Co stříhat na zahradě na podzim?

Jaké trvalky se stříhají na podzim

šanta, pivoňka, kosatec německý, dračík vousatý, šalvěj hajní, orlíček, dymnivka žlutá, jarmanka větší, denivka, záplevák podzimní, rozrazil klasnatý, kokarda velkokvětá, slunečnice pozdní, sléz velkokvětý, sasanka japonská, pomněnkovec velkolistý, kopretina šarlatová, baptisie jižní, řebříček a trvalky, které jsou …

Co je potřeba udělat na podzim na zahradě

Třináct rad, co byste měli udělat na podzim na zahraděNaposledy posekejte trávník.Pravidelně shrabujte listí.Zryjte všechny záhony po sklizni zeleniny a zaryjte i drobné zbytky rostlin.Na zimu zahradu dokonale odplevelte.Zahradu často zalévejte.Podzim je čas na sázení ovocných stromků, bobulovin a růží.
Archiv

Co se dá pěstovat na podzim

Nemůžeme samozřejmě zasadit vše, na co si vzpomeneme, jde jen o některé druhy, které mají podzimní výsev v oblibě. Jedná se především o zimní salát, ozimé cibule, mrkve, kadeřavou petržel, hlávkovou kapustu, česnek, ředkvičky, zimní pórek, špenát, pastinák.

Co s bylinkami na podzim

Na konci podzimu by mělo být postaráno o všechny bylinky

Na konci podzimu upravíme bylinnou plochu, odstraníme zaschlé letničky, jako je brutnák lékařský, koriandr nebo kopr, a semena usušíme a znovu použijeme. Podzim je čas zasít venku semena andělky, heřmánku a fenyklu. Na záhonech můžeme nechat květy pažitky.

Co s trvalkami na podzim

Trvalky, které jsou stálezelené, v podstatě nekrátíme, odstraníme jen odkvetlá květenství a poškozené, osychající nebo deformované listy. Mezi trvalé porosty v zahradě patří i okrasné trávy. Ty také nekrátíme, jejich trsy svážeme k sobě provázkem, aby se nepolámaly větrem, a ponecháme do jara.

Kdy stříhat Bohyšku

Listy bohyšek se stříhají během pozdního podzimu. Zpravidla po prvních mrazech listy bohyšek odumírají a vadnou, a to je přesně ten správný čas, kdy listy ostříhat a připravit tak rostlinu na přezimování. Zabráníte tak škůdcům, jako jsou např. slimáci, aby v odumřelých listech bohyšek přezimovali.

Co udělat na zahradě před zimou

14 tipů, jak připravit zahradu na zimuPosekejte trávník.Ostříhejte živý plot.Shrabejte listíKompostujte.Zrušte záhony.Zryjte záhony.Postarejte se o bylinky a trvalky.Sázejte.

Jaké keře sázet na podzim

Stálezelené dřeviny

Upoutají i během zimy. K nejkrásnějším druhům patří bobkovišeň, skimie, kalina, cesmína, brslen, aukuba a jiné. Vhodný termín na jejich výsadbu je koncem léta a začátkem podzimu – tyto dřeviny potřebují teplejší počasí a dostatek vláhy, aby dobře zakořenily.

Co sázet na zimu

Na podzim a za příznivého počasí i na začátku zimy můžeme vysévat mrkev, kořenovou i naťovou petržel, cibuli a včetně šalotky, zimní odrůdy česneku (paličák i nepaličák), košťálovin (např. květák Arktur a hlávková kapusta Arkta) a také přezimující špičaté zelí.

Co se dá sázet v září

I začátkem září je v klidu možné vysadit některé druhy zeleniny. V tomto období je ideální zasít ředkvičky či raný salát. Vysít můžete také i listový špenát, který budete moci sklízet již začátkem jara. Stejně tak jako špenát můžete zasadit i petržel, či kerblík.

Jaké bylinky sbírat na podzim

Byliny vhodné ke sběru na podzimLnice květel. Sbíráme kvetoucí nať po oschnutí rosy, zdřevnatělé části odstřihneme.Hluchavka. Sbíráme květ.Kontryhel. Předmětem sběru je kvetoucí nať, sbíráme ji dopoledne.Kopřiva. Sbíráme semena.Černohlávek.Kokoška pastuší tobolka.Mateřídouška úzkolistáVřes obecný

Co s bylinkami na zimu

Pokud pěstujete bylinky ve velkých nádobách, které se nesnadno přemisťují, na zimu je dobře obalte režnou pytlovinou a postavte je na dřevěné desky, aby nebyly v přímém kontaktu s dlažbou. Rostliny v nich pak přikryjte chvojím. Pokud přijde v zimě doba, po kterou mají trvat mírnější teploty, rostliny nezapomeňte zalít.

