Co udělat z květů bezinek
Recepty vytvořené za použití této ingredienceBezinkový džem (rosol) – květový Natrháme bezinkové květy v plném květu, pěkně velké, bez mšic a broučků, daleko od silnice.Bezinkový med.Bezinková šťáva od babičky.Míchaná bezinková limonáda.20 minut.10 minut.Bezinková šťáva.Šumivý nápoj z květu bezu.
Archiv
Jak zpracovat květy bezu
Květy bezu černého můžete jednoduše usušit. Připravíte si tak především celoroční surovinu na čaj, který je podle MUDr. Hamplové vhodný popíjet například při nachlazení, ale i na nálevy, kterými pak lze zase vyplachovat zanícená ústa nebo potírat poraněnou kůži. „Sušíme při teplotě do 35 °C.
Co s květy černého bezu
Protože květy černého bezu máme možnost sbírat jen krátce, ale jejich léčivý účinek se nám hodí po celý rok, je vhodné si v jejich sezóně nasušit jednu dvě lahve do zásoby. Na chuť, hubnutí a léčení si pak z nich můžeme připravit čaj nebo odvar, které mají svá léčivá specifika (Černý bez je léčivý od květů až po kůru).
Archiv
Jak využít bezinky
Plody bezinky obsahují vitaminy B, C, glykosidy, antokyan, karoteny a organické kyseliny. Z bezinek můžete vyrobit sirup, víno, likér, marmeládu nebo čaj. Šťáva z plodů bezinky pomáhá zejména při léčbě migrén, nervových chorob a při zánětu trojklanného nervu.
Kdy trhat květy bezu
Bezový čaj nebo sirup přidaný do nápojů má i mírně projímavé účinky, může tedy pomoci při zácpě. Sirup z květů je vhodný při migrénách a nadýmání. Sběr, sušení, uskladnění: květ za suchého počasí v květnu a červnu. Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu.
Jak se dělá bezový sirup
Květy bezu omyjeme a bez stonků je vložíme do velké sklenice. Přidáme cukr a zalijeme vše chladnou, ale převařenou vodou. Směs promícháme a necháme ji 48 hodin louhovat, poté ji přecedíme přes jemné plátýnko a přidáme kyselinu citronovou, kterou necháme v sirupu rozpustit.
Jak se dělá Bezinková šťáva
Přebrané květy dáme do většího hrnce, zalijeme převařenou vodou, přidáme plátky citronu a 50 g kyseliny citronové. Necháme louhovat 24 hodin. Poté scedíme, vymačkáme (nejlépe přes plátno, stačí i cedník, ale jsou tam potom drobné usazeniny – smítky), přidáme cukr a pomůcku ke konzervování. Mícháme.
Jak se dělá bezinkový likér
Bezinky otrhejte a omyté bobulky vložte do hrnce.
Vařte dalších pět minut, poté sundejte z plotýnky a nechte zcela vychladnout. Až to bude vychladlé, přidejte rum, promíchejte a plňte do čistých suchých sklenic, ideálně vytvářených. Likér uchovávejte v ledničce, pokud ho dřív nevypijete, vydrží v ní rok určitě.
Na co je dobrá Bezinková šťáva
Bezové květy tiší příznaky nachlazení, pomáhají při horečce a zánětu nosních i čelních dutin, lze je rovněž využít k omezení tvorby hlenů při senné rýmě, zánětu dutin a infekcích středního ucha. Komerčně prodávaný sirup z bezových bobulí zase tiší příznaky a krátí dobu trvání chřipky.
Jak užívat bezinkový likér
Jak často užívat
K léčbě se užívá jedna malá sklenka bezinkového likéru denně před spaním. Někdo likér miluje vychlazený s kostkou ledu, jiní preferují pokojovou teplotu. Připravte si i další léčivé nápoje. O bylinkách a plodech podzimu, které mají blahý vliv na lidské zdraví a imunitu, jsme psali zde.
Jak sbirat květy bezu
Správný sběr černého bezu
Sbírat bezové květy musíme rychle a následně je nutné dát je co nejdříve sušit. Suší se v tenké vrstvě ve stínu nebo uměle při teplotě do 40 °C. Bez je totiž poměrně snadno náchylný ke znehodnocení. Květy sušíme na dobře větraném místě a ideálně na takovém podkladu, aby větraly ze všech stran.
