Co se dává na stůl?

Co patří na Stedrovecerny stůl

Na stůl se připravovala také kaše, kukuřičná nebo krupičná oslazená medem nebo ovocem. Základem štědrovečerní hostiny byly tedy polévky, luštěninová jídla a kaše, několik dní předem se napekl bílý chléb a vánočky. Když se na obloze objevila první hvězdička, půst skončil a zasedlo se k slavnostně prostřenému stolu.

Jak prostřít štědrovečerní stůl

Také se hodí použít červené, případně zelené ubrousky a prostírání. Přírodní styl umocníte pomocí nepostradatelných větviček z jehličnanů a snítek jmelí v kombinaci se šiškami. Ubrousky můžete zvolit plátěné v přírodním odstínu nebo s lesními motivy.
Archiv

Co na štědrovečerní večeří

Tradiční večeří je v Česku kapr s bramborovým salátem. Mezi běžné pokrmy o Vánocích patřily také oplatky, které se podávaly jako první chod, s medem, ale také s česnekem, s bylinkami, šípky nebo jinými plody. Česnekem byly ochucovány i další pokrmy. Česnek byl považován za mocnou ochrannou a posilující bylinu.

Jak prostřít na Štědrý večer

Snažte se ji sladit s výzdobou interiéru. Nezapomeňte na symboly Vánoc, které by neměly chybět na slavnostním stole. Rozsypte zlaté mince (klidně čokoládové) nebo pár drobných, aby se všichni měli v novém roce dobře, přidejte šupinu pro štěstí pod talíř a myslete i na ozdoby ze jmelí, jehličí a vázu s květinami.

Proč hospodyně nesmí vstávat od štědrovečerního stolu

Lidé věřili, že by se rodina o dalších Vánocích nesešla celá. Zatímco v minulosti nesměla vstát hospodyně od stolu, dnes může obsluhovat ostatní právě pouze ten, který jídlo připravuje. Pokud vstane někdo jiný, říká se, že příští rok u Štědrovečerní večeře nebude.

Jak vyzdobit vánoční stůl

Zvlášť oblíbené jsou přírodní dekorace a výzdoba v boho stylu. Vánoce jsou skvělou příležitostí, jak nejen štědrovečerní tabuli vyzdobit živými květinami, věnci, svícny, partery, hvězdami, miniaturními stromečky či dekorovanými březovými polínky. Svou roli ve výzdobě hrají i ubrousky a ubrusy ve tvaru běhounů.

Jak prostřít kulatý stůl

Na obdélný stůl je ideální tzv. parter = podlouhlé užší aranžmá, ke kterému se vejdou stolovníci po obou stranách stolu. Kulatý stůl naopak láká k položení kruhové dekorace, například adventní věnec.

Co se jí v Polsku na Vánoce

Hlavním jídlem je ve většině domácností kapr nejčastěji smažený nebo s omáčkou a rozinkami. Před hlavním jídlem se obvykle podává boršč s tzv. uszkami. Jedním z dalších chodů jsou také pierogy (pirohy) – plněné nejčastěji žampiony a zelím.

Co se dělá na Vánoce

K Vánocům se pojí nejrůznější tradice, k nimž se řadí vánoční stromek, jesličky (betlém), vánoční dárky, které nosí Ježíšek, či vánoční cukroví; některé z těchto tradic pocházejí již z předkřesťanských dob a souvisí s oslovou slunovratu, který na tyto dny též připadá.

Jak připravit vánoční stůl

Dekorace nesmí chybět

Přidejte zelené větvičky z jehličnanů, nejlépe jedlové, protože nejméně píchají a jsou ploché. Použijte pár vánočních koulí nebo jiné oblíbené ozdoby, které se hodí. Pokud u stolu sedí děti, myslete na to, že koule se snadno rozbijí a dejte je dál od jejich nenechavých ruček.

Kdy se jí štědrovečerní večeře

Na Štědrý den – tedy 24. prosince večer – se usedá ke štědrovečerní slavnostní večeři. Tradiční večeře se skládá z rybí polévky a kapra s bramborovým salátem. Štědrovečerní večeře má svá pravidla – prostírá se pro jednoho navíc, pro nečekanou návštěvu, od stolu se během večeře nevstává, dokud všichni nedojí.

Co by se nemělo dělat na Štědrý den

Na Štědrý den se nesmí čistit chlévy a stáje, aby dobytek nezačal kulhat. Na Štědrý den se nesmí prát, přináší to smůlu a neštěstí do domu. U štědrovečerního stolu rozhodně nemá být lichý počet stolovníků, lichého by si odvedla Smrt. Je zvykem, že se prostírá jeden talíř a příbor navíc do sudého počtu.

