Co je to hardware příklad
K obvyklému hardwaru osobních počítačů patří vstupní a výstupní zařízení (např.: monitor, tiskárna, klávesnice) a vlastní hardware počítače, umístěný v počítačové skříni (case).
Archiv
Co je hardware v PC
Hardware označuje veškeré fyzicky existující technické vybavení počítače, narozdíl od dat a programů označovaných jako software. Jsou to elektronické součástky, které jsou na základové jednotce, také nazývané základová deska, motherboard nebo mainboard. Bez hardwaru by počítač nefungoval.
Archiv
Co je to software
Software (též česky programové vybavení, někdy psáno též počeštěně softvér) je v informatice sada všech počítačových programů používaných v počítači, které provádějí nějakou činnost.
Na co se dělí hardware
Hardware se dělí na vnitřní části (základní deska, pevný disk a operační paměť), často označované jako komponenty, a části vnější (monitor, klávesnici, tiskárnu atd.), nazývané také periferie počítače.
Co je to RAM
Paměť s náhodným přístupem (Random Access Memory, RAM) je paměť počítače, do které se ukládají informace, které program potřebuje, když je spuštěný. Paměť s náhodným přístupem představuje úložiště dat, které umožňuje přístup k uloženým datům v libovolném pořadí, a to náhodně, nikoli pouze postupně.
Co je vnitřní hardware
Vnitřní (interní, operační) – Tento typ si obvykle přestavíme pod pojmem "paměť". Je uvnitř počítače zapojena přímo do základní desky přes příslušné rozhraní. Jedná se o destičku, která je tvořena plošnými obvody a osazenými elektronickými součástkami (polovodiči, integrovanými obvody).
Co to je BIOS
BIOS je základním programem počítače, který řídí komunikaci s hardwarem na nejnižší úrovni (Basic Input Output System). Hned po startu oživí všechna zařízení a nastavuje způsob jejich práce. Mezi hlavní a nejznámější výrobce BIOSů patří firmy American Megatrends (AMI BIOS) a Award (Award BIOS).
Co není software
Software neboli počítačový program je souhrnný pojem pro programové vybavení počítače a označuje se tím tzv. vše, co je v počítači jako virtuální či neviditelné. Opakem k softwaru je hardware – např. skříně neboli racky u serverů.
Co je to data
Definice. Podle TDKIV jsou data: „Reprezentace informací vhodně formalizovaná pro komunikaci, interpretaci a zpracování lidmi a automaty. Data mohou být reprezentována libovolnými řetězci znaků (čísel, příkazů, vět) uloženými na informačním nosiči.
Co je to Rom
ROM (z anglického Read-Only Memory) je v informatice typ elektronické paměti, jejíž obsah je dán při výrobě, není závislý na napájení (je tzv. nevolatilní).
Co je to DRAM
DRAM (anglicky Dynamic Random Access Memory) je asynchronní počítačová paměť, která uchovává data v podobě elektrického náboje v kondenzátoru, který odpovídá parazitní kapacitě řídící elektrody (gate) tranzistoru typu MOSFET. Tento tranzistor současně slouží i jako čítací prvek paměťové buňky – bitu.
Kdo vymyslel hardware
letech 20. století, avšak za jejich vynálezce je přesto považován Charles Babbage, který již v 19. století vymyslel základní principy fungování stroje pro řešení složitých výpočtů. Počítačů stále přibývá, jejich výkon roste a postupně zasahují do nejrůznějších oblastí lidského života.
Co je to bootování
Bootování (booting) je v informatice proces zavedení jádra operačního systému při zapnutí nebo restartování počítače. Na platformě počítačů IBM PC kompatibilních je postup standardizován. Jiné platformy (např. mobilní telefony) pevně daný postup nemají, takže postup je dán výrobcem konkrétního hardware.
Kde se nachází BIOS
Programový kód BIOSu je uložen na základní desce v nevolatilní (stálé) paměti typu ROM, EEPROM nebo modernější flash paměti s možností jednoduché aktualizace (anglicky update).
Jak se označuje software
Software neboli počítačový program je souhrnný pojem pro programové vybavení počítače a označuje se tím tzv. vše, co je v počítači jako virtuální či neviditelné. Opakem k softwaru je hardware – např. skříně neboli racky u serverů.
Kdo vymyslel data
Peter Checkland představil termín capta (z latinského capered, „vzít“), aby rozlišil obrovské množství možných dat a jejich podmnožinu, na kterou je orientována pozornost.
Jak se ukládají data v počítači
Data i strojové instrukce jsou v počítačové paměti uloženy jako sekvence bajtů. Ve von Neumannově architektuře není zásadní rozdíl mezi způsobem uložení dat a instrukcí. Kompilátor generuje budoucí spustitelný kód jako data a počítač jej pak interpretuje jako posloupnost instrukcí určenou ke spuštění.
Co je to eprom
EPROM je angl. zkratka pro Erasable Programmable Read-Only Memory. Jedná se o semipermanentní typ paměti typu ROM-RAM, jejíž obsah je mazatelný ultrafialovým zářením (UV), proto se někdy označuje také jako UV-EPROM. Před novým naprogramováním je nutné paměť smazat.
Jak vypadá hardware
Hardware části PC
U běžných uživatelských PC najdeme: počítačovou skříň – bedna většinou z plechu či plastu, ve které jsou součástky. monitor – zobrazuje informace uživateli, je připojen k výstupu grafické karty. počítačová klávesnice – zprostředkovává alfanumerický vstup od uživatele.
Jak nabootovat PC
Po otevření konfigurace systému BIOS stiskněte klávesovou zkratku [F8], nebo použijte kurzor ke kliknutí na [Nabídku bootování] na obrazovce①.V nabídce bootování vyberte USB flash disk / CD-ROM, který chcete použít② a pak stiskem klávesy Enter nabootujte systém z USB flash disku nebo CD-ROMu.
Co je to Boot Disk
Active@ Boot Disk je kvalitní bootovací software umožňující vytvoření CD/DVD/USB bootovacího disku. Obsahuje nástroje na obnovu dat, správu diskových oddílů, tvorbu obrazu disků, reset hesel, odstranění dat a další síťové nástroje a užitečné systémové utility.
Co to znamená BIOS
BIOS je základním programem počítače, který řídí komunikaci s hardwarem na nejnižší úrovni (Basic Input Output System). Hned po startu oživí všechna zařízení a nastavuje způsob jejich práce. Mezi hlavní a nejznámější výrobce BIOSů patří firmy American Megatrends (AMI BIOS) a Award (Award BIOS).
Jak funguje BIOS
BIOS zkontroluje základní hardwarové komponenty a paměť RAM. Informuje o klávese, kterou se dostaneme do nastavení SETAPU (BIOSU) počítače. 3. Následuje kontrola a výpis informací o procesoru, disku, mechanikách, verzi BIOSU, velikosti základní paměti, portů a případně nalezených zařízení Plug and Play.
Co patří do systémového softwaru
Systémový software
Poskytuje základní funkcionalitu počítačovému hardwaru a platformu pro běh aplikačního softwaru. Zahrnuje tento software: Firmware, software obsažený v hardware, sloužící pro jeho řízení (BIOS, vstupně-výstupní zařízení, tiskárny, CD/DVD mechaniky, grafické a zvukové karty, …).
Co je to soubor
Soubor v informatice označuje pojmenovanou sadu dat uloženou na nějakém datovém médiu, se kterou lze pracovat nástroji operačního systému jako s jedním celkem. Obsahem souboru mohou být různá data.