Co to je kulajda?

Jak dlouho se vaří kulajda

Vaříme 15–20 minut a přilijeme smetanu. Před koncem varu do polévky přidáme rozkvedlané vejce a necháme ho srazit. Dochutíme octem podle chuti.

Jak se dělá pravá kulajda

Postup přípravy

Do hrnce s vodou (asi 2 litry) vložíme nakrájené oloupané brambory, nadrobno nakrájenou cibuli, houby, kmín a bobkové listy. Osolíme a dáme vařit. Když jsou brambory téměř měkké, zahustíme polévku smetanou, ve které důkladně rozmícháme mouku. Necháme ještě pozvolna vařit, až brambory změknou úplně.
ArchivPodobné

Co patří do kulajdy

Kulajda je tradiční česká bílá polévka původem z jižních Čech, která se skládá ze smetany, hub, vajíčka, brambor, kopru a dalšího koření. Typická je pro svoji neobvyklou kombinaci chutí a vůní především díky kopru. Do polévky se přidává vejce na tvrdo nebo nejčastěji zastřené vejce.

Jak ochutit kulajdu

Dochuťte cukrem a octem. Možná bude potřeba přidat i trochu soli. Hlavně se ochucení nebojte – brambory i zahuštění jíškou část chuti sebere. Jakmile jste spokojeni, přidejte nasekaný kopr.
Archiv

Co když se srazí kulajda

Srazí se při přidání zakysané smetany do horkého (vařícího pokrmu) – vždycky. Nikdy se nesrazí, když vše vaříme s octem, cukrem a solí a na závěr přidáme sladkou smetanu ke šlehání, nejlépe pokojové teploty.

Jaký vývar do kulajdy

Za stálého míchání zalijeme hovězím vývarem (připojuji výborný recept na hovězí vývar z kostí zveřejněný na JakTak.cz), osolíme, přidáme pepř a přivedeme k varu. Do základu kulajdy dáme houby (Pohlreich používá sušené houby, které namočil do vody) a na kostky nakrájené brambory. Vaříme velice zvolna 40 minut.

Kdy přidat ocet do kulajdy

Postup přípravy receptu

Když jsou brambory skoro měkké, zalijeme je smetanou rozkvedlanou s moukou a povaříme. Potom polévku ochutíme rozsekaným koprem, doplníme vejci a za stálého míchání je necháme v polévce srazit. Při podávání přidáme do polévky podle chuti ocet.

Kdy se dává ocet do kulajdy

Do vroucí polévky přidejte vychlazenou jíšku, povařte a zjemněte smetanou. Nechte ještě chvilku provařit. Připravte si ztracená vejce. V menším rendlíku přiveďte k varu vodu, a jakmile se začne vařit, vlijte do ní lžíci octa.

Jak Nesrazit Kulajdu

Nikdy se nesrazí, když vše vaříme s octem, cukrem a solí a na závěr přidáme sladkou smetanu ke šlehání, nejlépe pokojové teploty.

Jak houby do kulajdy

Do kulajdy se dají použít houby čerstvé (nejlepší varianta), sušené (nechte je přes noc ponořené ve vodě) nebo i mražené. Úplný ideál je houby vařit aspoň 20 minut – jsou pak pro žaludek daleko lépe stravitelné.

Jak se dělá vejce do kulajdy

Ztracená vejce připravíte tak, že v kastrolku přivedete pod bod varu vodu(voda nesmí vřít, stačí, když na dně hrnce bude dělat malé bublinky) s trochou octa – stačí 2-3lžíce. Vejce si vyklepněte do hlubší lžíce nebo naběračky. Ve vodě udělejte lžící vír a vejce nechte sklouznout doprostřed. vařte 3-4minuty.

Jaké koření do kulajdy

Pokud jste použili sušené houby, zalejte cibulku namočenými houbami s nálevem a doplňte vodou do 1,7 l. Osolte, okmínujte, vložte bobkový list, nové koření, černý pepř. Přiveďte k varu, a jestliže jste zalévali vodou a nikoliv vývarem, vhoďte do polévky dobrý bujón (lze vynechat).

