Co to je kliková hřídel?

Kde je kliková hřídel

co je klikový hřídel

Jedná se o hřídel uložený ve spodní části motoru tvořený několika klikami, které přijímají pohyb pístů přes ojnice. To zajišťuje rotační pohyb nezbytný pro pohyb automobilu nebo jiného motorového vozidla.

Co se kontroluje na klikové hřídelí

Snímač polohy klikové hřídele je nezbytný pro řízení vstřikování paliva (u zážehových a vznětových motorů) a časování zapalování (u zážehových motorů). Přenáší do řídicí jednotky motoru informace o otáčkách klikové hřídele a úhlové poloze hřídele.

Jak se měří kliková hřídel

Průhyb klikového hřídele se měří při upnutí mezi hroty na soustruhu pomocí indikátoru. Přípustný průhyb u čtyřválcového motoru bývá stanoven na 0,2 mm.
ArchivPodobné

Jak se projevuje spatna kliková hřídel

Klepání obvykle značí poruchu klikového hřídele, ojnice nebo pístů; ignorováním příznaků se situace zhoršuje a může dojít k poškození i původně nezávadných součástek. Problém proto řešte co možná nejdříve.

Jak vypadá kliková hřídel

Je složena z krátkých, válcových čepů, navzájem pevně spojených rameny. Čepy, umístěné v ose otáčení hřídele se nazývají osové. Čepy, které jsou vůči této ose vyoseny, se nazývají klikové nebo ojniční. Na ojniční čepy se nasazují ojnice, proto ten název.

Co je kliková skříň

Kliková skříň je ústřední částí motoru s vnitřním spalováním, včetně válců a chladicího pláště, a je často zaměňována s pojmem bloku motoru. Slouží k podpoře klikového hřídele a absorbuje síly, které vznikají v průběhu spalovacího procesu.

Jak zkontrolovat klikovou hřídel

Klikový hřídel je třeba nejdříve vizuálně zkontrolovat, zda nemá trhliny, a to ani na čepech, ani na bocích. Při zjištění trhlin je nutné hřídel bezpodmínečně vyměnit, aby se předešlo jeho zlomení za provozu.

Jak opravit klikovou hřídel

V případě, že je opotřebení rotačních ploch příliš velké a další přebrus nelze provést, renovujeme funkční plochy pomocí termického nástřiku kovu nebo navařením tvrdokovového prášku (pokud je to z hlediska bezpečnosti provozu klikového hřídele možné). Tímto postupem obnovíme hřídel na původní rozměr.

Jak vyvážit klikovou hřídel

Dokonalejším způsobem vyvážení klikového hřídele je použití tzv. vyvažovací hřídele. Při dynamickém vyvažování se snažíme eliminovat přídavné momentové zatěžující účinky.

Co to je ojnice

Ojnice je specializovaná strojní součást sloužící pro mechanický přenos hnacích sil. Jedná se o tyč (podélný nosník), která v pístových strojích převádí posuvný pohyb na rotační, nebo naopak.

Kde je snímač otáček klikové hřídele

Snímač otáček klikové hřídele je umístěn v motorovém prostoru při různých pohyblivých součástkách, jakými jsou například samotný klikový hřídel, případně to může být řemenice, setrvačník nebo vačkový hřídel a jiné.

Jak se vyvazuje klikova hridel

Při vyvažování se odvrtává materiál na vyvažovacích závažích hřídele. Je nutné dosáhnout hodnot pod hodnotou maximální dovolené nevyváženosti, kterou udává výrobce motoru. Poté, co je kliková hřídel vyrovnána, přebroušena a vyvážena, pokračuje oprava klikové hřídele kontrolou vůlí čepů hřídele v pánvích.

Jak vyvážit hřídel

Nevyváženost odstraňujeme pomocí vyvažovacích podložek, odštípnutím, odvrtáním materiálu nebo navařením vyvažovacích tělísek. Pracujeme na horizontálním vyvažovací stroji, který umožňuje přesné vyvažování rozsáhlého spektra rotorů s vlastními čepy. Děláme vyvažování hřídelí všech typů. Vačkové hřídele.

