Co si privest ze Sardinie?

Co je typické pro Sardinii

Sardinie je zemí s dobrými podmínkami pro pěstování zeleniny a ovoce, i proto jsou součástí místní kuchyně nejen rajčata, ale také cukety, lilky nebo fazole. Nebyla by to však Itálie, kdyby hlavní složkou jídla nebyly těstoviny. Na Sardinii se jedí zejména velmi známé špagety nebo makarony.

Jak se prezdiva Sardinii

„Karibik Středomoří“ je ostatně další přezdívka, kterou si Sardinie vysloužila. Ostrov má bohatou historii, střídali se tu vládci ze všech možných říší a států Středomoří. Bylo to právě střídání různých vlivů, které vytvářelo zdejší kulturu a formovalo národ Sardů.

Jaká část Sardinie je nejlepší

Severní pobřeží je známé svými vysněnými plážemi a je velmi oblíbené u turistů. Jižní pobřeží je méně členité a má krásné dlouhé písečné pláže. Je to méně turistické pobřeží, méně frekventované, a proto autentičtější než severní pobřeží.

Co navštívit na severu Sardinie

Pokud se chystáte navštívit severní Sardinii, pak snad ani nelze vynechat túru po mysu Capo Testa. Tento kousek pevniny propojený se zbytkem ostrova jen úzkou šíjí mezi nádhernými plážemi oplývá přírodními úkazy i stopami dávné historie. Po příjezdu vás cesta zavede na pláž jménem Zia Culumba.

Jak se mluví na Sardinii

Region má rozlohu 24 100 km² a přes 1,6 miliónu obyvatel. V regionu se mluví kromě italštiny také sardinštinou a ve městě Alghero katalánštinou.

Co se pěstuje na Sardinii

Horská krajina s vrcholky přes 1800 metrů ukrývá malá městečka a vesnice, v nichž lidé žijí v rytmu předchozích generací. Po staletí je tu hlavním způsobem obživy zemědělství, především pěstování vinné révy. Dlouhou tradici zde má také chov ovcí, z jejichž mléka se vyrábí vynikající sýr.

Jaké je moře na Sardinii

Sardinie je po Sicílii druhý největší ostrov ve Středozemním moři a jeden z 20 regionů Itálie. Nachází se západně od italského poloostrova, jižně od francouzského ostrova Korsika.

Kdy jet na Sardinii

Pokud se chcete vyhnout největším davům, doporučujeme na Sardinii vyrazit od dubna do června nebo od půlky září do října. Vedlejší sezona nabízí proměnlivé počasí a chladnější moře, ale na rozdíl od hlavní sezony se výborně hodí pro pěší turistiku a cyklistiku.

Kdy nejlepe na Sardinii

Nejlepší doba k návštěvě Sardinie jsou měsíce od dubna do června, tedy od Velikonoc.

Kde se koupat na Sardinii

21 nejkrásnějších pláží na SardiniiCosta Smeralda. Písčitá plážLa Maddalena. Ostrov, Písčitá plážPláž Piscinas. Písčitá plážChia. Letovisko.Cala Mariolu. Oblázková plážCala Brandinchi. Písčitá plážCala Luna. Písčitá plážCala Gonone. Letovisko.

Jak nejlépe na Sardinii

Nejrychleji a nejpohodlněji se na Sardinii dopravíte letecky. Dostat se sem můžete ale i trajekty, které vyplouvají z velkých italských měst, Korsiky i Francie. Možnost plavby trajektem je oblíbená především pro ty, kteří na Sardinii vyrážejí vlastním autem.

Jaké je hlavní město Sardinie

Sardinie je druhý největší ostrov ve Středozemním moři (po Sicílii a před Kyprem) a autonomní oblast Itálie. Nachází se v západní části moře, jižně od Korsiky. Oficiální název kraje zní Autonomní region Sardinie a jeho hlavním i největším městem je Cagliari.

Kde fouká na Sardinii

Jižní pobřeží

Jih Sardinie nabízí dlouhé písčité pláže zasazené do nádherné přírody. Můžete se nechat zlákat například plážemi ležícími na západ od městečka Chia. Táhnou se dlouhé kilometry a od západu je chrání mys Capo Teulada. Písek tu často tvoří rozsáhlé duny a občas i jezírka, kde můžete spatřit plameňáky.

Jak se žije na Sardinii

Na Sardinii žije asi 1,6 mil. obyvatel, z nichž 80 procent mluví sardinštinou, řečí podobnou italštině. Je velmi obtížné se mimo turistická střediska domluvit jinými jazyky. Ceny se velmi podobají pevninské Itálii, obecně lze říci, že sever ostrova je dražší, jih levnější.

Kdy se dá koupat na Sardinii

Moře je na koupání od června do října, kdy je teplota vody nejvyšší, a to mezi 20 a 25 °C.

Jak dlouho trvá cesta na Sardinii

Cesta na Sardinii trvá z České republiky více než 20 hodin. Proto se na ni vydejte svěží, správně připravení a dodržujte pravidla bezpečné jízdy. Pro větší pohodu i vaši bezpečnost si cestu na Sardinii autem rozdělte minimálně na 2 dny a samozřejmě je dobré se v řízení střídat alespoň mezi dvěma řidiči.

Jaké moře je u Sardinie

Sardinie je po Sicílii druhý největší ostrov ve Středozemním moři a jeden z 20 regionů Itálie. Nachází se západně od italského poloostrova, jižně od francouzského ostrova Korsika.

Kdy na dovolenou na Sardinii

Nejlepší období pro relaxační dovolenou v Sardinii na pláži představuje začátek června až konec září, kdy teploty vzduchu překračují 30 °C, moře je krásně vyhřáté a nejméně prší. Chcete-li se zaměřit na poznávání zajímavostí ostrova, vydejte se na Sardinii v květnu, červnu nebo v září.

Co roste na Sardinii

Ze stromů je nejdůležitější korkový dub, jehož porosty se rozkládají především v centrální části a na severu ostrova. Podél pobřeží rostou středomořské borovice, pinie, cypřiše aj. Palmy byly na Sardinii dovezeny. Z dalších dřevin je zde olivovník, fíkovník a chlebovník.

Jak se mluví na Sardínii

Region má rozlohu 24 100 km² a přes 1,6 miliónu obyvatel. V regionu se mluví kromě italštiny také sardinštinou a ve městě Alghero katalánštinou.

Jak nejlevněji na Sardinii

Let do oblasti Sardinie

Nejlevnější let 1 937 Kč, Alghero
Nejlevnější měsíc k odletu září
Průměrná délka letu z letiště Česko 2 hod. 10 min.
Letiště, ze kterého se dostanete nejlevněji Praha
Nejoblíbenější letecká společnost Smart Wings

Jak se nejlevněji dostat na Sardinii

Nejlevnější letenky z Prahy nabízí Volotea s cenami mezi 1 200 a 3 500 Kč, ještě levněji se dá letět zejména z Vídně a Katowic se společnostmi Ryanair a Wizz Air, kde zejména na termíny mimo sezonu můžou letenky spadnout až pod 1 000 Kč.

Jak dlouho trvá let na Sardinii

Doba letu na Sardinii

Sardinie je od Prahy vzdušnou čarou vzdálená asi 1 080 km, což znamená, že let Praha – Sardinie trvá zhruba 2 hodiny. Doba letu do Olbie je cca o 10-15 minut kratší než doba letu do Cagliari.