Co to znamená Nanuk?

Proč se říká Nanuk

Název Nanuk byl odvozen od inuitského lovce Nanuka, hlavní postavy dokumentárního etnografického filmu Roberta Flahertyho Nanuk, člověk primitivní (Nanuk, der Eskimo, Nanook of the North) z roku 1922. Nanuk je původně inuitský bůh – pán medvědů.

Jaký je rozdíl mezi Nanukem a zmrzlinou

Nanuk je určitým druhem zmrzliny. Vyznačuje se zapuštěným držátkem (povětšinou dřevěným či umělohmotným) přímo do zmrzliny. Povrch nanuku bývá přelit pevnou čokoládovou vrstvou, ovocné nanuky mohou být bez této čokoládové polevy. Zmrzlina ve formě nanuku je mnohem mladší než zmrzlina samotná.
Archiv

Kdo byl Nanuk

Nanuk, též Nanuq (grónsky též Nanoq) je postava z inuitské mytologie (Inuité). Výraz znamená v inuitštině medvěd. V mytologii představuje pána medvědů, který rozhoduje o tom, zda lovci činili dle všech aplikovatelných tabu, a zda si zaslouží úspěch při lovu medvědů.

Co je Eskymo

Eskymo v několika provedeních

Mezi nejklasičtější české nanuky patří bezpochyby Eskymo. Jedná se o kokosovou zmrzlinu politou čokoládovou polevou, tedy aspoň tak vypadá v našich vzpomínkách.

Kdo vymyslel nanuk

Zmrzlina se na špejli dostala v roce 1921. Nanuky se však automaticky začaly vyrábět až o 15 let později. Za "vynálezce" nanuků se považuje Američan Frank Epperson.

Jak se řekne anglicky nanuk

nanuk {mužský rod }

Popsicle {podstatné jméno} [am. angl.] ice-lolly {podstatné jméno} [brit. angl.]

Jak si udělat domácí nanuky

Do misky nalijte kondenzované mléko se zakysanou smetanou a dobře promíchejte. Směs nalijte do formiček nebo tvořítek a zamrazte. Čokoládu nalámejte na malé kousky a rozpusťte na mírném ohni ve vodní lázni nebo v mikrovlnce. Nanuky zalijte polevou a posypte ořechy.

Jak se anglicky řekne točená zmrzlina

Nejběžnější druh zmrzliny je kopečková (scooped), ale stejně jako v Česku můžete i v zahraničí koupit zmrzlinu točenou (soft serve).

Jak vytáhnout nanuk z formy

Po úplném zmrazení formy opatrně vyndejte a ponořte je do horké vody asi na 10-20 sekund. Poté nanuk vyndejte z formy. Můžete začít hned mlsat, nebo nanuky uložit do vzduchotěsného igelitového sáčku nebo voskovaného papíru a znovu zmrazit.

Co je to gelato

Gelato je italské pojmenování pro řemeslným způsobem vyráběnou zmrzlinu. Je zajímavé, že Italové na rozdíl od zbytku světa nerozlišují termín "gelato" od termínu "zmrzlina(ice cream)". Zkrátka v Itálii si nezajdete na zmrzlinu, nýbrž na gelato.

Jak se dělá nanuk

Do misky nalijte kondenzované mléko se zakysanou smetanou a dobře promíchejte. Směs nalijte do formiček nebo tvořítek a zamrazte. Čokoládu nalámejte na malé kousky a rozpusťte na mírném ohni ve vodní lázni nebo v mikrovlnce. Nanuky zalijte polevou a posypte ořechy.

Jak dlouho mrazit nanuk

Zamrazte při co nejnižší možné teplotě asi 4-8 hodin. Čím rychleji dáte směs zamrazit a čím nižší bude teplota v mrazáku, tím méně krystalků se v nanucích objeví. Po úplném zmrazení formy opatrně vyndejte a ponořte je do horké vody asi na 10-20 sekund. Poté nanuk vyndejte z formy.