Proč se do těsta přidává ocet

Přidání malého množství octa do těsta může pomoci urychlit proces kynutí. Octová kyselina aktivuje kvasinky a umožňuje rychlejší kynutí těsta. Pokud tedy chcete vyzkoušet tento trik, stačí přidat do těsta malé množství octa nebo citronové šťávy.

Kdy přidat ocet do omáčky

Takže ocet přidávejte až nakonec, po smetaně, až budete omáčku dochucovat, a snažte se pak koprovku co nejrychleji dostat na talíř. Omáčka se sraženou smetanou se dá poměrně dobře napravit ponorným mixérem.

Jaká smetana se dává do kulajdy

Dnes se do polévky používá zakysaná smetana. Receptů na kulajdu je mnoho, během let si každá rodina polévku upravila dle svého gusta. Někdo dává přednost klasické sladké smetaně před zakysanou, jiní nepřidávají kopr. Také houby se používají jak čerstvé, tak sušené nebo dokonce i nakládané.

Jaké houby na kulajdu

Pokud máte čerstvé houby, nejlepší do kulajdy jsou hřibovité nebo lišky.

Jakou moukou Pomoučíme val

Nejvhodnější je hladká mouka z měkké (moučné) pšenice. Do těsta dáváme pouze žloutky a jako tuk se nejlépe hodí máslo – obsahuje málo vody. To ale musí být studené. Pokud by se rozpustilo, těsto by bylo mazlavé, špatně by se zpracovávalo a nelístkovalo by.

Co dělá vejce v těstě

Vejce celá

Celá vejce zvyšují sice pružnost těsta, ale pečivo je pak menší a není tak křehké. Dáváme-li do těsta již celá vejce, je lépe,když je napřed našleháme, třeba jen vidličkou v hrnečku. Tak vpravíme do těsta vzduch a tím podpoříme měkkost a kyprost výrobku.

Co dělat aby se Koprovka nesrazila

Nikdy se nesrazí, když vše vaříme s octem, cukrem a solí a na závěr přidáme sladkou smetanu ke šlehání, nejlépe pokojové teploty. Jednou se mi zdrcla zakysanka a od té doby používám skoro výhradně šlehačku a žádný problém nenastal. Zakysanku přimíchat tak leda do hotového, chladnoucího pokrmu.

Co ke Koprove Omacce

Koprovou omáčku můžete podávat s vařeným bramborem a vařeným vajíčkem nebo zastřeným vejcem. Tato lehčí varianta je ideální jako skvělá večeře. Pokud připravujete sytý oběd, doporučujeme podávat koprovku s houskovým nebo karlovarským knedlíkem a vařeným hovězím masem.

Proč se srazí smetana v omáčce

Sražená omáčka vám vznikne, když ji během vaření dostatečně nepromícháte a tak v ní zůstanou žmolky. Co s tím Vlijte ji do mísy a prošlehávejte ji balonovou metlou, nebo ručním mixerem, až bude hladká. Poté ji vlijte zpět do kastrolu, po prohřátí přeceďte přes jemný cedník do mísy, vlijte zase do kastrolu a prohřejte.

Jaký vývar na kulajdu

Uvařte si tradiční českou polévku v luxusním provedení podle Zdeňka Pohlreicha. Nevařte z vody, ale začněte světlou jíškou a silným kuřecím vývarem. A nepřeslechněte jednu dobrou radu: Od přípravy této polévky nikam neodcházejte, nebo vám uteče!

Co přidat do těsta když se drolí

Když se těsto drolí, zapracujeme do něj trochu mléka.

Co přidat do těsta aby bylo vláčné

Přidáme-li do kynutého těsta brambory, bude vláčnější. Dává se 100 až 250 g na 1 kg mouky. Brambory oloupeme a uvaříme den předem.

Proč se dává do těsta sůl

Slané do sladkého

Do každého kynutého těsta patřila odjakživa špetka soli. A právě sůl pomůže zvýraznit i bábovku, řezy a jiné moučníky, aniž by tam byla znát. Trendem poslední doby je ale ještě něco jiného, a sice záměrné přidávání soli do sladkých dezertů tak, aby chuťově poznat byla.