Co se zlutou travou?

Proč tráva žloutne

Jestliže tráva žloutne nebo hnědne, porost je buď příliš utužený, přemokřený, chybějí mu živiny a někdy ho mohou ničit houbové choroby. V této situaci se doporučuje provést aerifikaci a plochu zasypat křemičitým pískem – dávkujte zhruba kilogram na metr čtvereční.

Jak obnovit trávník

Trávník obnovujeme vyhrabaný v pokoseném stavu, při výšce cca 20 až 40 mm. Z dosévaných míst v trávníku odstraníme veškeré organické zbytky a kameny. Trávník můžeme popřípadě prořezat vertikutačními hráběmi do hloubky cca 2 až 4 mm. Těžší půdy vylehčíme křemičitým pískem, lehké půdy obohatíme například rašelinou.

Jak na žlutý trávník

Pokud je už žlutý až tmavě šedavý, nejspíš už si sám neporadí a bude potřebovat vaši pomoc. „Ta spočívá v tom, že přehodíme trávník pískem, ať už křemičitým nebo říčním, co se běžně prodává.

Jak oživit suchý trávník

Jednoduchý pracovní postup:Pokosení trávníku velmi nízko.Vertikutace trávníku – prořezáníVyhrabání stařiny – vyčesáníPřesetí celého trávníku – cca 4 kg osiva/ 100m2 – použijte směs, kterou jste původně vyseli.Pohnojení trávníku – pokud používáte dlouhodobé hnojivo, tak je to poslední hnojení sezónním hnojivem.

Jak zachránit uschly trávník

Jak opravit suchý trávníkZačněte tím, že trávník pokosíte velmi nízko, klidně až na jeden centimetr.Přistupte k vertikutaci trávníku, tedy k jeho prořezání.V případě, že vlastníte sekačku Swardman, použijte vyčesávací kazetu a vyčešte z trávníku zbytky trávy a plsť.Přejděte k přesetí suchých míst.

Jak zkultivovat zarostlou zahradu

Obzvláště léta neopečovávané pozemky zarostlé vysokou stařinou a nálety je třeba nejprve zkultivovat – vezměte výkonný křovinořez a odstraňte vyšší porosty travin a křovin, které na zahradě nechcete. Vše posekané pak z plochy odstraňte. Častým problémem po zimě bývá trávník prorostlý mechem nebo plný plsti.

Kdy opravit trávník

Nejvhodnějším obdobím pro regeneraci pažitu je druhá polovina srpna a celé září. To už začnou klesat teploty, častěji prší, je vyšší vlhkost, ale půda je stále dost teplá, takže klíčení osiva probíhá bez problémů a zároveň je dost času na to, aby trávník vyrostl a před zimou dostatečně zesílil.

Jak na zanedbaný trávník

Vyhrabávání hráběmi většinou nestačí, proto vsaďte na vertikutaci. Výkonný vertikutátor trávník provzdušní, odstraní z něj plsť i mech, zajistí lepší přísun vláhy i vzduchu ke kořenům a napomůže odnožování. Po vertikutaci nezapomeňte trávník pohnojit, těžší půdy můžete propískovat křemičitým pískem.

Jak srovnat louku

Příprava půdy

Pokud chceme změnit klasický trávník na louku, musíme ho zorat a půdu dokonale srovnat. Malou plochu lze během léta důkladně namulčovat, například slámou, a zahubit tak trávu. Potom mulč odstraníme a povrch jen jemně, mělce zryjeme, aby se semena dala zapracovat hráběmi do horní vrstvy půdy (asi 0,5 cm).

Co se spálenou trávou

Co dělat s usychajícím trávníkem

Jemně z něj vyhrabejte suché zbytky trávy a trávník několikrát během dne (min. 3x) jemným proudem, ale po dobu několika minut zalijte. V případě, že poškození trávníku není vážné a nezasáhlo kořeny, měl by porost během několika dnů až týdnů sám zregenerovat.

Jak srovnat Krtince

Malé nerovnosti a prohlubně

Malé hrbolky (např. krtiny) rozhrabeme hráběmi. Nejlepší volbou je rozhrnutí do ztracena. Pokud ale nedisponujete dostatkem zeminy na ostatní prohlubně, můžete je hlínou z nežádoucích hrbolků zasypat.

Co s travním drnem

Drny se sice dají kompostovat, ale jejich přemísťování a samotné vyrývání je fyzicky náročné. Proto je vždy lepší drn rozmělnit a zapravit do kultivovaného půdního profilu. V případě nutnosti zkypřený pozemek rotavátorem uvláčíme pomocí bran, dochází zde k dalšímu rozmělnění drnových kousků a urovnání povrchu.

