Co se hraje v Národním divadle
LEDEN 2023
3.1.úterý | 19:00 | Mnoho povyku pro nic |
---|---|---|
4.1.středa | 19:00 | Mnoho povyku pro nic |
5.1.čtvrtek | 19:00 | Mnoho povyku pro nic |
6.1.pátek | 19:00 | Mnoho povyku pro nic |
7.1.sobota | 15:00 | Modrý pták náš tip! |
Co vymaloval v Hynais v Národním divadle
Jako opona Národního divadla v Praze se označuje zejména rozměrná malba malíře Vojtěcha Hynaise z roku 1883. Vznikla jako náhrada za oponu Františka Ženíška, která padla za oběť požáru divadla v roce 1881.
Co se hrálo při otevření Národního divadla
Budova Národního divadla byla otevřena 18. listopadu 1883 představením Smetanovy slavnostní opery Libuše, pro tuto příležitost zkomponované.
Archiv
Jak se jinak říká Národnímu divadlu
Nebo objasníme, proč se Národnímu divadlu přezdívá zlatá kaplička a kolik zlata v něm můžeme najít,“ doplnil Šrámek.
Kde jsou nejlepší místa v Národním divadle
Kam si sednout
Totéž, tedy že nejlepší jsou místa uprostřed, platí pro koncerty v kostelích (kde je navíc někdy orchestr vepředu doprovázen varhany vzadu na kůru). Také pro sledování baletu jsou lepší místa více vzadu, která poskytují lepší podívanou na celek.
Co je napsáno na oponě v Národním divadle
V pražském Národním divadle se nachází nejslavnější česká divadelní opona, vytvořená Vojtěchem Hynaisem. Opona oslavuje obětavost českého národa při budování Národního divadla. Slavný nápis "Národ sobě" připomíná vlastence, kteří darovali prostředky na stavbu Zlaté kapličky.
Kdo je autorem opony v Národním divadle
Vojtěch HynaisOpona Národního divadla / VýtvarníkVojtěch Antonín Hynais byl český malíř a autor současné opony Národního divadla. Wikipedie
Co je napsané na Národním divadle
V pražském Národním divadle se nachází nejslavnější česká divadelní opona, vytvořená Vojtěchem Hynaisem. Opona oslavuje obětavost českého národa při budování Národního divadla. Slavný nápis "Národ sobě" připomíná vlastence, kteří darovali prostředky na stavbu Zlaté kapličky.
Co způsobilo požár Národního divadla
Podle oficiální verze požár vznikl tím, že klempíři, kteří na střeše pracovali na instalaci hromosvodu, prý dostatečně neuhasili dřevěné uhlí v kamínkách, na kterých rozehřívali páječky, jimiž spojovali plechy na střeše.
Co je to zlatá kaplička
Víte, které významné pražské památce se říká Zlatá kaplička Říká se tak Národnímu divadlu, které bylo před 134 lety, 18. listopadu 1883, slavnostně znovuotevřeno. Základní kámen divadla byl položen v roce 1868 a na stavbu přispíval celý národ.
Kdy se Tleska na opere
V divadle se tleská co nejvíce, je to odměna hercům za jejich odvedený výkon. Tleskáme vždy po skončení jednání, po něm následuje přestávka. Při závěrečné děkovačce tleskáme do té doby, do kdy se zvedá opona. Během děkovačky neodcházíme, je to nezdvořilé vůči těm kteří účinkovali.
Odkud je základní kámen Národního divadla
Základní kámen Národního divadla pochází z Louňovic nedaleko Říčan. Osobnosti české politiky, kultury a vědy na něj poklepaly před 150 lety, 16. května 1868. Stavba Národního divadla, částečně financovaná ze sbírek, trvala 13 let.
Kdo udelal oponu Národního divadla
Vojtěch HynaisOpona Národního divadla / VýtvarníkVojtěch Antonín Hynais byl český malíř a autor současné opony Národního divadla. Wikipedie
Co je to národ sobě
Národ Sobě (zkratka NáS) je česká mimoparlamentní politická strana. Strana byla založena 23. října 2015 a předsedou je Jiří Šoltys.
Kdo složil operu Libuši
Bedřich SmetanaLibuše / SkladatelBedřich Smetana byl významný český hudební skladatel období romantismu.
Pocházel z poměrně zámožné, do určité míry poněmčené sládkovské rodiny. Od raného mládí se věnoval hudbě, zejména hře na klavír a kompozici. Po studiu u Josefa Proksche působil od roku 1847 v Praze jako koncertní klavírista a hudební pedagog. Wikipedie
Kdo zapálil Národní divadlo
Šetření tehdejších orgánů vedlo nakonec k obžalobě dvou zámečníků, Jenische a Ziniburga, kteří dne 12. srpna odpoledne před vypuknutím požáru na střeše Národního divadla pracovali.
Kdo založil Národní divadlo
Roku 1865 skupina kolem Sladkovského, Tyrše, Nerudy a Hálka vyzvala třiatřicetiletého profesora pozemního stavitelství na pražské technice, architekta Josefa Zítka, aby vypracoval návrh Národního divadla. Ten pak zvítězil v dodatečném konkurzu a roku 1867 začaly práce na staveništi.
Kde jsou nejlepší místa v divadle
Pokud jdete na koncert velkého orchestru v koncertním sále, nejlepší akustický zážitek nabízí většinou sedadla uprostřed sálu. Totéž, tedy že nejlepší jsou místa uprostřed, platí pro koncerty v kostelích (kde je navíc někdy orchestr vepředu doprovázen varhany vzadu na kůru).
Jak se chovat v divadle
Dáma sedí po pravé ruce pána (nesedíme-li na samém kraji řady a výjimkou jsou samozřejmě situace, kdy je lépe vidět z levého místa, nebo jedná-li se o místo zcela na pravém kraji řady). Při procházení řadou platí pravidlo, že vždy čelem k těm, kteří vám dělají místo.
Kdy došlo k velkému požáru Národního divadla
Požár Národního divadla v Praze nastal 12. srpna 1881, dva měsíce po jeho slavnostním otevření, během dokončovacích prací. Požár zničil měděnou kupoli, hlediště, oponu od Františka Ženíška i jeviště divadla.
Co je na strope Národního divadla
Na něm je vyobrazen mladík na koni a nelítostná staroslovanská bohyně smrti Morana. Historicky první restaurování provedl ihned po požáru divadla v roce 1881 Janez Šubič. "Zejména na stropě ale provedl zásahy, které pozměnily vizuálně vyznění původně Ženíškova díla.
Kde se nachází napiš Národ sobě
Nápis na oponě Národního divadla, který má publiku připomínat, že na tento stánek umění se český národ skládal krejcárek po krejcárku. Práci na oponě zahájil Vojtěch Hynais v červnu 1883 se dvěma pomocníky a za 90 dnů bylo hotovo.
Co je napsáno nad oponou Národního divadla
Opona oslavuje obětavost českého národa při budování Národního divadla. Slavný nápis "Národ sobě" připomíná vlastence, kteří darovali prostředky na stavbu Zlaté kapličky.
Které město je rodištěm Bedřicha Smetany
Bedřich Smetana (2. března 1824 Litomyšl – 12. května 1884 Praha) byl významný český hudební skladatel období romantismu.
Kdo zaplatil Národní divadlo
Císař František Josef I.
a císařovna Alžběta přispěli úctyhodnou částkou 20 000 zlatých, korunní princ Rudolf s chotí Štěpánkou částkou 5 000 zlatých a arcivévoda Ludvík Viktor, nejmladší císařův bratr, částkou 1 000 zlatých.