Jak dát ubrus na stůl

Hlavní ubrus by měl přibližně o dvacet až třicet centimetrů přesahovat okraje stolu. Na něj se nabízí ještě položit běhouny, což je tip vhodný pro sváteční příležitost. A každému stolovníkovi nabídněte látkový ubrousek; zaujmout může už tím, jak originálně ho složíte a postavíte na talíř.

Jak správně prostřít stůl

První talíř, který na něj položíme, je talíř pro hlavní chod (16). Poté následuje talíř na polévku nebo salát (15). Vlevo nad klubovým talířem je místo pro talíř na pečivo (1). Ten sice není povinností, ale je velmi praktický, protože chrání ubrus před znečištěním.

Kdo nosí dárky v Německu

Zatímco na severu Německa dostávají děti dárky od „starouška“ Weinachstmanna, jižní část Německa obdarovává Jezulátko, kterému se říká ChristKind.

Kdo nosí dárky v Rusko

století se Stalinovo vedení SSSR snažilo postavou Dědy Mráze nahradit Ježíška a vánoční oslavy přesunout na Nový rok. Děda Mráz nosí kožich dlouhý až k patě, v červené nebo modré barvě, půlkulatou kožešinovou čepici a na nohou válenky. Má dlouhé bílé vousy. Chodí s dlouhou kouzelnou holí a často jezdí na trojce.

Proč se krájí jablka

Po štědrovečerní večeři přichází na řadu krájení jablka. Vezme se nůž a jablko se napříč rozkrojí. Pokud uvnitř rozkrojeného jablka naleznete hvězdičku, budete v příštím roce zdraví a šťastní, v opačném případě křížek nebo červ značí nemoc či smrt.

Kdy se má líbat pod jmelím

Líbání pod jmelím

Líbat se může pouze na Štědrý den. Muž pak v ten den může políbit každou ženu, která bude procházet pod zavěšeným jmelím. Po každém políbení pár uzme ze jmelí jednu bobulku pro štěstí.

Co se nesmí dělat na Štědrý den

Na Štědrý den se nesmí čistit chlévy a stáje, aby dobytek nezačal kulhat. Na Štědrý den se nesmí prát, přináší to smůlu a neštěstí do domu. U štědrovečerního stolu rozhodně nemá být lichý počet stolovníků, lichého by si odvedla Smrt. Je zvykem, že se prostírá jeden talíř a příbor navíc do sudého počtu.

Proč se nesmí vstávat od štědrovečerní večeře

Lidé věřili, že by se rodina o dalších Vánocích nesešla celá. Zatímco v minulosti nesměla vstát hospodyně od stolu, dnes může obsluhovat ostatní právě pouze ten, který jídlo připravuje. Pokud vstane někdo jiný, říká se, že příští rok u Štědrovečerní večeře nebude.

Proč nesmí na Štědrý den viset prádlo

Prát prádlo na Štědrý den přináší smůlu. A nesmí se rozhodně věšet prádlo, protože by se během roku mohl někdo oběsit. Přes den nesmíte zametat a vynášet z domu odpadky a smetí, protože byste si vynesli štěstí.

Který den nesmí viset prádlo

Lidové tradice říkají, že se 25. prosince nemá pracovat. Dokonce se nesměly stlát ani postele a v domě nesmělo viset žádné prádlo, aby to nepřineslo neštěstí.

Jaký ubrus na stůl

Ubrus by měl být o něco větší než samotný stůl, aby se dal dobře přehnout přes okraje a zajistil dostatečný prostor pro nohy. Ideálně by měl ubrus přesahoval vždy okraj stolu o 20 až 30 cm na každé straně. Pokud nechceme překrývat celý stůl je vhodné použít běhoun – jedná se o pás podobný ubrusu jen je výrazně užší.

Co na stůl místo ubrusu

Pomůže MĚKKÉ SKLO. Měkké sklo – PVC fólie chrání povrch Vašeho stolu před poškrábáním, šmouhy, nárazy. Ubrus na stůl z měkkého skla je nejlepší alternativou skleněnému stolu.

Jak se dává příbor na stůl

A jak se mají zakládat příbory na stůl Vždy se vyrovnávají podle talíře, nejblíže k talíři je příbor na hlavní chod. Nůž se dává napravo ostřím dovnitř, nalevo vidlička. Do pravé části patří i polévková lžíce.