Jak se dělá Bezinková šťáva z květů
Květy černého bezu zalijeme vařící vodou, přidáme cukr, nádobu přikryjeme a dáme na chladné místo. Občas zamícháme. Po třech dnech přecedíme, slijeme do lahví. Po zředění vodou získáme léčivý nápoj při nachlazení.
Jak dlouho vydrzi domaci bezový sirup
Horkou tekutinu okamžitě vlijeme do předem připravených vysterilizovaných sklenic či láhví, uzavřeme víkem a dnem vzhůru necháme vychladnout. Hotový bezový sirup uskladňujeme nejlépe na tmavším a chladnějším místě. Neotevřený vydrží sirup až 365 dní, po otevření skladujte v ledničce maximálně týden.
Jak dlouho vydrží Bezinková šťáva
Naplníme do vymytých a suchých lahví, zazátkujeme a skladujeme v ledničce. Čerstvá šťáva vydrží 7–10 dní.
Jak se dělá šťáva z květů černého bezu
Květy černého bezu zalijeme vařící vodou, přidáme cukr, nádobu přikryjeme a dáme na chladné místo. Občas zamícháme. Po třech dnech přecedíme, slijeme do lahví. Po zředění vodou získáme léčivý nápoj při nachlazení.
Jak dlouho vařit bezinky
Nejprve odstopkované omyté bezinky dáme do hrnce a zalijeme vodou tak, aby byly ponořené. Vaříme asi pět minut, máme-li celou skořici, přidáme ji již nyní.
Jak udělat bezinkové víno
Svaříme 1,5 kg cukru a 3,5 l vody necháme vychladnout a nalijeme na směs bezinek, citronu a rozdrobeného droždí. Promícháme, ovážeme celofánem, propícháme a necháme 3 neděle uležet. Každý den s nálevem mícháme. Když se vytvoří usazenina a nálev je čirý stáčíme hadičkou do lahví a dobře uzavřeme a skladujeme v chladu.
Jak konzervovat Bezinkovou šťávu
Bezový sirup za studena je hotový.
Jak bezový sirup za studena uchovat na dlouhou dobu Hotový bezový sirup zavařte při 80 stupních a uchovávejte v suchu a chladu. Další možností je bezový sirup nezavařovat, ale uchovávat v lednici. Tam vám vydrží čerstvý až 10 dní.
Co léčí černý bez
Černý bez patří do každé lékárničky!
Doporučuje se i při problémech s nespavostí a také i při cévních chorobách. Připisuje se mu i pozitivní vliv na snižování vysokého krevního tlaku, podporuje činnost jater a najdete jej i v detoxikačních čajích. Odvar z květů je výborným kloktadlem při zánětu mandlí a dásní.
Kdy sbírat květy bezu na sirup
Bezový čaj nebo sirup přidaný do nápojů má i mírně projímavé účinky, může tedy pomoci při zácpě. Sirup z květů je vhodný při migrénách a nadýmání. Sběr, sušení, uskladnění: květ za suchého počasí v květnu a červnu. Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu.
Jak se dělá Bezinkový sirup
Květy bezu omyjeme a bez stonků je vložíme do velké sklenice. Přidáme cukr a zalijeme vše chladnou, ale převařenou vodou. Směs promícháme a necháme ji 48 hodin louhovat, poté ji přecedíme přes jemné plátýnko a přidáme kyselinu citronovou, kterou necháme v sirupu rozpustit. Celá příprava probíhá zastudena.
Co všechno se dá udělat z bezu
Světle žlutá květenství černého bezu patří k nejdostupnějším a nejchutnějším bylinkám. Čaje, šťávy a sirupy můžeme pít jako osvěžující nápoje, ale stejně tak je používat proti nachlazení či horečce. Zajímavé využití mají také plody – černé peckovičky, které jsou plné temně purpurové šťávy.
Jak dlouho vydrží domácí Bezinkový sirup
Neotevřený vydrží sirup až 365 dní, po otevření skladujte v ledničce maximálně týden.
Co se dá udělat z černého bezu
Z květů či plodů černého bezu se připravuje nespočet léčivých a navíc i chuťově lahodných receptů. Oblíbená jsou jeho žlutavá květenství, která se suší na léčivý čaj (výtečný při nachlazení!), připravují se z nich chutné a vonné šťávy a sirupy nebo se třeba obalená v těstíčku smaží.