Co se nemá dělat na Velký pátek?

Co se nesmi na Velký pátek

Na Velký pátek se otevírá země s ukrytými poklady, také se ale nesmí pracovat na poli, prát, péct ani uklízet – to jsou jen některé ze zvyků a tradic, které si v tento den připomínáme. Ve skutečnosti jde o vrchol křesťanského liturgického roku, den, který je součástí svatého týdne.
Archiv

Co se nemá dělat na Bílou sobotu

Křesťanské svátosti. Jelikož je Bílá sobota dnem rozjímání a smutku, nekonají se žádné mše ani bohoslužby. Pouze dochází k pomazání nemocných a svátosti smíření (zpovědi). Zároveň končí postní období a vracejí se zvony, které symbolicky odletěly do Říma na Zelený čtvrtek.

Co se má vařit na Velký pátek

Na Velký pátek se také připravovalo jen jedno jediné jídlo – nejčastěji hustá polévka z kysaného zelí a brambor.
ArchivPodobné

Jaká je tradice na Velký pátek

Na Velký pátek si připomínáme ukřižování

Základním církevním zvykem je půst. Ostatní zvyky, které se v tento den dodržují, jsou pohanské. Velký pátek je podle pověr spojen s kouzly. Měly by se například otevírat poklady ve skalách a také památná hora Blaník.
Archiv

Co se jí na Velký pátek

Velký pátek – ryba či hustá polévka

Na Velký pátek se obvykle držel půst. V některých krajích se toto pravidlo dodržovalo velmi přísně. Znamenalo to, že půst se začal držel už po čtvrteční snídani a až do snídaně na Bílou sobotu. Ten, kdo věděl, že páteční půst nevydrží, mohl si k jídlu připravit rybu.

Kdy se nesmí jíst maso

V době postní se nekonzumuje maso, kromě neděle. Sice se najdou hluboce věřící, kteří dodržují čtyřicetidenní velikonoční půst, nicméně v současné době je přísný půst především na Popeleční středu a Velký pátek.

Kdy se nesmí prát prádlo

Na Boží hod se nemá stlát postel ani věšet prádlo. Křesťanský svět si připomíná příchod Ježíše Krista.

Co to je modré pondělí

Modré, nebo někde také Žluté pondělí je součástí pašijového týdne, tento den se podle tradice nemělo vůbec pracovat. K jídlu by se měly podávat Boží milosti, cukroví obalené cukrem. Kostely se tento den zdobí modrým nebo fialovým suknem, ale žádné zvláštní obřady se k němu ani k Šedivému úterý nevztahují.

Jak je otevřeno na Velký pátek

Státním svátkem je také Velký pátek. V ten však mohou mít obchody na Velikonoce otevřené podle běžné otevírací doby. Česká republika zavedla v roce 2016 plošný zákaz prodeje během vybraných státních svátků. Obchody o Velikonocích mohou mít otevřené pouze v případě, že nemají více než 200 m2.

Kdy se jí hlavička

Říká se jí také "hlavička". Je to spíš velikonoční jídlo, ale nechá se upéct kdykoliv, třeba v květnu. Důležité jsou do ní mladé kopřivy, ty loni o Velikonocích ještě vůbec nebyly, Velikonoce byly loni už v březnu.

Proč nesmí viset prádlo

Nesmí viset prádlo, přináší to smůlu

Znamená to totiž, že může přijít do domu neštěstí. Věští dokonce smrt někoho blízkého.

Co se nesmí dělat na Popeleční středu

Ke konci postní doby věřící odevzdají svoji almužnu do kostela. Popeleční středa a pak také Velký pátek jsou v křesťanské tradici chápány jako přísné postní dny. Věřící by neměli jíst maso a měli by vynechat jedno ze dvou hlavních jídel dne.

Kdy nehýbat se zemí

Symbolický význam. Dalším důvodem, proč se na Velký pátek nesmí hýbat se zemí, je symbolický význam tohoto zvyku. Na Velký pátek se lidé snaží vyhnout činnostem, které by mohly připomínat Kristovo utrpení na kříži. Hýbání se zemí je považováno za symbolické utrpení..