Co dát do truhlíku na podzim

Vysaďte do nádob a truhlíků vřesy, vřesovce, macešky, chryzantémy nebo libavky s jejich mimořádně výraznými plody a doplňte je odolnými zelenými rostlinami, jako jsou břečťany, hebe nebo stříbrný starček. Rostliny do podzimních truhlíků můžete vysazovat i začátkem listopadu.

Kdy ostříhat podzimní astry

Nové výhony vyšších kultivarů můžeme na přelomu května a června seříznout o jednu třetinu až o polovinu, rostlina bude držet kompaktnější tvar. Pokud i přesto začne pod tíhou květů přepadávat, vytvoříme jí vhodnou oporu. Hvězdnice na podzim nestříháme, řez provádíme až brzy na jaře, kdy rostlinu zkrátíme nad zemí.

Co s Odkvetlými Denivkami

Po odkvětu odstraňujte odkvetlé květy, abyste podpořili další kvetení. Po úplném odkvětu odstraňte stonky, které nesly květy. Na zimu denivka zatahuje.

Co s Odkvetlými trvalkami

Rozdělujte odkvetlé trvalky – zejména druhá polovina srpna je ideální pro rozdělení a přesazení již odkvetlých trvalek jako jsou např. denivky, lilie, kosatce, bohyšky a okrasné trávy. Ze záhonů pravidelně odstraňujte plevel, který rostlinám zbytečně bere živiny i vláhu.

Jak připravit zahradu na zimu

14 tipů, jak připravit zahradu na zimuPosekejte trávník.Ostříhejte živý plot.Shrabejte listíKompostujte.Zrušte záhony.Zryjte záhony.Postarejte se o bylinky a trvalky.Sázejte.

Jak se připravují rostliny na zimu

Zimu přežívají pupeny na výhonech při zemi a uprostřed přízemní růžice listů, takže jsou chráněné i sněhem. V půdě přežívají hlízy, cibule, oddenky a kořeny. Nadzemní části na podzim uschnou a na jaře vyrostou nové. Opadavé listnaté a jehličnaté dřeviny vytváří plody se semeny.

Co se sází na zimu

Na podzim a za příznivého počasí i na začátku zimy lze vysévat tuto zeleninu:mrkev.petržel kořenovou i naťovou.pastinák.cibuli, včetně šalotky.zimní odrůdy česneku, paličáku i nepaličáku.ozimé odrůdy košťálovin (například květák Arktur a hlávková kapusta Arkta)přezimující špičaté zelí

Co pěstovat ve skleníku na podzim

Pro tu se hodí například kozlíček polníček, špenát, ozimý salát, listová petržel, kerblík a další. Předpěstovat si také můžete vlastní sazenice kedlubny, květáku, hlávkové kapusty a další, díky nimž získáte před ostatními pěstiteli náskok a vlastní zeleninu budete moci sklízet už brzy na jaře.

Co se dělá na zahradě v září

V okrasné zahradě přeje září výsadbě trvalek, cibulovin, vřesů a růží Začátek podzimu je ideální pro výsadbu, přesazování a dělení trsů trvalek – díky častějším dešťům a nižším teplotám se v půdě udrží více vlhkosti, sazenice tak snadněji zakoření.

Co zraje v září

Postupně zrají podzimní a raně zimní hrušky, švestky i jablka, dozrávají také pozdní broskve či ostružiny. V září je také čas ke sklizni dvakrát plodících jahod. Skladujte pouze zdravé plody a pravidelně je kontroluje, pokud budou nějaké kusy nahnilé nebo napadené hmyzem, tak je ihned vyhoďte.

Co Sbirame na podzim

Na podzim se nabízí více možností ke sběru v přírodě. Můžeme sbírat plody trnky obecné, bezinky, hlohy, dřínky, jeřabiny i šípky. Také kořeny bylin a stále kvetoucí natě, květy a listy.

Co sbírat v listopadu

Jaké bylinky sklízet v ListopaduBřečťan popínavý Čajovník čínský Rozchodnice růžová Jmelí bíléDřišťál obecný Rakytník řešetlákový Trnka obecná Lopuch většíMateřídouška obecná Kakost luční Rozchodnice růžováPuškvorec rotanovitý Puškvorec obecný Kozlík lékařskýMydlice lékařská Petržel zahradní Andělika lékařská

Kdy stříhat bylinky na zimu

Srpnová péče o víceleté bylinky se vrátí s prvními podzimními plískanicemi – správným řezem v srpnu docílíte toho, že do podzimu a příchodu prvních mrazíků stihnou ještě dostatečně obrazit a rozkošatět se, keříky bylinek pak snáze přečkají zimu.