Jak Dosévat trávník

Na začátku května doporučujeme udělat přesev celého trávníku dávkou cca 3 kg/100 m2. Tím se oživí původní směs trav v trávníku. Bez dosevu začnou postupem času převládat jenom silnější druhy, které nám ale nemusí vždy vyhovovat. Dosev je dobré udělat opět po vertikutaci a spolu s další dávkou hnojení.

Jak pískovat trávník

Pískuje se 1x ročně, nejlépe po vertikutaci nebo aerifikaci v dávce 4-9 l/m2. Pískování se provádí u větších ploch speciálními stroji, u menších ploch je možné použít aplikační vozíky a rozmetadla hnojiv. Písek je nutné rovnoměrně rozprostřít po ploše trávníku, ale tak, aby nedošlo k úplnému překrytí trav!

Kdy zasít luční kvítí

U zakládání louky musíme být trpěliví. Louka se v plné kráse projeví druhým až třetím rokem. Pokud si koupíme louku s příměsí letniček, je termín výsevu nejlepší na jaře (od dubna do konce května). Směs bez přímesí letniček můžeme vysít na podzim (konec září a říjen).

Jak obnovit louku

Při obnově přirozených luk je pravidelné kosení nejméně dvakrát do roka naprostou nezbytností. Z ekologického hlediska je nejideálnější ruční kosení. Nezanechává žádné zplodiny a díky minimálnímu zhutnění půdy nemá negativní vliv na živočišné populace žijící na loukách. Na druhé straně je časově i fyzicky náročné.

Jak obnovit spálenou trávu

Jakmile máte spálenou plochu vyhrabanou, začněte ji zalévat, a to třikrát až pětkrát denně, vždy proudem vody po dobu asi pěti minut. Řiďte se však vždy aktuální situací. Nesmíte totiž zasaženou plochu přemokřit natolik, že by vám na ní vzniklo bahno.

Čím Dosypat trávník

Na začátku května doporučujeme udělat přesev celého trávníku dávkou cca 3 kg/100 m2. Tím se oživí původní směs trav v trávníku. Bez dosevu začnou postupem času převládat jenom silnější druhy, které nám ale nemusí vždy vyhovovat. Dosev je dobré udělat opět po vertikutaci a spolu s další dávkou hnojení.

Jak se zbavit krtka

Nejvíce zabírají chemické odpuzovače, a to naftalín a benzín. Jejich čich je až příliš citlivý pro tyto silně zapáchající tekutiny. Vložte nasáknutý hadr do jeho chodbiček a narušitel by se měl odporoučet na jinou zahradu. Tuto metodu můžete provést i v přírodní verzi.

Co se zarostlou zahradou

Pokud je trávník dlouhou dobu nesečený a plný plsti, je nejlepším řešením vzít křovinořezkřovinořez a vše radiálně posekat. Pokud však pozemek ovládly vysoké nálety, s křovinořezem byste se velmi nadřeli. V té chvíli přichází na řadu spíše mulčovač na vysokou trávu.

Jak odstranit travní drn

Nejprve se musíme zbavit starého trávníku.

Zeminu rýčem otočte až po uschnutí stávajícího porostu. Počkejte 2 až 3 týdny, abyste zjistili, jestli tam nějaký plevel nezůstal. Pokud ano, proces zopakujte. Poté už můžete srovnat zeminu a případnou seschlou trávu starého porostu vyhoďte.

Jak dlouho zavlažovat trávník

Doba závlahy na jedné sekci by tedy mohla být přibližně 3-4 min. při denní závlaze nebo 10-15 min při závlaze 2-3x týdně. U rotačních postřikovačů bude s ohledem na odlišnou PR doba závlahy přibližně 2-3x delší. Hodnoty PR pro jednotlivé typy postřikovačů jsou k dispozici u všech seriozních výrobců závlahových systémů.

Proč se Pískuje trávník

Pískování přispívá k odbourávání a nižší tvorbě travních plstí a mechů. Zrychluje povrchové osychání travní plochy po dešťových srážkách, či automatickém zavlažování. Pomáhá vyrovnávat menší nerovnosti po celé travní ploše. Také přispívá k rychlejšímu odnožování trav.

Co je to top dressing

Topdressing je aplikace kompostu nebo směsi půdy, kompostu, písku na stávající trávník. Topdressing zkvalitňuje vegetační vrstvu a podporuje růst trávníku a jeho kořenového systému. Topdressing zásadním způsobem zlepšuje schopnost půdy vsakovat vodu a absorbovat jí do kořenového systému.

Co roste na loukách

Dominantními travami jsou ovsík vyvýšený, srha laločnatá či lipnice luční, výrazný květnatý aspekt tvoří byliny jako kopretina, pampelišky, kontryhel, zvonek rozkladitý, kohoutek luční, jetel luční, chrastavec rolní, pryskyřník prudký a další.