Co je to oxidativní fosforylace
Oxidativní fosforylace je chemický proces, během kterého dochází k tvorbě a obnově ATP buď formou aerobní glykolýzy (substrátem je zde glykogen nebo glukóza), nebo štěpením triglyceridů na volné mastné kyseliny v tukových buňkách.
Archiv
Co je substrátová fosforylace
substrátová fosforylace a představuje jeden ze základních kroků při tvorbě ATP při glykolýze. Degradace pyruvátu závisí na faktu, zda má buňka k dispozici dostatečné množství kyslíku. V případě nedostatku probíhá anaerobní přeměna na laktát, spojenou s oxidací kofaktoru NADH.
Kde probíhá fosforylace
U eukaryotických organismů probíhá glykolýza v cytosolu, Krebsův cyklus v mitochondriální matrix. Dýchací řetězec a oxidativní fosforylace jsou pak procesy vázané na vnitřní membránu mitochondrií.
Co je to aerobní fosforylace
CO2 jako odpadní látka aerobních procesů vzniká v důsledku činnosti enzymů dekarboxyláz, které se nacházejí v Krebsově cyklu. Spojení procesů terminálního oxidačního řetězce a obnovy ATP se označuje za aerobní fosforylaci.
Co je to Glykolyza
Glykolýza je metabolická dráha přeměny glukózy na dvě molekuly pyruvátu s výtěžkem dvou molekul ATP a dvou molekul NADH. Glykogenolýza je štěpení glykogenu („živočišného škrobu“) ze svalů a jater na glukózu.
Co je to glykolýza
Glykolýza je metabolická dráha přeměny glukózy na dvě molekuly pyruvátu s výtěžkem dvou molekul ATP a dvou molekul NADH. Glykogenolýza je štěpení glykogenu („živočišného škrobu“) ze svalů a jater na glukózu.
Proč buňky dýchají
Buněčné dýchání je základní biologický proces, který umožňuje buňkám získávat energii prostřednictvím přeměny živin na ATP (adenosintrifosfát). Tento proces je nezbytný pro život buněk a organismů, protože ATP je univerzální zdroj energie pro všechny buňky.
Co to je glykolýza
Glykolýza je metabolická dráha přeměny glukózy na dvě molekuly pyruvátu s výtěžkem dvou molekul ATP a dvou molekul NADH. Glykogenolýza je štěpení glykogenu („živočišného škrobu“) ze svalů a jater na glukózu.
Co urychluje Glykolýzu
Klíčovým ireversibilním krokem glykolýzy je fosforylace fruktosa-6-fosfátu na fruktosa-1,6-bisfosfát. Platí pravidlo, že dominantním enzymem v metabolické dráze je ten, který katalyzuje klíčový krok dráhy. Kdyby byla zablokována hexokinasová reakce glykolýzy, netvořil by se glykogen ani NADPH a pentosy.
Kde probiha Glykoliza
Glykolýza (neboli Embden-Meyerhof-Parnasova dráha) je základní metabolický děj probíhající v cytoplazmě všech buněk lidského těla. Řadí se mezi katabolické dráhy. Glykolýzou vznikají z jedné molekuly glukózy dvě tříuhlíkaté molekuly – pyruvát (Pyr) či laktát (Lac).
Kde probíhá oxidativní fosforylace
U eukaryotických organismů probíhá glykolýza v cytosolu, Krebsův cyklus v mitochondriální matrix. Dýchací řetězec a oxidativní fosforylace jsou pak procesy vázané na vnitřní membránu mitochondrií.
Kde probíhá dýchání
V alveolech probíhá výměna plynů mezi krví a vzduchem. Plicní sklípky jsou obklopeny hustou sítí drobných plicních cév neboli kapilár. Kyslík vstupuje do krve a z té naopak do sklípků přechází oxid uhličitý. Oxid uhličitý (CO2) v těle vzniká jako odpadní produkt a je vydechován plícemi.
Jak nejlépe doplnit glykogen
Klíčem k udržování plných zásob glykogenu ve svalech je dostatečný příjem sacharidů ve stravě či doplňcích stravy. Sportovec, který absolvuje méně než 5 tréninků týdně, by si měl zejména hlídat celkový denní příjem sacharidů, který by se ve většině případů měl pohybovat mezi 5–7 g sacharidů na 1 kg hmotnosti.
