Co dělat při vstupu do kostela
Při vstupu do kostela věřící člověk zpravidla poklekne nebo se skloní před Kristem ve svatostánku, aby jej pozdravil. Zároveň obvykle namočí ruku do nádoby s požehnanou vodou a přežehná se znamením kříže se slovy: "Ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého".
Na které koleno pokleknout v kostele
Jestliže věřící poklekne, tak se tím Bohu klaní, uznává ho jako vládce vesmíru a svého života. Poklekáme na pravé koleno tak, že se dotýká levé paty, nepředkláníme se, ruce zůstávají sepjaty a neopírají se ani o kolena ani o zem.
Archiv
Jak se chovat při vstupu do kostela
přijímáním nejí a nepije (čistou voda je povolena). Při vstupu do kostela má vstupující za povinnost smočit prsty v nádobce se svěcenou vodou a pokřižovat se (začíná se na čele, pak se ruka pohybuje dolů na prsa, následně zpět do výše ramen a odtud nejprve k levému a nakonec k pravému rameni).
Archiv
Jak probíhá půlnoční
bohoslužba oběti, místy doprovázená zpěvem. Ústředním momentem je pozvednutí kalicha a patény (misky s velkou hostií). Po modlitbě Otčenáše následuje pozdravení pokoje, kdy si přítomní podávají ruce a vzájemně si přejí "Pokoj tobě" (ano, tykají si).
Jak se spravne Pokrizovat
“ V katolické církvi se správně křižuje pomocí dvou prstů, ukazováčku a prostředníčku. Zbylé tři prsty, palec, malíček a prsteníček, by se sebe přitom měly dotýkat – jde o symbolizaci Svaté Trojice – Otce, Syna a Ducha svatého. Zároveň je třeba myslet na to, že vše probíhá pouze pravou rukou.
Jak se modlí v kostele
Vcházíte-li do katolického chrámu, jste na návštěvě v Božím domě. Posvátnost tohoto prostoru vyžaduje zachování důstojného ticha. Proto se vzájemně nebavte: kostel je místo modlitby a hlasitý hovor ruší posvátnou atmosféru potřebnou k modlitbě. Nebavte se ani ve vchodu do chrámu ani před vchodem – vše je slyšet uvnitř.
V čem jít do kostela
Do kostela chodíme v úboru čistém a slušném, dámy nikoli v toaletách křiklavých, přes příliš nápadných. Na mši přicházejme včas, abychom nerušili a zůstaňme do konce. Po celý obřad zůstanou dámy v rukavičkách, které se svléknou jenom při přijímání. “
Jak jít poprvé do kostela
Člověk může přijít do kostela kdykoliv má potřebu a touhu být s Bohem a nemusí se nikde registrovat. Každý člověk má právo být v kostele, když je otevřený a to i když je přeplněný a nikdo nemá právo nového či odlišného člověka vyhazovat z kostela, pokud se samozřejmě chová ohleduplně k ostatním.
Co je to mše
Mše čili mše svatá je nejdůležitější typ bohoslužby v některých křesťanských církvích. Liturgické předpisy za normálních okolností nedovolují slavení mše na Velký pátek a během dne na Bílou sobotu (večerní mše na Bílou sobotu je již vigilie následující velikonoční slavnosti).
Jak probíhá mše za zemřelé
Hlavním významem mše je modlitba za spásu duše zemřelého. Zádušní mše trvá přibližně 45–65 minut. Pro církevní pohřby se mší se používají celodřevěné rakve. V případě uložení zesnulého do hrobky musíte dle novely zákona zajistit dubovou nebo akátovou rakev se zinkovou vložkou.
Jak se žehnat
Žehná se většinou modlitbou, vztaženýma rukama nebo znamením kříže, někdy svěcenou vodou, případně olejem. Při žehnání věcí se modlí za lidi, kteří je budou používat. V katolicismu stojí požehnání na nižším stupni než svěcení.
Jak se dělá Kriz v kostele
Charakteristika. Při křižování se v římskokatolické církvi a protestantských církví člověk pravou rukou dotkne postupně čela, prsou, levého a poté pravého ramene.
