Jak se dělá šašlik
jak na toMaso nakrájíme na kostky cca 3×3 cm.Směs na šašliky je potřeba naložit předem.Maso napícháme na šašlikové meče (mohou být i špízové jehly).Grilujeme na středně rozehřátém grilu doměkka, v průběhu otáčíme (celkově cca 20–30 minut).Maso z mečů se stahuje s pomocí dvou patek chleba (abyste se nespálili).
Archiv
Jak nalozit maso na šašlik
Připravte si marinádu z oleje, cibule, kterou nakrájíte na plátky, trochy feferonkové pasty a soli. Maso v marinádě dobře obalte, přikryjte fólií a nechte přes noc marinovat. Druhý den maso napichujte na jehlu i s cibulí, která tam zůstala z marinády a grilujte na rozpáleném grilu.
ArchivPodobné
Co je to ražniči
Ražniči je typ masového špízu, kdy se na špejli napichují jednotlivé potraviny, nakrájené na kousky. Základ ražniči tvoří okořeněné maso, nejčastěji vepřové, dále slanina, cibule a další zelenina. Ražniči se původně rožnilo na ohni, odtud také jeho název, dnes se peče buď v pánvi nebo na plechu v troubě.
Jaké maso je vhodné na ražniči
Ražniči děláme výhradně z nejjakostnějších druhů masa, které nepotřebují příliš dlouhý čas na tepelnou úpravu. Obvykle jsou to kvalitní části vepřového – nejlépe vepřová panenka, kýta, ale můžeme použít i vepřovou plec nebo krkovici.
Co na špíz
Obvykle se špízy připravují z kombinace masa a zeleniny. Vepřové nebo kuřecí se nakrájí na malé kousky a mezi ně se jehla proloží nakrájenou cibulí, paprikou, nebo malými rajčátky. Špízové jehly mohou být i vegetariánské, často se na ně přidávají i houby. Existují i sladké verze, kdy se špízy opékají s ovocem.
Jak připravit mleté maso na gril
Cibuli a česnek nasekejte nadrobno a osmažte na oleji dozlatova. Mleté maso dejte do mísy a přidejte k němu osmaženou cibuli s česnekem. K masu dále přidejte vejce, hořčici, worcestrovou omáčku a okořeňte paprikou, tymiánem, kmínem, solí a pepřem. Vše důkladně promíchejte.
Z jakého masa se dělá šašlik
Šašlik je nejčastěji připravován z kousků prorostlejšího masa o velikosti většího ořechu, marinovaného přes noc ve směsi červeného vína, octa a koření. Maso se napichuje samotné nebo v kombinaci s cibulí a sezónní zeleninou (na Kavkaze i s ovocem) na ploché jehly (šampury) a opéká se nad žhavým uhlím, nejlépe z břízy.
Jak se jinak řekne špíz
Přeneseně se jako špíz (případně srbské ražniči či šašlik) označuje celý pokrm připravený na tyčce. Některá data mohou pocházet z datové položky. Pomocí špízu se zhotovuje i oblíbené asijské jídlo kebab.
Jaký je rozdíl mezi ražniči a špízem
Špíz je kombinace masa, zeleniny, popř. ovoce na JEHLE, kdežto ražniči se dělá ve stejném složení, ovšem ne na jehle, ale na PÁNVI.
Jak udělat špízy v troubě
Plné špejle klademe na nízký plech vyložený pečícím papírem, pokapeme po celé délce olejem a posypeme kořením a dáme péct do předehřáté trouby na 200 stupňů ze všech stran dozlatova. Během pečení otáčíme dle potřeby. Podáváme s bramborovou přílohou nebo chlebem a chlazeným pivem…
Jak jíst špízy
Když je špíz hotov, chytneme ho za očko svisle dolů, špička jehly je položená na talíři. Poté kousky stáhneme nožem. Pokud se nám jehla špatně drží, použijeme ubrousek, kterým uchopíme oko jehly a kousky jídla stáhneme vidličkou. Jehlu odkládáme na připravený talířek.
Čím potírat špízy
Střídavě napichujeme na špejle. V mističce rozmícháme prolisovaný česnek, papriku, solamyl (určitě dejte tu lžíci i když ve videu říkám lžičku) a špízy tím potřeme. Grilujeme v troubě, během grilování otáčíme, potíráme a tak za 45 – 50 minut by malé kousky měly být hotové.
