Co spadá do reverse charge?

Co patří do režimu přenesené daňové povinnosti

Přenesená daňová povinnost funguje tak, že povinnost přiznat a odvést DPH má odběratel a nikoliv dodavatel plnění. Tedy DPH na dodané zboží či služby nezaplatíme svému dodavateli, ale odvedeme ji přímo státu.

Kdy lze přenést daňovou povinnost

Režim přenesení daňové povinnosti spočívá v tom, že namísto dodavatele přizná daň z plnění odběratel. Režim přenesení daňové povinnosti lze aplikovat pouze v situaci, kdy dodavatel i odběratel jsou plátci a je mezi nimi poskytnuto plnění, které podléhá režimu přenesení daňové povinnosti.

Jak má vypadat faktura s přenesenou daňovou povinnosti

Na faktuře musí být uvedena věta, že faktura je vystavována v režimu přenesené daňové povinnosti a DPH je povinen dopočítat a odvést odběratel. Tuto větu vám předvyplníme v jazyce faktury do políčka "Věta před položkami faktury". Sazbu DPH buď neuvádíte, nebo ji nastavíte na 0 % – ve Fakturoidu platí ta druhá možnost.

Na co se nevztahuje přenesená daňová povinnost

Režim přenesení daňové povinnosti se nepoužije, pokud plátce poskytuje stavební nebo montážní práce příjemci plnění, který není plátcem DPH, a samozřejmě i pokud neplátce poskytuje takové práce plátci.
Archiv

Kdy se použije reverse charge

Režim reverse charge lze aplikovat výhradně při poskytování služeb a dodání zboží, na které se vztahuje trvalé nebo dočasné přenesení daňové povinnosti.

Kdy vystavení faktury s přenesenou daňovou povinnosti

Přenesená daňová povinnost

Přenesení daňové povinnosti se uskutečňuje tehdy, jestliže povinnost přiznat a odvést DPH má odběratel, nikoliv dodavatel. Příjemce faktury tedy neplatí DPH dodavateli, ale odvádí ji domovskému státu.

Co patří do řádku 26 DPH

Ř. 26 – obsahuje všechna plnění osvobozená od daně na výstupu, která nejsou zahrnuta do předchozích řádků (například služby v režimu B2B, pokud příjemcem jsou zahraniční osoby nebo osoby povinné k dani, avšak neregistrované k dani v jiném členském státě).

Kdy použít reverse charge

V roce 2022 se tuzemské reverse charge týká například nákupů zlata, pořízení nemovitostí, stavebních a montážních prací, dodávek mobilních telefonů, poskytování telekomunikačních služeb, nebo prodeje herních konzolí, tabletů či notebooků.

Kdy se používá reverse charge

Režim reverse charge lze aplikovat výhradně při poskytování služeb a dodání zboží, na které se vztahuje trvalé nebo dočasné přenesení daňové povinnosti. Do kategorie trvalého přenesení daňové povinnosti patří: Dodání nemovité věci. Dodání zlata.

Kdy je povinnost podat Souhrnné hlášení

Plátce DPH podává souhrnné hlášení za každý kalendářní měsíc do 25 dnů po skončení kalendářního měsíce. Pokud 25. den vychází na víkend, lhůta se posouvá na nejbližší pracovní den.

Kdy se uplatní reverse charge

Režim reverse charge lze aplikovat výhradně při poskytování služeb a dodání zboží, na které se vztahuje trvalé nebo dočasné přenesení daňové povinnosti. Do kategorie trvalého přenesení daňové povinnosti patří: Dodání nemovité věci. Dodání zlata.

Co se uvádí do řádku 47 DPH

Na řádku 47 přiznání k DPH se vykazuje hodnota pořízeného majetku vymezeného v § 4 odst. 4 písm. d) a e) zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty (dále jen "ZDPH"), tedy vymezený dlouhodobý majetek a dlouhodobý majetek vytvořený vlastní činností.

Co patří do řádku 50 DPH

Osvobozená plnění bez nároku na odpočet DPH se vykazují poskytovatelem plnění v přiznání k DPH. Plnění osvobozená od DPH bez nároku na odpočet DPH je poskytovatel plnění povinen vykázat v přiznání k DPH na řádku 50, kde se uvede hodnota těchto plnění.

