Co to je imaginace?

Jak funguje imaginace

Imaginace se často provádí jako „cvičení“, při kterém si klient vytváří dynamický mentální obraz sebe sama, jak vykonává požadovanou činnost. Při cvičení si klient vizualizuje své jednání co možná nejpřesněji v reálném čase, věnuje pozornost důležitým detailům a snaží se představit si, jak by se při tom mohl cítit.

Co znamená slovo imaginativní

fantazie, obrazotvornost, obrazivost. Imaginace (fantazie) je obrazotvornost, která tvoří obrazy předem nikdy nevnímané. Fantazie na jedné straně může svými subjektivními přístupy zkreslovat informace, na druhé straně může být zdrojem kreativity (fantazie tvůrčí, konstrukční).
Archiv

Co je aktivní imaginace

Metoda aktivní imaginace umožňuje dialog mezi vědomou a nevědomou složkou osobnosti. Je to v podstatě forma denního snu, která umožňuje hledat řešení problémů, životního směru a smyslu. Nevědomí promlouvá ke klientovi pomocí obrazů.
Archiv

Jak na imaginaci

Imaginace je přirozeným procesem

Tohoto principu všichni nevědomky využíváme například když se učíme novým pohybům ze slovního popisu – když nám někdo říká, co máme dělat. „Zvedni pravou i levou ruku, tak aby obě byly rovnoběžně se zemí. Rozkroč se na šířku pánve, a ohni kolena 90 stupňů.

Co je imaginativní myšlení

Propoziční myšlení je mentální manipulace s propozicemi (výroky) zpravidla vyjádřenými ve verbálním kódu, zatímco imaginativní myšlení je mentální manipulace s nejčastěji zrakovými představami, může se ale jednat i o představy sluchové, se kterými běžně operují například hudební skladatelé (Vobořil, přednášky).

Co to je imaginativní próza

Imaginativní próza je jakýsi typ prózy, která využívá tolika básnických způsobů vyjádření, až připomíná báseň. Proto se také někdy označuje jako básnická próza. Na rozdíl od poezie samotné ale není tento způsob prózy členěn do veršů, je psán jednoduše jako klasická próza.

Co je to autogenní trénink

Autogenní trénink je relaxační technika, kterou vytvořil a rozvinul Johannes Heinrich Schultz (1884 – 1970). Využívá sugesce k navození určitých tělesných stavů, které vedou k uvolnění organismu a mysli, tzv. relaxaci.

Co to je fantazie

Fantazie. Fantazií (z řec. fantasma, obraz, vidění, přelud) rozumíme rozvinutou představivost či obrazotvornost, silně uvolněnou od všech zkušeností.

Jaké jsou druhy myšlení

Druhy myšlení

myšlení názorné – v mysli operujeme s představami (nejčastěji vizuálními) myšlení abstraktní – provádíme operace se znaky (symboly), př. matematickými, verbálními, logickými. pojmové myšlení – nejběžnější, manipulace s verbálními znaky (pojmy)

Co je Mezivalecna literatura

Charakteristika literatury:

Proměny ve vnímání času – časová posloupnost druhořadá Konfrontace reality s vnějším světem. Objevují se prvky absurdity. Využívá podtext – nutí čtenáře domýšlet a hodnotit.

Co je Mezivalecna proza

zabývající se válkou v širším měřítku ( například Jaroslav HAŠEK, Jaromír JOHN, Richard WEINER . . . ) – motiv smrti ( člověk se narodil, aby zemřel, vše směřuje ke smrti . . . )

Co je tvůrčí fantazie

Tvořivá fantazie se vyznačuje tvorbou zcela nových, originálních názorných obrazů, které dosud neexistovaly. Můžeme říci, že tvořivá fantazie má uplatnění ve všech oblastech lidské činnosti, například i ve výchovně-vzdělávací práci učitele.

Co to je představa

Představa je názorný obraz předmětů a jevů v našem vědomí, které v daném okamžiku nevnímáme (kdysi jsme je vnímali – vzpomínkové, pamětní), nebo které jsme v této podobě ani nevnímali (fantazijní). Představy souvisí se všemi psychickými procesy. Spolu s počitky a vjemy tvoří úroveň smyslového poznávání skutečnosti.