Kdy končí půst na Velký pátek

Půst končí Bílou sobotou, dnem před Velikonoční nedělí. Na Velký pátek vrcholí čtyřicetidenní očistné období. Jde o největší velikonoční svátek, během něhož je půst nejpřísnější. Zpravidla se jí pouze chléb s vodou.

Proč Velký pátek

O Velkém pátku před Velikonoci si věřící připomínají ukřižování Ježíše Krista, proto je pro ně tento den dnem smutku a modliteb. Zvony jsou ztichlé a bohoslužby mají specifický průběh. Pro křesťany znamená Velký pátek i přísný půst.

Kdy se nesmí uklízet

Dáváte si záležet na slavnostním nedělním obědě nebo se soustředíte až na Velikonoční pondělí A věděli jste, že byste neměli na Boží hod uklízet Podobně jako všechny dny Svatého týdne je i Velikonoční neděle plná zvyků a pověr.

Co se nesmí dělat na Modré pondělí

Modré (žluté) pondělí

Modré pondělí je poslední masopustní pondělí a je ve znamení nicnedělání. Kostelní výzdoba byla modrá až modrofialová, ale žádné obřady se ten den nekonaly. Co se jedlo: * pečou se Boží milosti – recept ZDE.

Co je zavrene na Velký pátek

Na Velký pátek není provoz nijak omezený. Protože však nemá menší prodejny, na Velikonoční pondělí má všechny své pobočky uzavřené.

Co je otevreno 104 2023

Otevírací doba během státních svátků 2023

Datum Státní svátek Obchody
10. dubna Velikonoční pondělí ZAVŘENO
1. května Svátek práce OTEVŘENO
8. května Den vítězství ZAVŘENO
5. července Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje OTEVŘENO

Co se jedlo na Velký pátek

I přestože se na Velký pátek dodržuje přísný půst, někde je povolen lehký pokrm z čerstvých ryb. Tam, kde si nemohli dovolit rybí maso, pekli bramborové těsto ve formě ryby. V některých rodinách se připravovala hustá polévka z kysaného zelí a brambor. Jinde špenát, hrách, jáhly nebo sladké knedlíky se sušeným ovocem.

Proč se miminku drží hlavička

Ta se vyznačuje: asymetrickým zploštěním hlavičky. Hlavička miminka váží jednu třetinu celé váhy tělíčka miminka a kam se otočí hlavička, tam se také nakloní celé těžiště těla. Což pak vede k asymetrickému vývoji tělíčka, což znamená, že jedna polovina těla bude více zapojována a aktivní, než ta druhá.

Kdy se nepere pradlo

Lidové tradice říkají, že se 25. prosince nemá pracovat. Dokonce se nesměly stlát ani postele a v domě nesmělo viset žádné prádlo, aby to nepřineslo neštěstí.

Kdy je půst 2023

Víte, že Popeleční středa zahajuje křesťanům čtyřicetidenní půst Popeleční středou, která připadá na středu 22. února 2023, začíná podle křesťanské tradice čtyřicetidenní období postu před Velikonocemi.

Jak se postit na Velký pátek

Na Popeleční středu a Velký pátek, se praktikuje přísný půst, tedy půst od masa spojený s půstem újmy. Ten znamená, že se věřící v ten den nasytí pouze jedním hlavním – ovšem bezmasým – jídlem a z ostatních jídel citelně ubere. Půst je omezen věkem.

Co je otevřeno na Velký pátek

Od Květné neděle po Boží hod vás obslouží Albert, Billa, Globus, Kaufland, Lidl, Penny, Tesco a další obchody. Zůstanou otevřené po celý Svatý týden, takže vás přivítají i na Velký pátek. Supermarkety zavřou na Velikonoční pondělí, Košík a Rohlík vám však nákup doručí domů.