Co si o nás myslí Chorvati?

Co si myslí Chorvati o Cesich

Češi bohužel nejsou výjimkou. Jedeme-li do cizí země, máme tendenci se chovat jako doma bez ohledu na tamější zvyky. Platí to i pro Chorvatsko, které navíc bereme jako svou druhou domovinu, a podle toho se chováme.
Archiv

Co jsou Chorvati

Chorvati (zastarale Charváti, chorvatsky Hrvati) jsou jihoslovanský národ, žijící především na pomezí střední a jižní Evropy. Jejich populace čítá přes 7 milionů osob (podle jiných odhadů až 9 milionů). Převládajícím jazykem je chorvatština, která patří do indoevropských jazyků, které užívá latinku.

Jací jsou Chorvati

Chorvatská povaha

Tak jako většina obyvatel jihoevropských států, i Chorvati nám můžou přijít hluční, občas až přespříliš. Celkově jsou přátelští a pohostinní. To, že troubí za volantem nebo na skútru, případně na někoho křičí přes ulici, je spíš projev přátelství než nadávání a vyhrožování.

Co zije v Jadranu

V Jadranu žijí zástupci čistě středozemní vodní fauny, dále živočišstva tropického, atlanticko-středozemního a endemická jadranská fauna. Moře je domovem téměř 380 druhů ryb. Většina jich patří k tzv. modrým rybám (plava riba), především sardele, tuňáci, makrely a palamidy.

Jak se chovat v Chorvatsku

Místní obyvatelé si turistů váží a chovají se k nim přátelsky, pohostinně, vstřícně a mile. Od návštěvníků nejsou očekávána zvláštní pravidla ani chování. Stačí běžná slušnost vůči místním. Jestli chcete projevit svůj zájem o tuto zemi, stačí, když se naučíte pár základních chorvatských slovíček, které budete užívat.

Jak se domluvit v Chorvatsku

Úředním jazykem je chorvatština. V přímořských turistických letoviscích se v hotelu a na infocentrech domluvíte anglicky, německy, velice často italsky a v některých lokalitách i česky.

Jak se jmenuje hlavní město Chorvatska

ZáhřebChorvatsko / Hlavní město

Hlavním městem je Záhřeb s celkovým počtem 779 000 obyvatel a mezi další známá města se řadí Split, Rijeka, Zadar a Dubrovník. Chorvatsko je členem OBSE, OSN, Rady Evropy, WTO, NATO a od 1.

Jaký žraločí žijí v Chorvatsku

Pokud jde o otázku, zda lze v průzračném Jadranu spatřit tu typickou hrozivou ploutev, odpověď zní ano. V chorvatském moři žije kolem 34 druhů žraloků, například modrý, tygří nebo bělavý. Spolu se žraločími migranty pak až 47.

Co roste v Chorvatsku

Najdeme zde samozřejmě i různé druhy oleandrů, juku, agáve, myrtu, lány levandule, na pobřežních promenádách i palmy. Nesmíme zapomenout ani na olivovníky, fíkovníky, morušovníky, vavříny, jedlý kaštan a vinnou révu. Na polích a v zahradách se pěstují rajčata, papriky, ovoce, vinná réva a v malé míře i obilí.

Co je zakazane v Chorvatsku

Upozorňujeme, že v Chorvatsku je trestné držení jakéhokoliv i sebemenšího množství drog a omamných látek byť i pouze pro osobní potřebu. Kontrola držení takovýchto látek je prováděna jednak na hraničních přechodech při vjezdu do Chorvatska, tak i během pobytu na území.

Co si přivézt z Chorvatska

Další chorvatské pokladyPivo Karlovačko a Ožujsko.Pršut a vratina – pepřové maso uzené na dýmu.Cedevita – chorvatský vitacit.Graševina – bílé víno.Chorvatský med.Kulen – vepřové maso sušené s kuřením zabalené ve vepřovém střívku.Prošek – dalmatské desertní víno.Ajvar – studená zeleninová příloha k jídlům.

Jak se zdraví v Chorvatsku

Chorvatsko – slovníček základních frází

Obecné výrazy
Srdečně vítáme! Srdačna dobrodošlica!
Nazdar! Zdravo!
Ahoj! Bog!
Dovolte prosím. Dozvolite molim.