Co to je sorbet

Sorbet je dezert, který se vyrábí smícháním ledu s cukrem nebo medem a rozdrceným ovocem (citron, limeta, ananas, jahoda, malina, ostružina apod.), může být dochucen vínem nebo destilátem. Podává se v misce nebo poháru a jí se lžičkou.

Jak se čte gelato

skloňováníEditovat

Substantivum singulár plurál
nominativ gelato gelati

Jak vyndat domácí nanuky

Zmražené nanuky z formy vyndáte velmi snadno, když ji krátce opláchnete v horké vodě. Teplo nanuk uvolní a z formy pak jde lehce vytáhnout bez rizika ulomení držátka.

Jak udělat doma nanuk

Postup přípravy. Šlehačku vyšleháme, přidáme cukr, zakysanou smetanu, tvaroh a nesekané lentilky nebo rozmačkané ovoce. Dáme do tvořítek na zmrzlinu a zamrazíme (nejlépe do druhého dne). Zmrzlé nanuky můžeme namočit do hořké, mléčné nebo bílé čokoládové polevy.

Jak dlouho vydrzi nanuk

Jak dlouho vydrží nanuky v mrazáku V zásadě vydrží nanuky v mrazáku až několik týdnů. Nicméně nejlepší chuť a kvalitu mají, pokud je sníš do 2 týdnů od jejich přípravy.

Kdy se podává sorbet

Sorbet se často podává mezi jednotlivými chody, protože je lehký a osvěžující. Kromě toho neobsahuje žádný nebo téměř žádný tuk a je přirozeně bezlepkový a bezlaktózový. Stejné složení jako sorbet má i granita, liší se ale v postupu výroby.

Jak se čte gnocchi

Snad nejproblematičtějším slovem je pro Čechy slovo gnocchi. Můžeme slyšet gnoči, noči a někdo radši použije slovo noky. Jediná správná výslovnost je ale ňoky!

Jak se vyslovuje Halloumi

Halloumi. Halloumi (čte se chalumi) je výborný sýr, který se vyrábí z ovčího, kozího nebo směsi obou mlék. Je slanější a vrže mezi zuby.

Jak si vyrobit nanuk

Postup přípravy. Šlehačku vyšleháme, přidáme cukr, zakysanou smetanu, tvaroh a nesekané lentilky nebo rozmačkané ovoce. Dáme do tvořítek na zmrzlinu a zamrazíme (nejlépe do druhého dne). Zmrzlé nanuky můžeme namočit do hořké, mléčné nebo bílé čokoládové polevy.

Jak udělat tvarohové nanuky

Smetanu nalijeme do čisté misky a vyšleháme pevnou šlehačku. V druhé misce smícháme tvaroh, vanilkový cukr a šťávu z limetky i citronu. K tvarohu přidáme šlehačku a zamícháme. Do připravených formiček na nanuk vložíme směs, do nich zapíchneme špejle a formičky uložíme do mrazáků.

Jak dlouho vydrzi nanuk v mrazáku

Smetanu ke šlehání je možné skladovat v mrazničce 2-3 měsíce. Rozmrazíte-li ji později, už není krémovitá, ale tvoří vločky. Zmrzliny a nanuky zapomenuté v mrazničce chutnají jako guma. Nejpozději do **12 měsíců **je určitě spotřebujte.

Jaký cukr do zmrzliny

Lze však říci, že čím vyšší je obsah tuku (tj. podíl smetany), tím krémovější zmrzlina bude. Můžete také použít směs běžného cukru a například dextrózy, moučkového cukru nebo jiných jemných cukrů. Čím jemnější je cukr, tím menší krystalky ledu se ve směsi vytvoří a tím krémovější bude zmrzlina.

Na co je sorbet

Šlehání směsi ledu a ovocné šťávy dodává sorbetu lehkost a šťavnatost, která člověka v horkých letních měsících zaručeně osvěží. Sorbet měl původně čistě trávicí funkci: z tohoto důvodu byl často podáván po náročných jídlech, aby se „vyčistilo patro“.