Co musí obsahovat faktura do EU

Jak pro dodávku zboží, tak pro službu je potřeba, aby faktura obsahovala "VAT indentification number" (DIČ) příjemce. Další doplňkový text se liší podle toho, zda jde o zboží nebo službu. Zákon ukládá povinnost uvést text v českém jazyce, doporučuje se přidat i poznámku v angličtině pro příjemce.

Kdo musí podat kontrolní hlášení

Kontrolní hlášení obecně podávají osoby registrované k DPH v tuzemsku jako plátci daně, přičemž není rozhodné, zda se jedná o tuzemský nebo zahraniční subjekt. Za skupinu spojených osob podává kontrolní hlášení zastupující člen skupiny.

Co se vykazuje v souhrnném hlášení

V souhrnném hlášení se vykazuje dodání zboží do jiného členského státu, které je skutečně dopraveno do jiného členského státu a dodáno osobě registrované k dani v jiném členském státě. V souhrnném hlášení se dále vykazují služby poskytnuté osobě registrované k dani v jiném členském státě.

Které činnosti jsou osvobozeny od DPH

Dodání zboží nebo poskytnutí služby je osvobozeno od DPH, pokud podnikatel (osoba povinná k dani uskutečňující ekonomickou činnost) nepřesáhne obrat 1 000 000 Kč za nejvýše 12 bezprostředně předcházejících po sobě jdoucích kalendářních měsíců.

Co nesmí chybět na faktuře

Co musí obsahovat faktura u každého podnikatele:označení účastníků – tedy jméno a příjmení (OSVČ), resp. název firmy; adresu, resp.slovní a číselné označení dokladu – např.: “Faktura 2025001”.peněžní sumu – celkově a nebo podrobně (cena za měrnou jednotku a označení množství).den vyhotovení účetního dokladu – tj.

Kdy lze fakturovat bez DPH

Pokud celková částka za plnění nepřesahuje 10 000 Kč včetně DPH, nemusíte vystavovat kompletní fakturu a vystačíte si pouze se zjednodušeným daňovým dokladem. U něj stačí uvést pouze označení osoby, jednotkovou cenu a základ a výši daně.

Kdy není povinnost podat kontrolní hlášení

„Kontrolní hlášení nemusíme podávat, pokud jsme neuskutečnili ani nepřijali za zdaňovací období žádné plnění v režimu přenesení daňové povinnosti (reverse charge), neuplatňujeme nárok na odpočet daně a neuskutečnili jsme žádná plnění, nanejvýš jen plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet DPH,“ doplňuje Generální …

Koho se týká kontrolní hlášení

Kontrolní hlášení podávají plátci DPH, pokud přijali nebo uskutečnili zdanitelné plnění v tuzemsku, nebo uplatňují nárok na odpočet daně. Údaje v kontrolním hlášení musí odpovídat konkrétním řádkům v daňovém přiznání. Pokud je daňové přiznání nulové, nemusíte kontrolní hlášení podávat.

Kdo musí podat souhrnné hlášení

Souhrnné hlášení slouží členským státům Evropské unie ke kontrole, zda bylo v rámci unie zdaněno poskytnuté plnění. Proto souhrnné hlášení musí podávat všichni podnikatelé, kteří dodávají zboží nebo poskytují služby do dalšího státu Evropské unie.

Kdy podává identifikovaná osoba kontrolní hlášení

Identifikovaná osoba podává souhrnné hlášení do 25 dnů po skončení kalendářního měsíce, ve kterém bylo plnění uskutečněno (bod 3. a 4.).

Co nepodléhá DPH

sociální pomoc, provozování hazardních her, ostatní plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně, dodání zboží, které bylo použito pro plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně, a zboží, u něhož nemá plátce nárok na odpočet daně.

Co je osvobozené plnění

Osvobozená plnění jsou taková, u nichž nemáme povinnost ani oprávnění uplatnit daň na výstupu (uskutečněné plnění). Dělíme je do dvou skupin: 1) osvobozené plnění, u kterého se plátci zachovává nárok na odpočet. V takovém případě je osvobození pro plátce daňovou úsporou.