Kde je ojnice

Jedná se o tyč (podélný nosník), která v pístových strojích převádí posuvný pohyb na rotační, nebo naopak. Jeden konec ojnice je připevněn čepem k pístu (případně ke křižáku například u parních strojů) a druhý konec ke klice na klikovém hřídeli nebo kole. Ojnice je jednou z nejnamáhanějších částí motoru.

Jak funguje ojnice

Ojnice je strojní součástí spalovacího motoru, která zabezpečuje přenos sil mezi pístem a klikovou hřídelí motoru. Převádí tak pohyb vratný na pohyb rotační potřebný k pohonu hnacího převodového ústrojí motoru. U čtyřdobých motorů je ojnice zatěžována silami tahovými i tlakovými.

Jak poznat vadný snímač otáček

Pokud snímač otáček na klice nefunguje, probíhá zapalování směsi mimo, nebo jednotka zcela ignoruje vadný signál a voalá, nikam se nejede, protože motor nejde ani nastartovat. Typicky se vadný snímač otáček klikové hřídele projeví u zahřátého motoru.

Co je snímač otáček

Snímače otáček spojují v jednom přístroji měření rychlosti otáček a monitorování. Hlava senzoru pracuje na induktivním nebo magnetickém principu. Senzor detekuje kovové plochy na rotujících částech stroje. Integrované vyhodnocení převádí tuto informaci na otáčky.

Co je to Olejnice

Podzemnice olejná (Arachis hypogaea) je rostlina z čeledi bobovitých. Jedná se o luštěninu. Plodem je lusk obsahující semena s typicky fialovočerveným papírovým obalem, která jsou známá jako arašídy nebo burské oříšky.

Jak poznat Ohlou ojnici

Je-li ojnice nezkroucená, dotknou se kontrolní čepy broušených hranolů ve čtyřech bodech. To se dá jen ztěží předpokládat, neboť rovina je dána třemi body, nikoli čtyřmi. Jde o to, aby čtvrtý bod nebyl od hranolu více vzdálený než 0,02 mm.

Co to je píst

Píst je pohyblivá součást strojů, která slouží k přenosu síly mezi mechanickým zařízením a tekutým či plynným médiem. Píst je pracovní částí mnoha strojů, jako jsou například pístová čerpadla, pístové motory, hydraulická zařízení a mnoho dalších.

Kde se používá klikový mechanismus

Je ze všech kloubových mechanismů nejrozšířenější. Používá se pro převod přímočarého posuvného pohybu na pohyb rotační, popřípadě naopak. Najdeme jej prakticky na všech pístových strojích, jako jsou pístová čerpadla a kompresory, spalovací motory apod.

Jak se měří Halluv snímač

Po přivedení napájecího napětí mezi volnou nožičku Hallova čidla a kostru zapneme voltmetr . Nyní, k čelu čidla, přibližujeme kolmo jeden z pólů silného magnetu. V závislosti na typu přepínače by se napětí na jeho výstupu mělo měnit skokově nebo po přiblížení pólu „S“ anebo „N“.

Co je to senzor

– snímač – technické zařízení převádějící (světlo, zvuk apod.) na elektrický signál, – hlídač – automatické pojistné zařízení signalizující nebezpečí poruch, – hlásič – zařízení odhalující nebezpečí (požár, pohyb apod.).

Co je to Burák

Arašídy nebo také burské oříšky jsou plody původem jihoamerické rostliny podzemnice olejné. Přestože se často zařazují mezi ořechy, jde ve skutečnosti o luštěninu. Jistě si vybavíte nevyloupnutý burák ve slupce, tak tahle slupka je vlastně lusk podobně jako u fazolí či hrášku.

Jaký je rozdíl mezi arašídy a buráky

Arašídy (často také nazývány jako burské oříšky nebo lidově buráky) jsou plodem podzemnice olejné a jak už název napovídá, rostou pod zemí. Všeobecně jsou považovány za ořechy, byť jde z botanického hlediska o luštěninu.