Jak se správně modlit
V modlitbě je dobré vyznat víru, klanět se, smířit se, odpustit, obětovat se, sjednotit se, odevzdat se, ztišit se, přimlouvat se a vyjádřit úmysl jednat. Toto je uvedené také v schématu modlitby, který máte před sebou. Bože, z celého srdce věřím v Tebe, věřím v Tvou přítomnost v mém životě a věřím, že mne máš rád.
Co je to breviář
Breviář (latinsky breviarium) je liturgická kniha užívaná v západní církvi, která obsahuje veškeré texty potřebné k soukromé (individuální) modlitbě denní modlitby církve. Bývá vydáván ve více svazcích. Kniha se skládá z žalmů, úryvků biblických knih, vybraných textů svatých, hymnů a křesťanských modliteb.
Jaké šaty do kostela
Nemělo by se ovšem jednat o letní nebo plážové šaty, ale spíše o šaty společenské. Na jakékoli svatbě určitě nešlápnete vedle s jednoduchými koktejlkami. V případě, že je svatba v kostele, bude se hodit sako nebo pléd na případné zakrytí holých ramen. Pánové mohou mít bílou košili a černý nebo tmavý oblek.
Jak jít oblečen k soudu
Již před odchodem k soudu by měl každý zvážit svoje oblečení. I tím lze vyjádřit svůj respekt k soudu. Vhodné je formální oblečení (společenský oblek, košile a kravata), nicméně přípustné je i jiné slušné oblečení.
Co se říká po čtení
Po skončení vstupního zpěvu kněz říká: Ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého. Lid odpovídá: Amen. (slovo amen znamená „kéž se tak stane“) Potom kněz pozdraví lid (může zvolit z více variant pozdravu):
Jak dlouho trvá mše v kostele
Církevní pohřeb v kostele se může odehrát s tzv. zádušní mší.
Hlavním významem mše je modlitba za spásu duše zemřelého. Zádušní mše trvá přibližně 45–65 minut. Pro církevní pohřby se mší se používají celodřevěné rakve.
Kdy se dává Kytka na pohřbu v kostele
Na pohřeb můžete samozřejmě přinést také květiny. Pokládají se k rakvi ještě před zahájením obřadu (tedy poté, co vstoupíte do síně či kostela). Květiny musejí být živé a v sudém počtu. Důležitou součástí etikety je také vhodný oděv.
Jak se chovat při pohřbu v kostele
Modlí se a přimlouvá za zemřelého a za ty, které smrt ranila. Rozloučení v kostele je poslední službou zesnulému, a tak nezáleží na vyznání příchozích. Kněz si je vědom, že se pohřbu účastní i lidé bez vyznání, a proto upozorňuje, kdy jaký úkon provádět, např. povstat.
Jak se dělá kříž v kostele
V pravoslaví a dalších východních církvích včetně řeckokatolické se věřící křižují třemi spojenými prsty (palcem, ukazováčkem a prostředníčkem, které znázorňují spojenou Boží trojjedinost) a dotýkají se nejprve pravého a teprve poté levého ramene, což bylo obojí běžné i v západní církvi až do 13. století.
Co znamená být požehnán
Být požehnaný tedy znamená důvěřovat Bohu a kráčet životem s vědomím, že Bůh nás chrání před nebezpečím. Bůh dává člověku příslib: "budeš požehnáním" a je to ten nejkrásnější příslib, který může člověk dostat. Člověk je tedy požehnán a může být pramenem požehnání pro druhé.
Jak se správně Krizovat
V pravoslaví a dalších východních církvích včetně řeckokatolické se věřící křižují třemi spojenými prsty (palcem, ukazováčkem a prostředníčkem, které znázorňují spojenou Boží trojjedinost) a dotýkají se nejprve pravého a teprve poté levého ramene, což bylo obojí běžné i v západní církvi až do 13.
Jakou rukou se modlí
Při křižování se v římskokatolické církvi a protestantských církví člověk pravou rukou dotkne postupně čela, prsou, levého a poté pravého ramene.
Co je to nešpory
Nešpory (latinsky vesperae, od vesper, „večer“) jsou součástí denní modlitby římskokatolické církve, odpolední či podvečerní pobožnost. Pravidelně je dodržují řeholníci v klášterech.