Kdy dělat vnitřní omítky
Za prvé, vnitřní omítka se může aplikovat až po takzvaném vymrznutí stavby, kdy stavěný dům sesedl vlivem své tíhy a změn teplot. Urychlování prací způsobuje, že omítka nakonec popraská, a budete muset omítat znovu.
Jak dlouho se dělají omítky
Při ideálních podmínkách jde zhruba o deset dní. Naopak, při velmi špatných podmínkách můžou omítky schnout i dva měsíce.
Jak tlustou omítku
Většinu omítek realizujeme ve dvou vrstvách. Přímo na podklad (nejčastěji zdivo) aplikujeme jádrovou omítku s tloušťkou 10 až 30 mm, která tvoří podklad pro jemnou (např. štukovou) omítku s tloušťkou asi 5 mm. Vápenné omítky – jsou nejjednodušší a v minulosti byly nejpoužívanější omítkou.
Jak dlouho zraje omítka
Omítky musí být vyzrálé
Vápenné štuky potřebují alespoň 4 týdny při teplotě okolo 20 °C a alespoň mírné vlhkosti. Při velkém suchu se zrání zastaví, stačí ale zdi pokropit vodou a proces se opět spustí.
Jak silná omítka
Zbytečně silná vrstva omítky navíc může snáze praskat; jádrová omítka by měla být ideálně nanášena ve vrstvě 15-20 mm. V problematických místech, kde hrozí rozměrové pnutí (například spoj různých materiálů), zpevníme omítku perlinkou, tedy sklovláknitou mřížkou, která zabrání vzniku trhlin.
Čím penetrovat nové omítky
Základem je univerzální penetrace, přilnavost na savé a nesavé podklady vyřešíte jejím zředěním. Existují ale i speciální typy, jako je hloubková nebo fungicidní penetrace proti plísním. Více o penetrování se dočtete v samostatném článku.
Jak dlouho nechat schnout omítku
Každý milimetr tloušťky omítky schne cca 1 den. Štuková omítka tedy schne minimálně 2 – 3 dny, lepší je však počkat déle.
Jakou zvolit zrnitost omítky
Pokud jde o estetiku, větší zrnitost dekorativní fasádní omítky (2,0 mm) dodává fasádě drsnější a rustikálnější vzhled, zatímco jemnější zrnitost (1,0 mm) dosahuje efektu obzvláště hladkého povrchu. Co se týče barevné palety, fasádní omítky lze tónovat v široké škále odstínů.
Čím nahradit omítku
Pomocí sádrové stěrky se vyrovnávají povrchy betonových panelů a omítek a dokáže nahradit jemnou vnitřní omítku ve vícevrstvém omítkovém systému. Stěrku lze použít v případě požadavku na hladký povrch všude tam, kde není možné z nějakých důvodů použít jednovrstvou sádrovou omítku.
Jak dlouho po penetraci
Před nanesením další vrstvy penetrace nebo barvy musí nátěr vyschnout. Jak dlouho schne penetrace To závisí na mnoha faktorech včetně okolní teploty nebo poměru ředění s vodou. Minimální doba schnutí je 4 hodiny, u neporézních materiálů penetrovaných při nižší teplotě však může trvat i 12 hodin.
Jak dlouho nechat schnout omítky
Vnitřní omítka je hotová, před nanesením nátěru je však potřeba nechat stěnu vyschnout. Každý milimetr tloušťky omítky schne cca 1 den. Štuková omítka tedy schne minimálně 2 – 3 dny, lepší je však počkat déle.
Jak uhladit omítku
Pro uhlazení plochy stěrky lze použít speciální hladítko s gumovou hranou. Stažení se provádí hned po zaschnutí tmelu. Začíná se v rohu. Hladítko se přikládá naplocho do rohu takovým tlakem, aby se vytvořil co nejhladší rovnoměrný povrch.
Co se dává pod štuk
Při štukování nepodceňujte význam hloubkové penetrace, která má za úkol zpevnit podklad a sjednotit jeho savost. Na podklad ji nanášejte pomocí válečku nebo štětky. Penetrace je důležitá před štukováním starých i nových stěn s jádrovou omítkou. Pokud se chystáte štukovat i stropy, začněte s jejich penetrací.
