Co spolu pestovat?

Co sázet spolu

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
česnek rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku
fazole ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev
hrášek kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát
kapusta celer, řepu, kopr, mátu, rozmarýn

Archiv

Jaký druh zeleniny pěstovat spolu

Cukety vedle sebe uvítají fazole, hrách i cibuli. Prospěje jim také sousedství bazalky a hrášku. Řepy prospívají vedle fazolí, okurek, cuket, cibule, salátů i košťálové zeleniny. Pokud vedle řep zasadíme saturejku, podpoří to jejich růst.
Archiv

Co sázet vedle cibule

Co zasadit vedle cibule: Mrkev Česnek Pórek Kopr Salát Hrášek Rajče Paprika Ředkvičky Červená řepaMrkev.Česnek.Pórek.Kopr.Salát.Hrášek.Rajče.Paprika.
Archiv

Jakou zeleninu kombinovat

Nedáváme k sobě například plodiny, které mají stejné nebo podobné nároky na živiny a zároveň stejné odpadní látky, jako jsou například papriky, rajčata a okurky, ale spíše se snažíme kombinovat tyto rostliny jinak. Okurky s koprem, kopr má ráda i mrkev a třeba červená řepa.

Které rostliny se spolu nesnáší

Jaké další kombinace nejsou dobrý nápadŘedkvička – nesnáší – okurky, tykev.Celer – nesnáší – kukuřice, brambory, salát.Okurky – nesnáší – ředkev, brambory, rajčata.Pórek – nesnáší – fazole, hrách, řepa, kopr.Špenát – nesnáší – cibule, česnek, červená řepa, okurky.Kukuřice – nesnáší – červená řepa, celer.

Jak kombinovat rostliny v zahradě

Je důležité uvědomit si, že záhony v blízkosti plotu anebo před živým plotem umožňují pouze pohled jednostranný, z omezeného úhlu. V takovém místě by měla být výsadba rostlin vždy stupňovitá, a to podle výšky jednotlivých rostlinných druhů. Nejdrobnější rostliny pak mají být vysazeny v popředí celého záhonu.

Jak daleko od sebe rajčata

Opora: Rozhodnete-li se pro rajčata tyčková, je třeba ještě před zasazením rostlin zarazit do země opěrné kůly nebo spirálové opory o délce zhruba 1,5 metru (asi jedna třetina opory bude pod zemí) a ve vzdálenosti přibližně 60 – 70 cm od sebe.

Co sázet vedle jahod

Vhodná kombinace: jahody s fazolem, hlávkovým salátem, mrkví, porkem, ředkvičkou, řepou, špenátem a cibulí. Bazalka působí proti padlí okurkovému, česnek proti padlí na růžích, háďátkům, plísním a baktériím, odpuzuje myši, jako postřik je vhodný k ochraně před mšicemi.

Proč nekombinovat ovoce a zeleninu

Místo toho, aby trávicí enzymy rozštěpily potravu, tak se organismus musí potýkat s mnoha nechtěnými chemickými změnami. Následkem špatného rozkladu živin je acidóza, pálení žáhy, únava a nadýmání. Všeobecně platí, že čím méně druhů potravy se kombinuje, tím lepší jsou trávicí procesy.

Co se snese s okurkou

Okurka je protiva

Špatně se snáší s kdečím. Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí.

Co kombinovat s hortenzií

Hortenzie vypadají dobře, když jsou vysazeny trvalky s ozdobnými listy , tj. Hosta ( Hosta ), brusinka ( Heuchera ), okrasná kapradina, Brunnera macrophylla ( Brunnera macrophylla ) v odrůdách „Variegata“ a „Jack Frost“.

Jak kombinovat rostliny

Ideální je tedy kombinovat druhy s rozdílnou hloubkou kořenění, nároky na živiny a s odlišně rychlým růstem. Pak můžeme zeleninu pěstovat v poměrně hustých výsadbách a lépe využít místo na záhonech. Například mrkev koření hluboko, cibule mělce a navíc si navzájem odpuzují škůdce (cibuli lze nahradit pažitkou či pórem).

Jak přírodně hnojit rajčata

Draslík podporuje kvetení a tvorbu plodů, proto se poohlédněte po hnojivu NPK v poměru 5-10-10. Kromě základních prvků potřebují rajčata také dostatek mikroživin, hlavně hořčíku. Pokud rostliny trpí nedostatkem hořčíku, končí jejich růst zakrněním, protože tato živina pomáhá rostlinám správně vstřebávat dusík a fosfor.

