Co je typické pro Izrael
Izrael má typické středomořské klima – tj. dlouhá teplá a suchá léta a chladné, deštivé, ale krátké zimy. V horských oblastech na severu Izraele je chladné a větrné podnebí, mnohdy doprovázené sněhem, každoročně obvykle sněží i v Jeruzalémě.
Co se pije v Izraeli
Z nápojů jsou v Izraeli nejpopulárnější čaj a káva. Káva se pije tmavá a silná, Arabové či orientální Židé často servírují hořkou tureckou kávu s přídavkem kardamonu. Arabové servírují většinou tmavý sladký čaj ve skle, někdy s přídavkem máty.
Co je dobré koupit v Izraeli
Izrael vyniká trhy s kořením (hlavně kurkuma, kari nebo typické izraelské zátar). Na tržišti se dá koupit mnoho dalších izraelských pochutin, ať už „zabrouzdáte“ do typického židovského Machane Jehuda v Jeruzalémě, nebo navštívíte jakékoli arabské tržiště.
Archiv
Jakou řečí se mluví v Izraeli
Izrael má dva úřední jazyky; hebrejštinu a arabštinu. Hebrejština je hlavní a primární jazyk státu a hovoří jí většina populace. Arabština je užívána arabskou minoritou a některými členy židovské komunity Mizrahi. Angličtina se vyučuje ve školách a většina populace ji používá jako druhý jazyk.
Co se nejí v Izraeli
Jídlo, káva
Ráno se nejí maso, takže snídaně jsou složeny ze zeleniny, vajíček, pečiva. Nesmí samozřejmě chybět hummus (kterému jsme nedokázali přijít na chuť), sýr byl typu cottage, plátkový naprosto bez chuti a zápachu. Jediné maso, které lze jíst, jsou ryby, takže tuňák, nějaká kyselá ryba.
Kdo žije v Izraeli
Izrael je se svou populací 8,3 milionu obyvatel (2017), z níž většinu (75,4 %) tvoří Židé, jediným židovským státem na světě. Je rovněž domovem izraelských Arabů (20,6 % obyvatelstva), křesťanů, Drúzů a Samaritánů, stejně jako několika dalších náboženských a etnických menšin.
Co Nejedi Židi
Základní pravidla kašrutu
Tóra rozděluje zvířata na čistá a nečistá, ke konzumaci je určeno jen maso čistých zvířat. Ze savců se například smí jíst hovězí, jehněčí či kůzlečí. Košer ale v žádném případě není maso vepřové, koňské a králičí.
Na co si dát pozor v Izraeli
Při cestování po Izraeli se vyhněte i některým lokalitám, kde místy dochází k válečným konfliktům. Typickým příkladem je Palestina. Dávat byste si měli pozor i na hranicích s Egyptem a na západním břehu Jordánu. Dost nebezpečné je především pásmo Gazy.
Co vědět před cestou do Izraele
Při cestě musíte projet/projít izraelským kontrolním stanovištěm a obvykle se i prokázat cestovním pasem s potvrzením legálního vstupu na území Státu Izrael (razítkem v pasu nebo vstupní kartičkou). MZV dlouhodobě nedoporučuje cestovat do Pásma Gazy a nabádá k opatrnosti i při cestách do blízkosti hranic s Gazou.
Jak pozdravit v Izraeli
Šalom je hebrejské slovo označující mír. Užívá se rovněž jako pozdrav a také jako osobní jméno, jež se přepisuje v různých variantách (např. Shalom, Scholem, Scholom apod.).
Co nesmí jíst hinduisté
U hinduistů se nejčastěji setkáváme s vegetariánstvím, nekonzumují maso, ryby, někteří i vejce. Vyskytují se však i výjimky. Kasta bojovníků Ksatriya ryby konzumuje, ryby jsou v tomto případě důležitým zdrojem bílkovin, jejich nedostatek by totiž mohl mít negativní vliv na jejich bojeschopnost.
Co nesmí židé
Patří do něj i pravidla pro košer jídlo – zákaz vepřového masa, nařízení nemíchat mléčné a masové výrobky, nesmí se konzumovat hmyz, a proto je nutné pečlivě očistit například salát. Povolení jsou naopak přežvykující sudokopytníci, drůbež a ryby. Zelenina je bez omezení. Vařit by však měl žid.