Jak dlouho schne fasádní omítka
Doba schnutí / vrstva: Při 200C a 65% relativní vlhkosti vzduchu je omítka po 24 hodinách povrchově suchá. Proschlá je po 2 až 3 dnech. Požadavky na podklad: Podklad musí být suchý nosný pevný a dostatečně vyzrálý – zbaven všech nečistot, mastnoty, výkvětů, starých nesoudržných nátěrů a prachových částic.
Jaký je rozdíl mezi silikonovou a Silikátovou omítkou
Silikátová omítka je spojena draselným sklem, a proto má vynikající paropropustnost. Má sice horší pružnost a vodoodpudivost, ale je přirozeně odolná proti plísním. Silikonová omítka má lepší vlastnosti z hlediska vodoodpudivosti, pružnosti i prodyšnosti.
Jak vyhladit starou omítku
Pokud se chystáte opravit omítky ve vašem domě, máte na výběr ze dvou možností. Buď starou omítku kompletně osekáte a na zdivo nahodíte omítkou novou, nebo omítku nanesete přímo na původní omítku. Způsob opravy „nová omítka na starou omítku“ totiž není nic výjimečného.
Jak brousit omítku
Jedna možnost, jak omítku odstranit, je kladivem a sekáčem, což je ale velmi namáhavé, nebo se dá použít nářadí jako vrtací nebo sekací kladivo, u kterého ale nelze odsávat, a vzniká tak velké množství prachu a špíny. Proto při odstraňování omítek a hrubých stěrkových hmot doporučujeme pracovat se sanační frézkou.
Jak poznat zaschlou penetraci
To lze poznat především na omak, případně také podle přítomnosti lesklého povrchu značícího vlhkost. Schnutí jakéhokoli materiálu, penetraci nevyjímaje, je proces závislý na mnoha faktorech. Určit přesnou dobu tak nelze úplně.
Jak malovat nové omítky
Než se pustíte do malování, nechte omítky úplně vyzrát. Vápenné štuky potřebují alespoň 4 týdny při teplotě okolo 20 °C a alespoň mírné vlhkosti. Při velkém suchu se zrání zastaví, stačí ale zdi pokropit vodou a proces se opět spustí. Když dáte svým omítkám dostatek času, můžete klidně hned malovat barevnými odstíny.
Čím se brousí omítka
Proto při odstraňování omítek a hrubých stěrkových hmot doporučujeme pracovat se sanační frézkou. Také v interiéru, když už není hrubá strukturovaná omítka na stěnách a stropě žádoucí, se nabízí obrousit omítku sanační frézkou, aby pak bylo možné na stěnách a stropě např. vytvořit hladký povrch.
Jak dlouho zraje jádrová omítka
Jádrové (hrubé) omítky zajistí vyrovnání podkladu, samy o sobě však mají velmi zrnitou strukturu a neumožňují dokonalé vyhlazení. Můžete je ale nanášet v silnější vrstvě (až 20 mm). Jádrové omítky poměrně dlouhou dobu zrají. Při tloušťce 10 mm potřebují k vyzrání minimálně 10 dnů.
Jak dlouho zraje štuková omítka
Tato teplota se musí udržovat po celou dobu prací včetně mimopracovních dnů a během následného zrání štukové omítky po minim. 2 týdny. Na ojíněný podklad se štuková vrstva nanášet nesmí.
Jak se nanáší omítka
Omítku nahazujeme lžící vždy odshora dolů, přičemž příliš tuhá konzistence, která tvoří na zdi koláče, není vhodná. Stejně jako malta řídká, která po zdi stéká. Maltu lze nahazovat i přímo ze zednické naběračky, chce to ale už opravdu zkušenost a malta musí být hodně mastná (vysoký obsah vápna, díky čemuž dobře lepí).
Jak natáhnout venkovní omítku
Pokud fasádní omítku aplikujete klasicky hladítkem, nanášejte ji jedním tahem bez přerušování. V opačném případě byste měli povrch nejednotný. Pro natažení základní vrstvy se vždy používá hladítko nerezové. Nanesenou omítku zarovnejte stržením přebytečné vrstvy a důkladně vyhlaďte.
Jakou omítku zvolit
Na vnitřní omítání jsou vhodné omítky sádrové, vápenné, vápenocementové, hliněné nebo štukové, které se hodí pro všechny typy běžného zdiva. Do místností se zvýšenou vlhkostí se používají sádrové omítky, aplikované v jedné vrstvě, které je možné použít i na keramické a porobetonové zdivo nebo na dřevotřískové tvárnice.