Co to je sRGB?

Co znamená sRGB

sRGB je standardní RGB (Red Green Blue, červená zelená modrá) barevný prostor vytvořený ve spolupráci HP a Microsoft pro použití na monitoru, tiskárnách a Internetu. Původně byl čistě pragmaticky sestaven v roce 1995 Ralfem Kuronem z FOGRA ve spojení s ICC.

Co je to barevný prostor

Barevný prostor je předem definovaná množina barev, kterou je schopno určité zařízení snímat, zobrazit nebo reprodukovat. Barevný prostor je ve většině případů založen na barevném modelu, ale na rozdíl od barevného modelu má barevný prostor standardizované odstíny základních barev.

Co je to barevný gamut

barevný gamut, je dosažitelná oblast barev v určitém barevném prostoru. Barvy mimo tuto oblast lze v daném barevném prostoru zobrazit jen přibližně. K jejich přibližnému zobrazení se používají různé zobrazovací záměry. Barevný gamut si můžeme představit jako množinu zobrazitelných hodnot z určitého barevného prostoru.

Co je to RGB a CMYK

Monitory používají barevný model RGB (červená, zelená, modrá), který obvykle nabízí větší spektrum barev. Tiskárny používají barevný model CMYK (azurová, purpurová, žlutá, černá), který dokáže reprodukovat většinu barev (ale ne všechny) barevného modelu RGB.

Co je to ICC profil

Barevný profil, v originále ICC (International Color Consortium) profile, charakterizuje barvový gamut a vlastnosti reprodukčního zařízení či média. Tyto informace mohou být využity pro přesnou reprodukci či zobrazení barev na daném zařízení, ať je to tiskárna, monitor, skener,TV, či jiné zařízení.

Jaké jsou barevné modely

Přehled barevných modelůRGB.CMY a CMYK.HSV a HSB.HSL.YUV.

Proč se používá CMYK

CMYK je barevný model založený na subtraktivním míchání barev (mícháním od sebe barvy odčítáme, tedy omezujeme barevné spektrum, které se odráží od povrchu). CMYK se používá především u reprodukčních zařízení, která barvy tvoří mícháním pigmentů (např. inkoustová tiskárna).

Co je to Pantone

Pantone Inc.

je americká korporace se sídlem v Carlstadt, New Jersey. Je známá pro svůj systém barev – Pantone Matching System (PMS), patentovaný barevný prostor využívaný v řadě odvětví, převážně tisku a DTP. Systém Pantone využívají výrobci barev, textilních vláken a plastů.

Jak nastavit ICC profil

V okně Správa barev přejděte na kartu Všechny profily a vyberte Přidat. Přejděte na soubor barevného profilu (soubor . ICC), který chcete přidat, a vyberte Přidat. Profil bude přidán do seznamu.

Jak vytvořit ICC profil

Obraz > Režim > Přiřadit profil

Zvolte Obraz > Režim > Převést do profilu. V okně se volí pracovní prostor, nejčastěji sRGB nebo Adobe RGB, nebo cílový ICC profil a fotografická metoda reprodukce (Perceptuální). Data se konvertují, náhled na monitoru zůstává nezměněn.

Kde se používá RGB

Použití Barevná model RGB se používá v zařízeních, která světlo vyzařují, tj. například počítačové monitory, dataprojektory, televize ad. Každý pixel na obrazovce je v počítači reprezentován jako hodnoty pro červenou, zelenou a modrou.

Co je to Pantone barva

Pantone barvy (přímé barvy) jsou barvy, které nejdou dosáhnut soutiskem CMYKových barev – jsou mimo tento barevný prostor. Definice Pantone barev je daná standardem, který se používá celosvětově. Použití Pantone barev lze také dosáhnout speciálních efektů (např. metalické barvy, zlaté, stříbrné, reflexní atd.).

Co je to CMYK

Model CMYK

Pokud totiž hodláte svůj barevný leták nebo grafy pro klienta tisknout na papír, pak jejich barevnost upravujte v barevném modelu CMYK (cyan, magenta, yellow, black/key, česky pak azurová, purpurová, žlutá a černá). Princip míchání barev v tomto barevném modelu připomíná mnohem víc práci malíře.