Jak udělat gyros na grilu
Postup:Maso opláchneme, osušíme, nakrájíme na plátky a důkladně naklepeme.Plátky potřeme olejem, posypeme kořením gyros, osolíme a střídavě na sebe naskládáme.Maso střídavě napícháme na grilovací jehlu, maso k sobě těsně stlačíme a zajistíme postraními šrouby.
Jak okořenit mleté maso
Nejčastěji se využívá mleté maso k přípravě různých druhů sekané nebo karbanátků. K tomuto účelu by mělo být mleté maso dobře okořeněné. Doporučuje se koření jako je česnek, majoránka, cibule, dobromysl, chilli, výborné je přidat do sekané z mletého masa také lžíci hořčice.
Co s mletým masem
Mleté maso se nejlépe hodí pro přípravu klasických pokrmů jako je sekaná, karbanátky, čevabčiči či masové kuličky do polévek. Zdomácněly však již i zahraniční speciality jako například chilli con carne, burgery či špagety bolognese, které si lze bez kvalitního mletého masa jen těžko představit.
Odkud pochází špíz
Souvlaki je zdrobnělina středověkého slova “špíz“. Historie souvlaki však sahá mnohem hlouběji. Během vykopávek na ostrově Santorini se našly kamenné špízy, které se používaly 1700 let před Kristem, o souvlaki psal také Homér či Aristoteles.
Co se dává na špíz
V Česku se pro výboru špízů nejčastěji používá vepřové a kuřecí maso. Ze zeleniny je to cuketa, paprika, rajče a cibule. Skvělým doplňkem jsou také houby a sýr. Exotickou chuť špízům dodá třeba sladkokyselý ananas.
Z jakého masa udělat špízy
Maso na špízy
Ideální je maso, které bude rychle hotové. Výborné a osvědčené jsou kuřecí kousky, rychle hotová bude třeba vepřová panenka, ale jiné druhy vepřového masa.
Co dát na špíz
Kousky masa napíchneme na dřevěnou nebo kovovou tyčku (špejli) a proložíme zeleninou, bramborami, sýry a houbami. Špízy posolíme, ochutíme kořením a potřeme olejem. Lze je zabalit do alobalu nebo do pečicího papíru.
Co dát na špízy
V Česku se pro výboru špízů nejčastěji používá vepřové a kuřecí maso. Ze zeleniny je to cuketa, paprika, rajče a cibule. Skvělým doplňkem jsou také houby a sýr. Exotickou chuť špízům dodá třeba sladkokyselý ananas.
Jaké maso se používá na kebab
Obyčejně je základem jehněčí nebo hovězí maso, některé druhy používají také kuřecí maso nebo ryby. Vepřové maso se nepoužívá v muslimských oblastech kvůli náboženským důvodům. V turecké kuchyni (döner kebab) se příprava podobá gyrosu.
Co je Kontosouvli
Kontosouvli chirino – Κοντοσούβλι χοιρινό – je poctivý vepřový gyros grilovaný na horizontální jehle. Také jste se v řeckém vnitrozemí, kde i medvědi dávají dobrou noc, marně sháněli po gyrosu
Jak dlouho se dělá mleté maso
Postup přípravy
Na rozehřátém másle na mírném plameni mícháme mleté maso tak dlouho, dokud se nerozdrobí. Osolíme, mírně podlijeme vodou a vaříme 20 minut.
Jak Namlet maso
„Mlýnek by měl být chladný, proto ho nenechávejte dlouhou stát třeba u plotny. Maso se totiž při mletí zahřívá a mohlo by se rychleji kazit. Proto ho také netemperujte (= žádné odležení při pokojové teplotě), tak jak jste zvyklí u steaku,“ zdůrazňuje Michal Bureš.
Jak mlít maso
Maso namelte nejdřív na „ledvině“ – nástavci, který má tvar ledviny a maso namele nahrubo. Mletí pak zopakujte na jemnějším nástavci, ideálně 5–7mm. Záleží na tom, do jakého masa se chcete zakousnout. „Mlýnek by měl být chladný, proto ho nenechávejte dlouhou stát třeba u plotny.