Co se nesmí před očkováním?

Jak dlouho být v klidu po očkování

Dodržujte klidový režim po očkování v délce alespoň 5-7 dní. , jako by dítě bylo nemocné. Vynechejte cestování, návštěvy u vás doma, nákupy, všechny sportovní či jinak fyzicky namáhavé činnosti. Zvýšení teploty po očkování je obvyklá žádoucí reakce imunitního systému, dítě je jakoby nemocné.
Archiv

Jak dlouho po očkování nechodit na slunce

Dva až tři dny po očkování je lepší se také vyhnout slunci. UV záření potlačuje imunitní odpověď organismu, což může mít za následek zklamání z nedostatečné ochrany vakcín.

Kdy nejít na očkování

Vakcína je kontraindikována u osob, které jsou alergické na kteroukoli účinnou látku nebo složku vakcíny uvedenou v informacích o přípravku. Kontraindikací dalších dávek vakcíny jsou předchozí „anafylaktické“ nebo jiné závažné alergické reakce po podání vakcíny.

Jak dlouho po očkování muze prijit reakce

Reakce po očkování se dostavují za různě dlouhou dobu, záleží na typu očkování. Může to být už v den či následující den po očkování, u živých vakcín za 7-10 dnů. Tuto informaci vám sdělí lékař při očkování. Reakce může být místní nebo celková.
Archiv

Co se nesmí dělat po očkování

Vynechejte proto intenzivní pohybovou aktivitu, a i další činnosti omezte na minimum. Zejména druhý den po očkování, kdy můžete pociťovat zvýšenou únavu, celkovou slabost až malátnost, bolesti hlavy či další příznaky připomínající akutní infekční onemocnění.

Jak dlouho po očkování nechodit ven

Buďte potomkovi nablízku, abyste ho mohli uklidňovat v případě nežádoucích reakcí na vakcínu. V dalších 2–3 dnech by děti neměly sportovat ani chodit na místa, kde by se mohly nakazit některým infekčním onemocněním.

Co dát detem po očkování

Po očkování se může v místě vpichu objevit místní reakce – zarudnutí, otok, bolestivost. Doporučujeme místo zklidnit krátkodobým studeným obkladem, například gelovým sáčkem. Pozor na podchlazení, nebo dokonce na omrzliny – obklad je třeba zabalit do suché pleny! Studený obklad lze opakovat několikrát denně.

Kdy dát čípek po očkování

U vakcín proti COVID-19 zaznamenáváme také nežádoucí účinky v podobě horečky, zimnice, bolesti hlavy, bolesti v místě vpichu, pocitu na zvracení či průjmu. Obvykle však ustanou do 72 hodin od podání látky. Nežádoucí účinky můžete mírnit běžnými léky na horečku a bolest jako je Ibuprofen, Paralen či Acylpyrin.

Jak dlouho trvá reakce na očkování

Reakce po očkování jsou obvykle jen krátkodobé a v průběhu několika hodin až dnů beze zbytku odezní. Reakce mohou být lokální (místní) a celkové. Nejčastější lokální reakcí je otok, zarudnutí a bolestivost v místě vpichu.

Jak dlouho trvá teplota po očkování

Mezi nejčastější reakce na očkování patří mrzutost, zvýšené teploty, horečky, zarudnutí a otok v okolí vpichu. Příznaky reakce na očkování většinou ustoupí do 48 hodin. Zarudnutí v místě očkování je možné ledovat. Při horečce nad 38°C podejte léky na snížení horečky (Paralen, Panadol, Nurofen, Ibalgin).

Co dělat před očkováním

Proto je třeba se na očkování připravit i dostatečným odpočinkem a kvalitním spánkem. Nedostatek spánku se totiž může projevovat nejen zvýšenou únavou, či bolestí hlavy, ale v případě déle trvající nespavosti i oslabením imunity. Nejméně den před očkováním jděte proto spát dříve než běžně.

Kdy se objevi teplota po očkování

Horečka se může objevit u neživých vakcín (hexavakcína, menngokok, pneumokok) za několik hodin po očkování, u živých vakcín (zarděnky, spalničky, příušnice) za několik (7-10) dnů od očkování. Pokud má dítě zvýšenou teplotu (mezi 37 a 38 stupňů C), léky nepodáváme.

Jak moc bolí očkování

Bolest, otok a začervenání v místě očkování

Někteří lidé popisují i slabost v celé ruce a otok, jak v místě očkování, tak i na celé paži. Bolest a otok pomůže zmírnit chladivý gelový obklad, případně mokrý obklad, například z kapesníku. Přikládejte jej na cca 20 minut, několikrát během dne.

Jaké jsou reakce po očkování

Nejčastější známé nežádoucí účinky

U obou zatím registrovaných vakcín proti COVID-19 patří mezi nejčastěji pozorované nežádoucí účinky bolest a zduření v místě vpichu, únava, bolest hlavy, horečka a zimnice, bolest svalů a kloubů.