Co to je mocha?

Jak se dělá Moccacino

Z espressa a vody si nejprve uděláme kávu (buď přímo v presovači nebo překapávanou v kávovaru). Dáme ji do šálku o objemu 250 ml a vmícháme do ní čokoládový sirup. Poté si vyšleháme mléko do pěny a tu přidáme také do hrnku. Poprášíme kakaem a ihned podáváme.

Co je to káva

Káva (hovorově kafe) je nápoj z upražených a rozemletých semen plodů kávovníku. Označují se tak i samotná semena, případně semena rozemletá na prášek. Káva je charakteristická svou silnou vůní (aroma) a černou barvou. Obsahuje mimo jiné alkaloid kofein, který povzbuzuje srdeční činnost a zvyšuje krevní tlak.

Jak chutna káva

Hořkost a kyselost se můžou v kávě mísit. Neboli můžou být různé stupně hořkosti a kyselosti. Káva se tedy skládá z chutí, které jsou především hořké a kyselé a z tónů, kterých je nepřeberné množství (viz diagram).

Jak správně připravit kávu v moka konvici

Návod jak na přípravu kávy pomocí moka konvice

Namelte kávu středně jemně (viz "hrubost mletí"). Vložte trychtýř a nasypejte do něj potřebné množství mleté kávy. Na 3 šálky moka kávy potřebujete 15 g kávy a cca 160 ml vody. Sítko na kávu by mělo být vždy plné, zarovnané po okraj.

Jak udělat ledovou kávu z kávovarů

Ledová káva z espressa

Na led nalijte horké espresso; pokud chcete mít ledovou kávu sladkou, je potřeba nejprve v horkém espressu rozmíchat cukr (ve studené kávě by se špatně rozpouštěl). Dlouhou lžičkou míchejte kávu s ledem tak dlouho, až káva zcela vychladne, nebude to určitě trvat déle než 20-30 vteřin.

Kdy je nejlepší pít kávu

Kofeinu byste se neměli vyhýbat jen bezprostředně po vstávání, ale také před spaním. Tato látka totiž zůstává a působí v těle až šest hodin poté, co si na kávě pochutnáte. Pokud například vypijete kávu s 100 mg kofeinu v 10:00 dopoledne, budete mít ještě ve 22:00 večer v těle asi 25 mg aktivního kofeinu.

Kdo vymyslel kávu

Pravlastí kávy je s největší pravděpodobností Etiopie (provincie Kaffa), kde se ještě v současné době nachází divoce rostoucí keře kávovníku. Odtud byl nejspíše přenesen ve 13. a 14. století válečníky při vojenských taženích do Jemenu, kde byl vysazen na terasovitá políčka a dále kultivován.

Která káva je hořká

Pomiňme, že hořká chuť je typická pro směsi arabiky s robustou. Právě robusta hořkost způsobuje bez ohledu na způsob přípravy. O ní se ale teď nebavme, zaměřme se pouze na čisté arabiky.

Co je acidita u kávy

terroire-u, káva získává své chuťové vlastnosti. Ty se následně konkrétní metodou zpracování zrn a způsobem jejich pražení vyzdvihují do popředí. Tento typ kyselosti se označuje jako acidita nebo ovocnost, v kávě se nachází přirozeně a vytváří její specifický charakter či osobnost v šálku.

Jak chutná káva z moka konvičky

Pokud přijde na kávu z moka konvičky, máte pocit jako byste ochutnali venkovské espresso. Má intenzivní, vydatnou chuť, je však bez crémy. O to víc si však vychutnáváte jeho tělo, bez typické předehry kávového oleje. Akcent pražení kávy se v moka kávě plně rozvine a pražičské umění se projeví v celé své šíři.

Jak funguje Moka konvice

Moka konvička funguje na principu generování tlaku a páry v dolní části, čímž vytlačuje horkou vodu přes namletou kávu do horní komory. Tím dojde k extrakci kávy a vznikne silnější a koncentrovanější kávový nápoj.

Jak se dělá Cold Brew

Jak na přípravu metodou Cold brewZhruba 90 g kávy namleté na hrubo vsypte do konvičky na french press.Zalijte 1 l studené (ideálně filtrované) vody pokojové teploty.Konvičku pečlivě utěsněte třeba potravinářskou fólií.Umístěte přes noc do lednice (teplota 5°C).Sítkem french pressu kávu přefiltruje a podávejte.

Jak se dělá frappé

Frappé – recept

Připravuje se smícháním instantní kávy (jedna až dvě lžičky) s minimálně 50 ml studené vody a rozmícháním ručním mixérem nebo promícháním v shakeru. Pro dochucení lze přidat cukr a mléko. Podává se ve vysoké sklenici s ledem a brčkem. Obdoba frappé je ledová káva.

