Co se stalo v roce 1939
Je tomu přesně 80 let, co 15. března 1939 započala okupace Československa německými vojsky. O pouhý den později byl výnosem nacistického vůdce Adolfa Hitlera ustanoven Protektorát Čechy a Morava.
Kdy Německo napadlo ČR
Okupace Čech a Moravy
Emil Hácha i pražská vláda nakonec souhlasili. Během 15. března 1939 obsadila německá vojska české země.
Archiv
Co se stalo v březnu 1939
března 1939. Ve čtvrtek 16. března vydal Hitler na Pražském hradě Výnos o zřízení Protektorátu Čechy a Morava. Čeští Němci se tímto stali občany Německa.
Kdy prisli Nemci do ČR
Za počátek historie německé menšiny v Česku je považována kolonizace českého pohraničí, která započala na sklonku 12. století. Německý živel postupně do značné míry ovládl i města a vyšší společenské vrstvy, k německé národnosti se v období počátků Československa hlásilo přes 30 % obyvatelstva.
Co se stalo v roce 1942
Německá porážka u Stalingradu a spojenecká vítězství v Tichomoří, jihovýchodní Asii a v severní Africe ve druhé polovině roku 1942 ale znamenaly významný obrat ve válečném konfliktu. Se stále silnějším nacistickým terorem v okupované Evropě rostl v průběhu roku 1942 i odpor proti německé okupaci.
Jak vypukla 2 světová válka
Přesně před 80 lety, 1. září 1939 oficiálně začala druhá světová válka, když Německo napadlo sousední Polsko. K vypuknutí konfliktu se schylovalo už dlouho, přípravou bylo pro nacistického vůdce Adolfa Hitlera i zabrání českého pohraničí po Mnichovské dohodě v září 1938 a v březnu 1939 i zbytku území.
Kdo začal druhou světovou válku
Začala dne 1. září 1939, když nacistické Německo přepadlo Polsko. Krátce poté vyhlásily Francie, Spojené království a státy Commonwealthu Německu válku.
Kdo napadl Polsko
SSSR napadl Polsko 17. září. Kampaň skončila 6. října; Nacistické Německo, Slovenský stát a Sovětský svaz během ní společně v jediném měsíci zlikvidovaly Polsko, které bylo rozděleno a anektováno v souladu s Německo-sovětskou smlouvou o přátelství, spolupráci a vymezení demarkační linie.
Proč došlo k okupaci 1968
srpna 1968. Důvodem intervence, podpořené žádostí konzervativního křídla Komunistické strany Československa (KSČ), byly liberálně reformní vnitropolitické změny v ČSSR, známé pod názvem Pražské jaro.
Jak dlouho trvala okupace
„Okupace je ve světě často nahlížená jako něco, co trvalo jen první týden v srpnu (1968). Ona ale trvala 20 let a byla to dlouhá součást českých dějin,“ připomněl. „Myslím, že v současné České republice je demokracie nejen ohrožena, ale výrazně ubývá.
Kdy přišli Němci do Sudet
1. října 1938 ve 14:00 překročila německá armáda hranice Československa, pouhé dva dny po podpisu Mnichovské dohody.
Jak dlouho trvala německá okupace
Okupace se nakonec protáhla na více než šest let.
Co se stalo v roce 1944
Anotace. Vylodění spojeneckých sil v Normandii 6. června 1944 a vojenské úspěchy na východní frontě definitivně otevřely cestu k vojenské porážce nacistického Německa. V polovině roku 1944 byl ale konec války stále ještě v nedohlednu.
Co se stalo v roce 1943
Rok 1943 vstoupil do historie druhé světové války jako rok zásadního obratu. Na východní frontě se Rudá armáda po bitvách u Stalingradu v lednu 1943 a později u Kurska v červenci téhož roku pevně chopila strategické iniciativy.
Kdo rozpoutal 2 sv válku
Stal jsem se jím já,“ tak se s mnohaletým odstupem vyjádřil důstojník SS Alfred Naujocks k fingovanému přepadení rozhlasového vysílače v Gleiwitz (Gliwice, česky Hlivice), provedenému 31. srpna 1939. Provokace posloužila Hitlerovi jako záminka k napadení Polska a rozpoutání druhé světové války.
Kdo prohrál 2 světovou válku
Vítězství Spojenců: Pád a rozdělení nacistického Německa. Vytvoření Organizace spojených národů. Ustanovení Spojených států a Sovětského svazu jako supervelmocí.
Co se delo před 2 svetovou valkou
Útok Německa proti Polsku
Druhá světová válka – nejkrvavější ozbrojený konflikt všech dob – začala útokem německých jednotek na polskou posádku na poloostrově Westerplatte u přístavního města Gdaňsk za úsvitu 1. září 1939. Předcházelo tomu zinscenované přepadení německého rozhlasového vysílače u Gliwic.
Kdo si rozdelil Polsko 1939
Sovětská invaze do Polska byla vojenská operace zahájená Sovětským svazem 17. září 1939 bez formálního vyhlášení války. Šestnáct dní poté, co nacistické Německo zaútočilo na Polsko ze západu, provedl Sovětský svaz útok z východu.
Co to je Varšavská smlouva
Varšavská smlouva (oficiálně Smlouva o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci) byl vojenský pakt osmi evropských zemí východního bloku, existující v letech 1955 až 1991.
Kdo pozval vojska v roce 1968
Invaze v srpnu 1968 zajistila mír na dalších dvacet let, hájí vpád vojsk Varšavské smlouvy ruská státní agentura RIA Novosti. Češi podle ní za svou zemi od roku 1620 nikdy nebojovali.
Kdo rozhodl o odsunu Němců
V zásadě ale transfer Němců z Polska, z Československa, Maďarska a parciálně zčásti říšských Němců z Rakouska byl definitivně odsouhlasen na konferenci velké trojky v Postupimi v létě 1945 a příslušná deklarace, respektive její hlava 13, tvořila právní formát provedení transferu tak, jak byl v následném období, to …
Co se stalo v roce 1945
V letošním roce – 2005 – si svět připomene 60. výročí ukončení druhé světové války 8. května 1945, kdy bylo poraženo hitlerovské fašistické Německo vojsky spojenců – Sovětského svazu, USA, Velké Británie a Francie.
Proč vypukla 2 světová válka
Útok Německa proti Polsku
Druhá světová válka – nejkrvavější ozbrojený konflikt všech dob – začala útokem německých jednotek na polskou posádku na poloostrově Westerplatte u přístavního města Gdaňsk za úsvitu 1. září 1939. Předcházelo tomu zinscenované přepadení německého rozhlasového vysílače u Gliwic.
Kdo nás osvobodil v roce 1945
Osvobození Československa od německých okupantů bylo v roce 1945 jednou z posledních událostí druhé světové války. Součástí osvobození Československa byla Pražská ofenzíva vedená Sovětským svazem z východní fronty, dále osvobození západních Čech americkou armádou a květnové povstání českého lidu.
Kdy skoncila válka v ČR
května, že poslední německé jednotky v českých zemích kapitulovaly až 11. května, a že poslední německé jednotky v Evropě kapitulovaly až 15. května, válka v Evropě oficiálně skončila 8. května 1945 ve 23:01.