáme cukr, nádobu přikryjeme a dáme na chladné místo. Občas zamícháme. Po třech dnech přecedíme, slijeme do lahví. Po zředění vodou získáme léčivý nápoj při nachlazení.

Jak se dělá sirup z černého bezu

Květy obereme ze stopek, zalijeme 1,5 litrem převařené a vychladlé vody a necháme do druhého dne vyluhovat. Druhý den uvaříme cukerný roztok z 0,5 litru vody a 1 kilogramu cukru. Necháme vychladit a poté přilijeme šťávu z citronů. Výluh přecedíme, vmícháme ochucený cukerný roztok a přelijeme do lahví.

Jak se dělá bezový sirup

Květy bezu omyjeme a bez stonků je vložíme do velké sklenice. Přidáme cukr a zalijeme vše chladnou, ale převařenou vodou. Směs promícháme a necháme ji 48 hodin louhovat, poté ji přecedíme přes jemné plátýnko a přidáme kyselinu citronovou, kterou necháme v sirupu rozpustit.

Kdy sbírat květ černého bezu

Bezový čaj nebo sirup přidaný do nápojů má i mírně projímavé účinky, může tedy pomoci při zácpě. Sirup z květů je vhodný při migrénách a nadýmání. Sběr, sušení, uskladnění: květ za suchého počasí v květnu a červnu. Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu.

Kdy trhat květy černého bezu

Bobule černého bezu v Česku dozrávají během září a října. Již od poloviny května lze však sklízet jeho květy.

Jak vyrobit sirup z černého bezu

Květy bezu omyjeme a bez stonků je vložíme do velké sklenice. Přidáme cukr a zalijeme vše chladnou, ale převařenou vodou. Směs promícháme a necháme ji 48 hodin louhovat, poté ji přecedíme přes jemné plátýnko a přidáme kyselinu citronovou, kterou necháme v sirupu rozpustit. Celá příprava probíhá zastudena.

Jak užívat sirup z černého bezu

Sirup z černého bobulí bezu je ideální bio surovina

Nemusíte ho užívat pouze na lžičku jako každodenní prevenci , ale můžete jím polévat ranní jogurt nebo si ochutit vanilkovou zmrzlinu, nemluvě o vdolečcích, vaflích nebo palačinkách, vše totiž si můžete sirupem z černého bezu ozdobit a užít si jeho chutě.

Jak vyrobit sirup z černého rybízu

U černého rybízu dáme na 1 litr šťávy kyseliny citronové ještě méně a až po přidání cukru. Zahřejeme na 85 °C, občas promícháme, průběžně sbíráme pěnu. Horký sirup ihned plníme do čistých a předehřátých lahví se šroubovým uzávěrem. Hrdlo lahví po naplnění otřeme, lahve zavíčkujeme, položíme a takto necháme vychladnout.

Jak se dělá bezinkový likér

Bezinky otrhejte a omyté bobulky vložte do hrnce.

Vařte dalších pět minut, poté sundejte z plotýnky a nechte zcela vychladnout. Až to bude vychladlé, přidejte rum, promíchejte a plňte do čistých suchých sklenic, ideálně vytvářených. Likér uchovávejte v ledničce, pokud ho dřív nevypijete, vydrží v ní rok určitě.

Jak usušit květy černého bezu

Suší se v tenké vrstvě ve stínu nebo uměle při teplotě do 40 °C. Bez je totiž poměrně snadno náchylný ke znehodnocení. Květy sušíme na dobře větraném místě a ideálně na takovém podkladu, aby větraly ze všech stran. Pro tento účel je nejvhodnější bylinářské síto nebo rošt.

Jak uvařit čaj z černého bezu

Čaj z bezových květů

Na čaj použijete čerstvé květy. Lze ho ale pít i přes zimu, kdy použijete 2 polévkové lžíce sušených květů, které přelijeme 0,5 l vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Čaj scedíme, osladíme medem nebo přikyselíme citronem.

Co se dá udělat z černého rybízu

Černý rybíz má poměrně široké možnosti využití v kuchyni a lze ho zpracovat v mnoha podobách: na mošty, kompoty, likéry, džemy, vína a sirupy. Také se často zmrazuje. Konzervovat jej můžeme i v mnoha druzích ovocných směsí, nejčastěji v kombinaci s červeným a bílým rybízem.

Na co je dobrý bezinkový likér

Bezinky pomáhají při zánětu nervů, včetně trojklaného, při neuralgii, ischiasu, bolestech páteře, bolesti zubů, migréně, ulevují při revmatismu a dně, posilují imunitu, a dokonce mírní hypertenzi. Nebuďte při sběru ale hladoví, většinu bobulí nechte ptáčkům, zaslouží si je víc než my lidé.

Jak se dělá šťáva z černého rybízu

Bobulky černého rybízu vaříme s omytými listy ve 3 l vody 20 minut. Přecedíme přes látku, přidáme do šťávy cukr, kyselinu citronovou a vaříme 20 minut. Horkou šťávu slijeme do lahví, uzavřeme a odložíme.

Jak se dělá marmeláda z černého rybízu

Černý rybíz rozmixujeme s cukrem, nalijeme do skleniček a zavíčkujeme čistými víčky. Víčka je dobré dezinfikovat například domácí pálenkou. Uložíme na chladné místo, nejlépe do sklepa. Toto je originální babiččin recept, ale dělala jsem ho již s menším množstvím cukru.

Jak udělat marmeládu z černého bezu

Postup přípravy

Nastříhané zalijeme horkou vodou z konvice a necháme do druhého dne louhovat. Vymačkáme, přecedíme, přidáme citronovou šťávu a podle návodu sáček gelfixu. Postupujte určitě podle návodu na sáčku. Nalijeme do skleniček, zavíčkujeme a pět minut je necháme otočené dnem vzhůru.