Co je to ICC

Barevný profil, v originále ICC (International Color Consortium) profile, charakterizuje barvový gamut a vlastnosti reprodukčního zařízení či média. Tyto informace mohou být využity pro přesnou reprodukci či zobrazení barev na daném zařízení, ať je to tiskárna, monitor, skener,TV, či jiné zařízení.

Jak správně nastavit barvy na monitoru

Klikněte na tlačítko Start a potom na položku Ovládací panely. V okně Ovládací panely klikněte na položku Vzhled a motivy a pak klikněte na možnost Zobrazení. V okně Vlastnosti zobrazení klikněte na kartu Nastavení . Kliknutím vyberte požadovanou barevnou hloubku z rozevírací nabídky pod položkou Barvy.

Jak nastavit ICC profil monitoru

Přejděte na soubor barevného profilu (soubor . ICC), který chcete přidat, a vyberte Přidat. Profil bude přidán do seznamu. Pokud chcete přiřadit barevný profil nějakému zařízení, přejděte na kartu Zařízení a vyberte zobrazovací zařízení v rozevíracím seznamu Zařízení.

Co se stane když se obraz vytvořený v RGB režimu uloží jako CMYK

V závislosti na použitém zařízení dokáže CMYK vytvořit 85 – 90 % barev modelu RGB. Pokud dokument obsahuje barvu modelu RGB, která je mimo rozsah modelu CMYK, aplikace ji nahradí takovou barvou, o které si myslí, že je původní barvě nejblíže.

Kdo vyuziva ICC profil

Aby společnost BenQ usnadnila návrhářům život, zavádí prostřednictvím svých monitorů řady PD jedinečnou funkci ICCsync, která pomáhá zjednodušit celý proces mapování profilů ICC. S funkcí ICCsync mohou nyní návrháři nastavit správný profil ICC i při přepínání mezi různými sadami barevných gamutů.

V jaké výšce má být monitor

Horní hrana monitoru musí být ve výšce pozice očí. Tímto se zábrání následujícím situacím: bolesti ramen a krku z pohybu hlavy dozadu, pokud je monitor umístěn moc vysoko,bolesti krku z pohybu hlavy směrem dolů, pokud je monitor umístěn moc nízko.

Jaký jas u monitoru

Maximální jas

Vždy by mělo být možné jas v případě potřeby snížit. Minimem je v současné době alespoň 300 cd/m2, grafikům a hráčům doporučíme 350 cd/m2, jas nad 400 a více cd/m2 využijete již pouze u monitorů používaných ve velmi osvětlených prostorech, například v showroomech.

Jak kalibrovat barvy na monitoru

Pokud chcete spustit kalibraci displeje, tak zmáčkněte zkratku Windows + R a do příkazového řádku, který se objeví, napište dccw. Otevře se Vám průvodce kalibrace barev displeje, ve kterém můžete postupně upravovat hodnotu gamma, jas, kontrast a nechybí ani nastavení vyvážení barev pomocí zobrazení odstínů šedé.

Jak daleko sedět od monitoru 32

Úhlopříčka Rozlišení Doporučená vzdálenost
22" 1920×1080 (FHD) 62 cm
24" 1920×1080 (FHD) 67,5 cm
27" 1920×1080 (FHD) 77,5 cm
32" 1920×1080 (FHD) 91 cm

Jak daleko sedět od monitoru 27

To záleží jak daleko od něho budete sedět. Mám 27" FHD cca 1,2 metru od sebe a je to naprosto v pohodě. Blíž bych ho nedal, jelikož už je to vidět. Především záleží na využití monitoru.

Jak má být daleko monitor od očí

Člověk uleví zaostřovacím svalům, procvičí oči a zabrání vysychání rohovky. Vzdálenost očí od monitoru by měla být podle optometristky Veroniky Halíkové zhruba 60 centimetrů. Monitor by měl být ve výšce očí, tím se docílí správného držení hlavy a omezí bolest očí, zad a krční páteře.

Jaké rozlišení na 27 monitor

Rozlišení

Úhlopříčka Do 20" 21-27"
Minimální rozlišení SVGA (800 × 600 px) WXGA (1280 × 768 px)
Doporučené rozlišení XGA (1024 × 768 px) Full HD (1920 × 1080 px)
Maximální rozlišení UXGA (1600 × 1200 px) 4K (3840 × 2160 px)