Proč nepít kafe hned po ránu

Kofeinu byste se neměli vyhýbat jen bezprostředně po vstávání, ale také před spaním. Tato látka totiž zůstává a působí v těle až šest hodin poté, co si na kávě pochutnáte. Pokud například vypijete kávu s 100 mg kofeinu v 10:00 dopoledne, budete mít ještě ve 22:00 večer v těle asi 25 mg aktivního kofeinu.

Proč nepít kafe ráno

Pokud si ji dopřáváte nalačno

Před vypitím ranního šálku kávy bychom se měli rozhodně najíst. Káva totiž stimuluje žaludek a zvyšuje produkci žaludečních šťáv. Není tedy od věci, když se v žaludku smíchá se snídaní. Celý proces trávení bude pomalejší a vaše ráno klidnější.

Z jaké země je nejlepší káva

Mezi nejznámější země, produkující výběrovou kávu, patří zejména Kolumbie, Etiopie, Keňa a Panama, ale i například Jamajka, ze které na Kafone dovážíme jednu z nejlepších výběrových káv světa, Jamaica Blue Mountain, anebo Havaj, odkud nabízíme vynikající Hawaii Kona.

Kde se nejvice pěstuje káva

Plantáže v Kávovém pásu

Nepřekvapí nás tedy skutečnost, že dvě třetiny celkové světové produkce vytváří právě Latinská Amerika s plantážemi v Kolubmii, Ekvádoru, Peru … Plantáže v Africe sice mají menší produkci, nicméně rostlinky kávovníku rostou například v Etiopii téměř všude.

Co je to Arabica

Kávovník arabský – Arabica

Arabica dnes tvoří asi 75% celosvětové produkce kávy. Pro svoji lahodnou chuť je velmi vyhledávanou komoditou. Obsahuje zhruba 2–3× méně kofeinu než robusta a její chuť je často popisována jako kyselá s bohatší chutí, ve které je možné cítit ovoce, čokoládu a květiny.

Co je Arabica a robusta

Arabica má kávová zrna spíše podlouhlá a plošší a rýha uprostřed se stáčí do tvaru „s“. Robusta má zrna v pravidelnějším, téměř až kruhovém tvaru a rýha procházející středem je rovná. i Rozdíl mezi kávovými zrny arabiky a robusty je možné poznat i podle jejich vůně před pražením.

Která zrnková káva je nejlepší

Nejlepší kávy dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Orientační cena
Top 1 Lavazza Qualitá Oro zrnková Káva 1 kg 700 Kč
Top 2 Lavazza Top Class zrnková Káva 1 kg 800 Kč
Top 3 Lavazza Qualita Rossa zrnková 1 kg 600 Kč
Top 4 Tchibo Barista Espresso zrnková 1 kg 700 Kč

Jak spravne udělat moka

Do spodní nádobky nalijte vodu těsně pod okraj ventilu. Střední sítko musí být naplněno vždy celé jemně umletou kávou. Tu umelte trochu hruběji než na espresso. Kávu v sítku neumačkávejte, pouze zarovnejte prstem.

Jak se vaří moka káva

Jak správně uvařit kávu v moka konvičceVše začíná u kávy.Namletou kávou naplňte filtr ve středním dílu konvičky.Do spodní části moka konvice nalijte čerstvou vodu.Pevně sešroubujte oba díly konvičky.Postavte konvičku na vařič.Když pára začne procházet kávou, vydává syčivý zvuk.

Co je to batch Brew

Spousta kávy, málo práce – batch brew

„Batch“ znamená dávka nebo várka. V tomto případě barista odměřenou namletou kávu nasype do kávovaru na překapávanou kávu a stroj se sám postará o dávkování vody v přiměřeném čase, a to tak, aby výsledná káva splňovala veškeré parametry dobře vyextrahovaného nápoje.

Jak se dělá espresso Tonic

Do sklenice nejprve vložíme kostky ledu a poté nalijeme tonic. Do vedlejšího šálku si připravíme espresso, které následně opatrně přelijeme do připravené sklenice s tonikem tak, aby se nám tyto dva nápoje smíchali jen zlehka. Okraj sklenice dozdobíme plátkem citrónu nebo pomeranče a můžeme podávat.

Co je to frappuccino

Nápoj, který si každý zamiluje, obsahuje sirup s karamelovou příchutí kombinovaný s kávou a mlékem, rozmixovaný s ledem a zdobený šlehačkou a karamelovou polevou.