Jak funguje myšlení

Funkce myšlení

Člověk nejprve formuluje problém nebo cíl, čímž si ho zpřesní a představí tak, že může začít hledat postupy jednání a řešení. Na to bezprostředně navazuje souzení a hodnocení, které posuzuje a porovnává dosažený stav s cílovým, zkušenost s představou.

Co je pojmové myšlení

pojmové myšlení – nejběžnější, manipulace s verbálními znaky (pojmy) propoziční myšlení – základním elementem jsou propozice (výroky) vyjádřené ve verbálním kódu, s nimiž provádíme mentální manipulace.

Co je to demokratický proud

Vycházejí z toho, že všechny názorové rozdíly lze překlenout, zdůrazňují možnost domluvy. Využití okrajových žánrů, milostné a dobrodružné romány. Absolutní pravda neexistuje, přikláněli se k pragmatismu – pravdivé je to, co je prospěšné, využití v praxi.

Jak rozvinout fantazii

Fantazie u dětí se dá rozvíjet různými způsoby. Čtením pohádek, minimalizováním sledování televize a virtuálního světa vůbec, umožňovat dítěti dostatečný kontakt s přírodou a ostatními dětmi, nepřehlcovat zbytečným množstvím hraček… možností je spousta.

Co je kreativnost

Tvořivost neboli kreativita (z lat. creo = tvořím), také invence (z lat. invenio = nalézám, objevuji), je zvláštní soubor schopností, které umožňují uměleckou, vědeckou nebo jinou tvůrčí činnost. Ta se projevuje jako vynalézavost, jako vznik nového, originálního díla nebo myšlenky, popř.

Jak funguje fantazie

Fantazie je děj, jehož výsledkem jsou představy, které nejsou pouhou reprodukcí dříve vnímané skutečnosti, ale je v nich něco změněného nebo nového. Při jejich vytváření čerpáme z pamětních představ, které jsou různě kombinovány, přetvořeny, doplněny, zasazeny do jiného rámce nebo nových souvislostí.

Co je to mysli

Mysl je soubor rozumu, vnímání, vůle, paměti, představivosti a cítění. Termín „mysl“ je do značné míry abstraktní a v různých kontextech se jeho definice a vlastnosti mění. Obvykle se mysl považuje za čistě lidskou záležitost, ale o mysli se někdy uvažuje i u zvířat.

Co to je kognitivní

Kognitivní funkce člověku umožňují vnímat svět kolem sebe, jednat, reagovat, zvládat různé úkoly. Myšlenkové procesy dávají člověku možnost učení, zapamatování, přizpůsobování se neustále se měnícím podmínkám okolního prostředí.

Co je induktivní myšlení

Induktivní postup sleduje opačnou cestu – od jednotlivého k obecnému. Např. jedinec si všimne, že všichni psi, které doposud potkal, mají čtyři nohy; může tedy učinit induktivní úsudek, že všichni psi mají čtyři nohy – takový úsudek ale platí pouze do chvíle, než narazí na psa, který má končetin méně.

Kdo vymyslel demokracii

Pojem demokracie se objevil v 5. st. př. n. l. v řeckých městských státech, významně v klasických Aténách, kdy znamenal „vládu lidu“ v kontrastu k vládě aristokracie (ἀριστοκρατία, aristokratía), tedy „vládě elity“ či „vládě těch nejlepších“.

Kdo patří do meziválečné literatury

let, odpor k válce, inspirace VŘSR, ruskými autory; představitelé (Olbracht, Majerová, Pujmanová, Kratochvíl ad.) demokratický proud: (demokraticky orientovaná próza), představitelé (Tilschová, Benešová, bratři Čapkové, Poláček ad. legionářská literatura: představitelé (Jaroslav Medek, Josef Kopta, Ivan Langer ad.)

Jak si zlepšit představivost

Je dobré si věci vizualizovat – to znamená detailně si je představit, pokusit se vše procítit, vybavit si všechny vůně, chutě a barvy. Dobré je si tréninkově představit něco smyslově zajímavého a bohatého. Například si představte sami sebe, jak se zmenšíte a vstupujete do šťavnatého grepu.