Co se dává do rohu místnosti na Vánoce?

Co nesmí chybět v rohu místnosti na Vánoce

Pecen chleba: vždy se pokládal na jeden roh, aby měla rodina i další rok co do úst. Peníze: v dalším rohu neměly chybět peníze, aby slíbily rodině blahobyt. Miska s jídlem: třetí roh byl určen pro misku s jídlem pro dobytek a slepice (někdy tuto misku pokládali na zem pod stůl).
Archiv

Co se nesmí na Vánoce

Na Štědrý den se nesmí čistit chlévy a stáje, aby dobytek nezačal kulhat. Na Štědrý den se nesmí prát, přináší to smůlu a neštěstí do domu. U štědrovečerního stolu rozhodně nemá být lichý počet stolovníků, lichého by si odvedla Smrt. Je zvykem, že se prostírá jeden talíř a příbor navíc do sudého počtu.

Co se jí k obědu na Štědrý den

Tradiční je držet půst od půlnoci před Štědrým dnem do západu slunce. Znamená to nejíst samozřejmě vůbec nic a to ani cukroví nebo maso. Před večeří bývalo zvykem ukázat dětem prasátko pomocí odlesků světla ze zrcátka, ručně vyřezaným vepříkem, který se podsvítil nebo sledováním první hvězdy na noční obloze.

Kdo nosí dárky dětem v Rusku

století se Stalinovo vedení SSSR snažilo postavou Dědy Mráze nahradit Ježíška a vánoční oslavy přesunout na Nový rok. Děda Mráz nosí kožich dlouhý až k patě, v červené nebo modré barvě, půlkulatou kožešinovou čepici a na nohou válenky. Má dlouhé bílé vousy. Chodí s dlouhou kouzelnou holí a často jezdí na trojce.

Co nesmí chybět na vánočním stole

A to i ve chvíli, kdy přípravu občerstvení necháte na profesionálech. O tom, jak by měla být slavnostní tabule prostřená, už jsme psali, ale v kostce lze říci, že na ní nesmí chybět dostatečně velký látkový ubrus (raději jednobarevný), ubrousky, správně zvolené a naservírované talíře a příbory. A samozřejmě skleničky.

Co symbolizuje prázdný talíř na vánočním stole

Slavnostní stůl se prostíral pro sudý počet osob, když byl počet členů domácnosti lichý, prostřel se jeden talíř prázdný. Podle lidové pověry chodí smrt těsně před večeří obhlížet stoly a kde by napočítala lichý počet talířů, tam by se v následujícím roce pro někoho vrátila.

Kdy se nesmi Veset pradlo na Vánoce

Na Boží hod se nemá stlát postel ani věšet prádlo.

Proč nesmí viset prádlo

Nesmí viset prádlo, přináší to smůlu

Znamená to totiž, že může přijít do domu neštěstí. Věští dokonce smrt někoho blízkého.

Proč se na Štědrý den nejí maso

Podle ní se totiž každému, kdo se vydrží celý Štědrý den až do večeře postit, ukáže na stěně zlaté prasátko. Prase je odedávna symbolem bohatství a hojnosti. Každý, kdo měl ve chlévě nějakého toho pašíka, věděl, že je na zimu zabezpečený a hladem neumře. Odtud také pochází prasátko jako pokladnička.

Co se nemá dělat na první svátek vánoční

Podle lidových tradic se v tento den nesmělo pracovat, nestlala se ani lůžka a nezametala světnice. Lidé měli jen odpočívat.

Kdo nosí dárky na Vánoce v různých zemích

Charakteristika seznamu

Stát Starý muž
Itálie Babbo Natale (Otec Vánoc); v Terstu, sv. Mikuláš 6. prosince.
Japonsko サンタクロース (Santa Kuroosu, nebo Santa-san) je známá, ale není to tradiční návštěvník.
Jižní Afrika Sinterklaas, Otec Vánoc, Santa Claus
Jižní Korea 산타 할아버지 (Santa Harabeoji) (Děda Santa)/ 산타 클로스 (Santa Claus)

Kdo nosí dárky v Egyptě

V Egyptě nechodí Santa, Ježíšek ani Děda Mráz, ale Baba Noël (Otec Vánoc), který nosí dárky přes okno. Pro většinu obyvatel jsou Vánoce spíše světským svátkem.