Jaký je život v Izraeli
Oproti České republice je v každém případě život v Izraeli více bezprostřední a velmi neformální. To, že většinu roku člověk chodí v sandálech a jezdí do práce na kole, v tom možná hraje roli. Izraelci jsou také optimističtější, umí se radovat, ale umí se také rvát o svoje místo na slunci.
Co se vyrábí v Izraeli
Mezi hlavní exportní komodity patří broušené diamanty, hi-tech vybavení, software, chemikálie, textilie a zemědělské produkty (ovoce a zelenina). K roku 2007 byli hlavními exportními partnery Izraele Spojené státy (35 % exportu), Belgie (7,5 %) a Hongkong (5,8 %).
Co to je bar micva
Bar micva (hebrejsky בר מצוה, doslova „syn přikázání“), je židovský náboženský obřad, během kterého se ze židovského chlapce stává nábožensky dospělý muž, který na sebe přijímá odpovědnost za dodržování micvot – přikázání.
Jak se jezdí v Izraeli
Vízum, vstupní a výstupní pohovor při cestování do Izraele
Češi mohou navštívit Izrael bez víza. Po výstupu z letadla vás nasměrují k takovému automatu, který si vás vyfotí a vydá vám modrou kartičku – povolení k pobytu. Tu nesmíte během pobytu ztratit, vyžadují ji na všech ubytováních.
Co se nesmi vozit do Izraele
Zakázáno je bez povolení dovážet do Izraele rostliny, zbraně (včetně slzného plynu), předměty, které nesou symboly teroristických organizací, nezpracované maso, nezpracované suroviny, padělanou měnu nebo dokumenty, nože nebo kapesní nože (neslouží-li pro profesionální užití) aj.
Kdy nejezdit do Izraele
Těm, kdo se chtějí vyhnout velkému horku, se doporučuje jet do Izraele v měsících březnu až květnu nebo v září až listopadu. „Nejlevnějšími" měsíci jsou listopad, únor a březen, protože se nekryjí s žádnými významnými židovskými svátky ani se standardní dobou dovolených.
Jak se zdraví v různých zemích
Víte, jak se zdraví v ciziněFrancouzština. Formální: Bonjour. Neformální: Salut.Španělština. Formální: Hola. Neformální: ¿Qué tal (Co se děje)Ruština. Formální: Zdravstvuyte.Čínština. Formální: Nǐn hǎo.Italština. Formální: Salve.Japonština. Formální: Konnichiwa.Němčina. Formální: Guten Tag.Portugalština. Formální: Olá
Jak se lidé zdraví
U nás platí společenské pravidlo slušnosti, tzn. podřízený zdraví nadřízeného, muž zdraví ženu. Ale není to striktně dané a je plusem, když šéf pozdraví uklízečku jako první. Mějte však na paměti následující heslo “Pozdravit je slušnost, ale odpovědět na pozdrav je povinnost!”
Jaké maso se nejí v Indii
Muslimové nesmějí jíst vepřové maso, hinduisté hovězí. Zapřisáhlí hinduisté maso nejedí vůbec, neboť věří, že brzdí fyzický a duševní rozvoj. Stejně tak se vyhýbají alkoholu, česneku a cibuli, které prý zahřívají krev a podněcují přízemní pudy. Mléčné výrobky naopak tělo i duši pročišťují.
Co nejedí židé
Ze zvěře je absolutně zakázáno konzumovat vepřové a koňské maso, úhoře a jesetera (druh ryby) a krev jakéhokoli zvířete. Velmi přísně se také dodržuje pravidlo oddělování jídel masitých od jídel obsahujících mléko („Neuvaříš kůzle v mléce jeho matky“).
Jak dlouho trvá let do Izraele z Prahy
Přímý let z Prahy nebo Bratislavy do Izraele trvá kolem 4 hodin.
Jak probíhá židovská svatba
Židovská svatba není pouze jedním aktem, ale sestává ze dvou částí – kidušin (קידושין, zásnuby) a nisu'in (נישואין, sňatek). Původně se konaly tyto dva obřady odděleně, nisu'in do roka po kidušin, ve středověku však byly obě části spojeny a doplněny o některé prvky, takže se dnes obřad koná v jeden den.
Kdy je šábes
Židovský šábes začíná v pátek se západem slunce a končí v sobotu se setměním. Po tuto dobu by židé neměli pracovat. Na celý šábes se proto musí nakoupit všechno potřebné předem.