Co se deje při Nadechu
Při nádechu se sklípky naplní vzduchem. Kyslík poté prochází přes stěnu sklípku do kapilár, jimiž jsou sklípky opleteny. Každá červená krvinka přijme určité množství kyslíku a odnese jej krevním proudem k cílovým orgánům. Opačným směrem nesou krvinky oxid uhličitý, který opouští dýchací cesty při výdechu.
Jak cukrovat svaly
Doporučujeme burisony, bílou rýži, bramborovou kaši a bílý chléb, které nesolíme. Tyto potraviny by měly představovat polovinu denní dávky sacharidů během prvního dne cukrování. Další dny se už soustřeďte na komplexní cukry (brambory, tmavé pečivo, hnědá rýže atd.). Pijte málo vody!
Jaké sacharidy po tréninku
Sacharidy po tréninku
Zvolit můžete třeba glukózu, která se dostane do krevního oběhu prakticky ihned. Okamžitě po tréninku tedy zařaďte třeba dextrózu, což je čistá glukóza.
Co vylučují plíce při dýchání
Kyslík dovnitř, oxid uhličitý ven
Kyslík vstupuje do krve a z té naopak do sklípků přechází oxid uhličitý. Oxid uhličitý (CO2) v těle vzniká jako odpadní produkt a je vydechován plícemi.
Proč dýcháme
Pokud není naše dýchání dostatečně hluboké, kyslík se nemůže transportovat do spodní části plic, kde jsou umístěny malé krevní cévy, které dodávají kyslík do buněk. To je také důvod, proč je používaná technika hlubokého dýchání pro zpomalení srdeční frekvence a stabilizace krevního tlaku.
Co je to Superkompenzace
Je jedním ze základních principů sportovního tréninku, který má na svědomí zvyšování naší výkonnosti. Pojem superkompenzace je možné definovat jako přechodné zvýšení energetických zásob nad původní úroveň.
Co si dát večer po cvičení
10 tipů, co jíst po tréninku, pokud cvičíte před spanímBanán s arašídovým máslem. Vyzkoušejte sníst banán spolu s jednou – dvěma lžícemi arašídového másla.Pečené batáty s vajíčkem.Řecký jogurt s lesním ovocem.Cottage cheese se zeleninou.Quinoa salát.Proteinový drink.Avokádo a smaženice.Kvalitní proteinová tyčinka.
Jak dlouho po jídle jít cvičit
Pokud chcete cvičit po obědě, měli byste počkat přibližně dvě hodiny. Stejně tak po snídani, pokud jste zvyklí jíst ráno vydatněji (například vejce, chléb a zeleninu). Jestliže cvičíte dopoledne nebo odpoledne a na svačinu míváte například ovoce + jogurt, můžete se cvičením začít po zhruba 30 – 45 minutách.
Jak a kde bolí plíce
Příznaky zápalu plic
n. l.): „Horečka je akutní, bolest se objevuje na jedné nebo na obou stranách hrudi, nemocný při výdechu kašle a vykašlávané sputum je světlé či popelavě šedé barvy, a nebo je řídké, zpěněné či načervenalé nebo má jiný vzhled než je obvyklé.
Co je dobré na plíce
Plíce výrazně povzbudí a příznivě ovlivní čerstvý vzduch, rozličná dechová cvičení, inhalace bylinných roztoků, pohyb, cvičení, ale například i pocení. Také pravidelná půlhodinová procházka nebo pobyt na zdravém vzduchu je nedocenitelný.
Jak uvolnit bránici
Jednu ruku si položte v oblasti pupku a druhou na hrudník. „Zavřeme oči a začneme se nadechovat do břicha, které se lehce nadzvedne. Břicho by se při nádechu mělo rozšiřovat i do stran. Dechová vlna se postupně přesune do oblasti spodních žeber a hrudníku.
Jak se má správně dýchat
Za ideální dýchání se považuje to, které skrze nosní dírky prochází oblastí pod klíčními kostmi, přes hrudník až do břicha. Zřetelně by se při něm měla vyklenout břišní stěna. Dýchání by mělo být pravidelné a pokud možno neslyšné.