Co se dává na Vánoce pod talíř

Pod talíř patří mince nebo šupina

Pokud nějakou vánoční tradici dodržujeme ještě dnes, bývá to obvykle ta s kapří šupinkou nebo mincí pod talířem.

Co patří na Vanoce

K našim vánočním svátkům patří ozdobený vánoční stromek, svíčky a prskavky (a někdy také ohořelé záclony či propálený koberec), smažený kapr s bramborovým salátem, cukroví a domácí vánočka plná mandlí a rozinek, a samozřejmě dárky, které pod stromeček nosí Ježíšek.

Co se dává na Vánoce

K našim vánočním svátkům patří ozdobený vánoční stromek, svíčky a prskavky (a někdy také ohořelé záclony či propálený koberec), smažený kapr s bramborovým salátem, cukroví a domácí vánočka plná mandlí a rozinek, a samozřejmě dárky, které pod stromeček nosí Ježíšek.

Co se dává pod talíř

Pod štědrovečerní talíř se kladla mince či rybí šupina, to aby se držely peníze. Pod ubrus na kraj stolu se schovala peněženka, aby byla v novém roce stále plná. Počet osob u stolu nesměl být lichý, to přinášelo smůlu, proto se prostíralo i pro "sudého" příchozího. Od stolu se nesmělo vstávat, někdo by mohl umřít.

Co Nedelat na Boží hod

Na Boží hod neboli Slavnost Narození Páně by se mělo odpočívat, rozjímat a užívat si Vánoc. Podle lidových tradic jsou zakázány jsou domácí práce, dokonce i stlaní postele!

Kdy se nesmí prát prádlo na Vánoce

Tak nejdříve, co by se mělo a nemělo. Prát prádlo na Štědrý den přináší smůlu. A nesmí se rozhodně věšet prádlo, protože by se během roku mohl někdo oběsit. Přes den nesmíte zametat a vynášet z domu odpadky a smetí, protože byste si vynesli štěstí.

Kdy se nepere pradlo

Lidové tradice říkají, že se 25. prosince nemá pracovat. Dokonce se nesměly stlát ani postele a v domě nesmělo viset žádné prádlo, aby to nepřineslo neštěstí.

Kdy se nesmí jíst maso

„Popeleční středa je dnem přísného postu, kdy se nejí maso a jíst by se mělo pouze tak, aby člověk neměl hlad. Drží ho věřící od patnácti do šedesáti let, vyjma nemocných,“ uvedl Ivan Havlíček, administrátor farnosti v Týništi nad Orlicí. Tímto dnem pro věřící končí masopustní období a začíná příprava na Velikonoce.

Co je za den 24. prosince

Štědrý den
Slavený křesťany a mnohými nekřesťany
Druh křesťanský
Význam a smysl den před narozením Ježíše Krista
Datum 24. prosinec (alternativně 5. ledna, 6. nebo 18. ledna)

Kdy se nesmí prát prádlo

Podle další ze zvyklostí ženy nesmějí prát prádlo. Jenže této práci by se o Velkém pátku neměli věnovat ani muži. Voda má v ten den totiž duchovní očistné poslání. Lidé dříve vstávali už před východem slunce a dokonce i s dobytkem se chodívali mýt do potoka, aby byli uchráněni před nemocemi.

Kdo přináší dárky

Například ve Francii nosí dárky Pere Noel, v Holandsku Sinterklaas, v Bulharsku děda Koleda, ve Švédsku Jultomten, v Polynésii velký krab, v Sýrii velbloud patřící Třem králům, v Chorvatsku děda Božičnjak a například v Indii nikdo dárky nerozdává a lidé si je dávají osobně.

Kdo nosí dárky ve Švýcarsku

Ve Švýcarsku nemají Santu Clause, ale Ježíška, kterému říkají Christkind nebo také Le petit Jésus. Jedná se o zářící bytost s křídly, která je celá oblečená v bílém.

Co jedí v Egyptě na Vánoce

prosince pak jedí hlavní vánoční jídlo. Všechny pokrmy obsahují maso, vejce a máslo. Populárním pokrmem je také jehněčí polévka nazývaná „fata“. Její součástí je chléb, rýže, česnek a vařené jehněčí maso.