Jak se řekne chorvatsky děkuji

PODĚKOVÁNÍ, OMLUVY

Děkuji Hvala
Děkuji mnohokrát Hvala lijepa
Jsem vám velmi vděčen Mnoho sam vam zahvalan
Promiňte prosím / Moc mne to mrzí Oprostite molim / Vrlo mi je žao
Promiňte, že vás ruším Oprostite ako vam smetam

Kde je to nejhezčí v Chorvatsku

Nejkrásnější chorvatská pobytová místa (seřazeno podle abecedy):Baška na ostrově Krk.Biograd na moru.Bol na ostrově BračDubrovník.Hvar.Makarská riviéra.Medulin.Novalja na ostrově Pag.

Na co si dát pozor při dovolené v Chorvatsku

Při cestě do Chorvatska platí stejná bezpečnostní doporučení, jako do kterékoliv jiné země. Na frekventovanějších místech si hlídejte hlavně své osobní věci. Jsou to peníze, doklady, cennosti, šperky nebo elektronika. Co sebou vyloženě nemusíte nosit, nechte raději v hotelovém trezoru.

Jací žraločí jsou v Chorvatsku

V chorvatském moři žije kolem 34 druhů žraloků, například modrý, tygří nebo bělavý. Spolu se žraločími migranty pak až 47. Ze všech druhů jen tři z nich můžou být nebezpeční, a to žralok krátkoploutvý a žralok obrovský.

Kdy dozrávají fíky v Chorvatsku

Fíky jsou velmi ceněným exotickým ovocem a jejich sezóna právě začíná. Čerstvé fíky se k nám dovážejí ze Středomoří, kde dozrávají dvakrát do roka: poprvé v červnu a červenci a podruhé koncem srpna.

Co sebou do Chorvatska 2023

Pro legální vstup do Chorvatska není nutné mít cestovní pas. Ke vstupu stačí platný občanský průkaz. Dítě ale musí mít platný cestovní pas nebo dětský občanský průkaz. Pokud budete cestovat autem, můžete být požádáni o předložení platného řidičského průkazu, technického průkazu od vozidla nebo zelené karty.

Jaký doklad potřebuje dítě do Chorvatska

Osoby mladší 15 let musí mít vlastní platný občanský průkaz nebo pas. Týká se i kojenců, batolat, předškoláků a školáků.

Co se nesmí vyvážet z Chorvatska

Zakázán je vývoz mušlí, díly starých vraků, amfory a všechno, co se počítá k mořskému bohatství. "Mušle, které se kupují na tržištích jako upomínkové předměty, jsou bez problémů. Horší je to s mušlemi vylovenými z moře, například datlovkou vrtkavou, kyjovkou šupinatou nebo černým mořským ježkem.

Co se pije v Chorvatsku

Nápoje. V Chorvatsku se hodně pije káva, a to silná. Pokud byste raději slabší, objednejte si dvojité espresso, kde je dvojnásobné množství vody a stejně kávy. Z alkoholických nápojů stojí za zmínku piva, vína, likéry a pálenky.

Jak se řekne chorvatsky oběd

Chorvatský slovník

Restaurace Restoran
– med – med
– ovesné vločky – ovsane pahuljice
– jogurt – jogurt
Oběd, večeře Ručak, večera

Jak se chorvatský řekne ahoj

Chorvatsko – slovníček základních frází

Obecné výrazy
Srdečně vítáme! Srdačna dobrodošlica!
Nazdar! Zdravo!
Ahoj! Bog!
Dovolte prosím. Dozvolite molim.

Jak vracet láhve v Chorvatsku

Ve třinácti evropských zemích včetně Čechů oblíbeného Chorvatska zákazníci při nákupu PET láhve či plechovky v obchodě zaplatí navíc zálohu. Pokud peníze chtějí dostat zpět, musí obaly přinést zpátky do prodejny nebo na jiné místo tomu určené. „Ne všechny země mají systém záloh nápojových obalů nastavený stejně.

Kde je nejčistší moře v Chorvatsku

Celkem 99% testovaných vzorků vody z Jadranu bylo schváleno. Nejlepšího hodnocení dosáhly pláže v blízkosti Dubrovníku, Novigradu, Poreče, Vrsaru a ostrovů Krk a Rab.