Co dát pod rajčata

Do jamky se hodí kompost, tráva i popel

Teplo také produkuje čerstvá posečená tráva, jejíž vrstvu můžeme napěchovat na dno. Do jamek přidáme také kvalitní kompost, prospěšná je i lopatka dřevěného popela, protože rajčata pro zdravý vývoj vyžadují dostatek vápníku.

Co pěstovat vedle okurek

Okurka je primadona

Rajčata s okurkami ve skleníku (v těsné blízkosti na záhonu) raději ne. Ani brambory nejsou vhodným sousedem a kupodivu ani s ředkvičkami se okurky nesnáší (dokonce jim vadí i jahody). Jako sousedy by si okurky určitě vybraly hrášek a fazoli, cibuli, česnek (pórek), pažitku a kopr.

Co dát pod jahody

Slámou (popřípadě jiným materiálem) jahodníky podkládáme v období květu. Tím zabráníme tomu, aby se vyvíjející plody dostaly do styku s půdou. Nejvhodnější pro mulčování jahod je sláma rozřezaná na kusy o délce 8-10 cm. Po sklizni slámu co nejdříve z jahodiště odstraníme, aby mohly dobře zakořenit odnože.

Jaké potraviny nekombinovat

Nekombinujte různé druhy bílkovin, jelikož mají odlišnou dobu trávení. Ke zpracování masa je potřeba delší doba, než je tomu u vajec nebo sýrů. K živočišným bílkovinám není vhodné přidávat potraviny bohaté na škrob a jak už bylo zmíněno výše, nevyplatí se ani kombinovat bílkoviny se škroby.

Jak kombinovat ovoce

Sladké ovoce jezte samotné – pokud ho vůbec jíte. (Ovoce nekombinujte s bílkovinami, škroby, zeleninou či olejem. Raději ale ovoce nejezte vůbec – výjimkou jsou citrony, limety, avokádo a nesladký grapefruit. Jestliže jste zdraví, můžete si sem tam dát kousek sezonního ovoce.)

Co zasadit pod okurky

Okurka je primadona

Jako sousedy by si okurky určitě vybraly hrášek a fazoli, cibuli, česnek (pórek), pažitku a kopr.

Co zasadit za hortenzie

Kromě hortenzií stojí za to vysadit na jaře kvetoucí trvalky , např. Bergenii ve tvaru srdce ( Bergenia cordifolia)), sasanky ( Anemone ) nebo japonská prvosenka ( Primula japonica ). Hortenzie vypadají dobře, když jsou vysazeny trvalky s ozdobnými listy , tj.

Kdy se sází hortenzie

Kdy zasadit hortenzie, na podzim je nejvhodnější doba pro výsadbu hortenzií, po níž následuje jarní výsadba. Cílem je poskytnout tomuto keři dostatek času na vytvoření zdravého kořenového systému před květem. Nevysazujte Hortenzie v letních vedrech.

Jaké je nejlepší hnojivo na rajčata

Pro vyvážené hnojení doporučujeme používat hnojiva renomovaných značek, jako je Kristalon na rajčata a papriky, organo-minerální kapalné hnojivo Agro s unikátním minerálním výtažkem TerraLut, nebo univerzálnější přírodní organické hnojivo Trumf.

Co skodi Rajcatum

Ani rajčatům se totiž nevyhýbají nemoci a obtíže.Plíseň na listech.Plíseň na plodech rajčat.Mšice na listech.Molice na listech.Suchá hniloba konců plodů – výživová porucha z nedostatku vápníku.Svilušky.Trásněnky.septorióza rajčat.

Co můžu zasadit k rajčatům

Pod rajčaty vytvářejí husté spodní patro, které podobně jako saláty zastiňují povrch půdy. Použít se dá i majoránka, petržel, pažitka, oregano, koriandr anebo šalvěj. Vhodná je také máta, ta navíc odpuzuje slimáky, musíme ale volit jen nízkou.

Co dát pod jahody aby Nehnily

Rozestup mezi jahodníky by měl být minimálně 40 centimetrů, ideálně ale 60 cm. A stačí je sázet mělce. Kvůli drobným kořenům jim stačí jen 15 cm. Aby jahody nehnily, je dobré je sázet do mulčovací fólie, která udrží potřebnou vlhkost, ale zároveň odizoluje dozrávající plody od hlíny.