Co to je kyber
Kyberšikana (též kybernetická šikana, počítačová šikana či cyberbullying) je kolektivní označení forem šikany prostřednictvím elektronických médií, jako je internet a mobilní telefony, které slouží k agresivnímu a záměrnému poškození uživatele těchto médií.
Co je to Flaming
Flaming – Trolling
Flamer úmyslně vnáší do internetových diskusí vulgarismy a úmyslně napadá jiné uživatele. Své útoky vůči ostatním uživatelům, jež mají jiný názor, stupňuje, někdy eskalují až výhrůžkami.
Jak se pozná kyberšikana
Kyberšikana (kybernetická – počítačová šikana, angl. cyberbullying) je druh šikany využívající informační a komunikační technologie (počítače, tablety, mobilní telefony, sociální sítě, emaily apod.) k ublížení druhému (vydírání, ubližování, ztrapňování, obtěžování, ohrožování, zastrašování apod.).
Co je Kyberbaiting
Mezi typické formy kybernetických útoků vázaných na internetové služby patří: 1. Kyberbaiting (vyprovokování učitele a natočení jeho překvapené reakce nejčastěji prostřednictvím mobilních telefonů, následně pak sdílení těchto materiálů).
Jaké jsou projevy kyberšikany
Mezi nejobvyklejší projevy kyberšikany patří:zasílání výhružných emailů či SMS zpráv,výhružné telefony,fotografování a nahrávání těchto fotografií oběti na sociální sítě bez jejího vědomí,vytváření webových stránek, na kterých je oběť urážena a zesměšňována,šíření nepravdivých či citlivých informací.
Jak se bránit šikaně na internetu
7 tipů, jak čelit kyberšikaně (2/6)Pokusy bránit se jsou u šikany a kyberšikany zásadní i pro agresory samotné.Zajistěte bezpečí a podporu.Věc vyšetřete a sdílejte informace.Sbírejte důkazy.Nezakazujte dítěti mobil a internet.Záležitost s šikanou se musí uzavřít.Zaveďte vlastní opatření proti šikaně
Jak reagovat na šikanu
Zdůrazněte, že se nemusí bát o šikaně otevřeně mluvit. Věnujte se svému dítěti, naslouchejte mu, všímejte si detailů vyprávění o dění ve škole i mimo ni. Seznamte se dítě s širším okruhem osob, na které se může v případě potřeby obrátit. Zdůrazněte, že nikdo nemá právo ubližovat druhým.
Jaký je rozdíl mezi šikanou a kyberšikanou
Rozdíl mezi šikanou a kyberšikanou vychází už ze samotného názvu. Je zřejmé, že se jedná o specifický druh šikany. Na rozdíl od klasické šikany ( tváři v tvář), má agresor kyberšikany jiné nástroje na ubližování. Specifika virtuální reality mění charakter procesu šikanování a to i v rolích agresora a oběti.
Jak se pozná šikana
Dítě je neobvykle, nečekaně agresivní k sourozencům nebo jiným dětem, možná projevuje i zlobu vůči rodičům. Dítě si stěžuje na neurčité bolesti břicha nebo hlavy, možná ráno zvrací, snaží se zůstat doma. Své zdravotní obtíže může přehánět, případně i simulovat (manipulace s teploměrem apod.)
Jak začíná šikana
Šikana obvykle začíná tím, že se okrajový člen skupiny necítí dobře, protože je neoblíbený a není uznáván. Ostatní ho můžou pomlouvat, dělat si na jeho účet “drobné” legrácky, nebo se s ním nebaví.
Co všechno je šikana
1.1. Co to je šikanování
Zahrnuje jak fyzické útoky v podobě bití, vydírání, loupeží, poškozování věcí, tak i útoky slovní v podobě nadávek, pomluv, vyhrožování či ponižování. Může mít i formu sexuálního obtěžování až zneužívání.
Co dělat když jsem svědkem šikany
Pomáhej těm, kteří zažívají šikanu.
Zachovej se jako kamarád, i když se třeba moc neznáte. Navaž kontakt a dej jim najevo, že víš, jak se cítí. Podpoř je, aby se svěřili dospělému s tím, co se jim stalo. Přemýšlej, jak skvělé by bylo, kdyby se takhle nějaký jiný spolužák zajímal o tebe, kdybys byl v jeho situaci.
Jak se bránit při šikaně
První instancí je vždy zaměstnavatel, který by měl stížnost zaměstnance na nežádoucí chování na pracovišti řešit. Pokud se k tomu zaměstnavatel nemá nebo je řešení šikany nepostačující, je možné kontaktovat příslušný inspektorát práce. Konečnou instancí je potom soud.
Jak zastavit šikanu
Pokud jste svědky šikany, zabraňte jí!
Jste svědkem šikany a nevíte, jak řešit šikanu na pracovišti, čtete dále. Je nutné tuto skutečnost okamžitě nahlásit. Pokud se vaši vedoucí o šikaně nedozví, nemohou ji zastavit. Šikana se může rozrůst do dalších částí vaší společnosti a může se dotknout i vás osobně.
Co to je bossing
Bossing je psychická šikana v zaměstnání, které se dopouští na svém podřízeném nadřízený pracovník. Jedná se tedy o chování nadřízeného, které poškozuje podřízeného před jeho kolegy, znesnadňuje či znemožňuje mu jeho práci.
Jak se chovat při šikaně
Legrace nesmí být jednostranná a druhému dítěti nepříjemná, vadit mu nebo ho zraňovat. Pokud se tak stane, je na místě omluva a vyjádření lítosti. Při šikaně chce agresor záměrně ubližovat a z šikany má radost. Toto chování se také opakuje a většinou stupňuje.
Kdo je nejčastěji šikanován
Spektrum odlišností je velké, nejčastěji jsou šikanováni jedinci handicapovaní vzhledově, sociálně či fyzicky, lidé úzkostní, plaší, či ti, kteří se odlišují rasově, národnostně, vyznáním víry nebo chováním. Stejně tak se může obětí stát nový člen skupiny (nový žák, spolupracovník).
Jak vzniká šikana
Šikanující mnohdy pochází z prostředí, kde je agrese prostředkem jednání. K šikanování ho často vede vlastní zakomplexovanost, nedostatek sebevědomí a nejistota. K oběti bývá bezohledný a mnohdy ji považuje za méněcennou. Obětí bývá často jedinec, který se nějak odlišuje.
Jak se projevuje šikana
Přímé varovné signály šikanování
Posměšné poznámky na adresu jedince, pokořující přezdívka, nadávky, ponižování, hrubé žerty na jeho účet. Kritika jedince, výtky na jeho adresu, zejména pronášené nepřátelským až nenávistným, nebo pohrdavým tónem.
Jak se bránit šikaně
První instancí je vždy zaměstnavatel, který by měl stížnost zaměstnance na nežádoucí chování na pracovišti řešit. Pokud se k tomu zaměstnavatel nemá nebo je řešení šikany nepostačující, je možné kontaktovat příslušný inspektorát práce. Konečnou instancí je potom soud.