Co je to plazma
Krevní plasma je roztok především bílkovin, minerálů a enzymů, které vedle funkce tekutého prostředí pro krvinky plní řadu dalších funkcí, například při přesunu vstřebaných živin, zástavě krvácení a zabezpečování imunity.
Archiv
Kdy se používá plazma
plazma získaná z odběrů krve a plazmaferéz se užívá ke klinickému použití pro pacienty s projevy krvácení, oběhovým šokem, jaterním selhání, popáleninách, nebo k výrobě koncentrátů pro zástavu krvácení, imunoglobulínů a očkovacích látek.
Jaký je rozdíl mezi plazmou a krvi
Krev je tělesná tekutina,která v těle rozvádí kyslík,kysličník uhličitý, živiny a pomáhá bojovat proti infekcím. Naše krev obsahuje mimo buňkových složek(červené krvinky,bílé krvinky,aj.) přibližně 55% krevní plazmy. Plazma je žlutooranžová tekutina,kterou z 93% tvoří voda.
Co je to plazma ze slunce
Mlhoviny. Za hranicemi Sluneční soustavy nalezneme plazma jak ve hvězdách, tak v mlhovinách. Hvězdy jsou obří plazmové koule neprůhledné pro elektromagnetické záření, jejichž magnetické pole určuje vlastnosti jejich okolí podobně, jako tomu je u našeho Slunce.
Co dělat krevní plazma
Krevní plazma se využívá jako doplněk transfuze krve i ve farmacii pro výrobu řady životně důležitých léků. V současné době se hojně využívá plazma od pacientů vyléčených z Covidu-19, která pomáhá proti těžkým průběhům tohoto onemocnění. Při operacích s masivním krvácením se plazma používá jako náhrada krve.
Jak vzniká plazma
Plazma vzniká odtržením elektronů z elektrického obalu atomárního plynu nebo ionizací molekul. S plazmatem se můžeme setkat v elektrických výbojích (blesky, jiskry, zářivky), v polárních zářích, ve hvězdách, ve slunečním větru a v mlhovinách. Pro plazma jsou typické silně nelineární jevy a nestability.
Co léčí plazma
Jednoduše léky, které pomáhají lidem s poruchou srážlivosti krve, sníženou imunitou nebo rakovinou, se bez plazmy a jejím dárcovství neobejdou. Léky vyrobené z krevní plazmy mohou zachránit zdraví a životy mnoha tisíců lidí. Plazma se běžně používá také při léčbě popálenin, úrazů nebo při velkých ztrátách krve.
Proč se dává plazma
Krevní plazma se používá při výrobě řady životně důležitých léků. Jsou mezi nimi i takové, které pomáhají nemocným se sníženou imunitou, onkologickým onemocněním či poruchou srážlivosti krve. Pomáhá mimo jiné také při náročných chirurgických zákrocích, popáleninách a transplantacích.
Jak má vypadat plazma
Krevní plazma je nažloutlý, slabě zásaditý roztok bílkovin, elektrolytů a malých organických molekul. Její objem odpovídá 5 % tělesné hmotnosti. Tvoří přibližne 55 % objemu krve a 25 % objemu extracelulární tekutiny.
Na co se testuje plazma
U každé odebrané plazmy se provádějí vyšetření na infekce přenášené krví (hepatitidy, HIV, syphilis, parvoviry), které jsou nutné k ověření zdravotní nezávadnosti darované plazmy (žloutenka, HIV, atd.). Pokud se lečíte antibiotiky není možné plazmu darovat.
Kde se tvoří plazma
V podstatě můžeme krevní plazmu označit za krev bez krevních tělísek. Krevní plazmu nelze uměle vyrobit, a proto jsou tisíce nemocných lidí odkázaných na pomoci dobrovolných dárců.
Jak dlouho trva obnova plazmy
Pokud se ptáte, za jak dlouho se obnoví plazma a jaký je vliv na zdraví, tak nemusíte mít strach, že vaše tělo bude strádat. Odebraná krevní plazma se v těle obnoví do 48 hodin. Obnova krevní plazmy trvá většinou v řádu hodin, maximálně pár dní.
Jak se chová plazma
Plazma je vodivé a silně reaguje na elektrická a magnetická pole. Druhá vlastnost je kvazineutralita. Požadujeme, aby v makroskopických objemech bylo vždy v průměru stejné množství kladných a záporných částic. Navenek se plazma jeví jako nenabitá tekutina (kapalina či plyn).
Kdy se indikuje plazma
Indikace: Zmrazená čerstvá plazma se používá u koagulačních poruch, obzvláště tam, kde je přítomen kombinovaný deficit koagulačních faktorů a není-li dostupný vhodný inaktivovaný přípravek. Může být použita k léčbě TTP.
Na co se daruje krevní plazma
plazma získaná z odběrů krve a plazmaferéz se užívá ke klinickému použití pro pacienty s projevy krvácení, oběhovým šokem, jaterním selhání, popáleninách, nebo k výrobě krevních derivátů a očkovacích látek.
Jak funguje plazma
Plazma je jednoduše přehřátý sloupec plynu, který lze použít k řezání kovů. Plazmové hořáky pracují s použitím stlačeného vzduchu nebo stlačených plynů, jako je dusík, k ionizaci a vytvoření plazmy. Obvykle jsou plyny přiváděny do řezacího stroje a po kontaktu s elektrodou se ionizují a vytvoří větší tlak.
Jak se podává plazma
Plazma se aplikuje za použití soupravy pro provedení transfuze (transfuzní souprava), která je opatřena standardním filtrem o průměru pórů 170-200 mikrometrů. K aplikaci je možné použít periferní i centrální žilní přistup. U dospělých pacientů se obvykle používají periferní jehly nebo kanyly o průměru 18 G (gauge).
Proč nechodit na plazmu
KDO BY KREVNÍ PLAZMU NEMĚL DAROVAT Dárce plazmy musí splnit některá kritéria ohledně zdravotního stavu. Darovat plazmu nesmí, pokud mát nádorové onemocnění, je diabetik, má závažné chronické onemocnění např. srdce, zažívacího traktu, krve, ledvin, je po transplantaci, má epilepsii, roztroušenou sklerózu…
Co se stane když daruji plazmu
Rizika plazmaferézy
Dárci zpravidla snášejí odběr krevní plazmy dobře. V některých případech může vzniknout v místě vpichu modřina či krevní výron. V ojedinělých případech může dojít k nevolnosti, oběhové slabosti nebo silnějšímu krvácení z místa vpichu.
Proč se daruje krevní plazma
Komu plazma pomáhá Krevní plazma se používá při výrobě řady životně důležitých léků. Jsou mezi nimi i takové, které pomáhají nemocným se sníženou imunitou, onkologickým onemocněním či poruchou srážlivosti krve. Pomáhá mimo jiné také při náročných chirurgických zákrocích, popáleninách a transplantacích.
Jak dlouho trvá obnova plazmy
Za jak dlouho se odebrané látky znovu vytvoří Odebranou plazmu si tělo opět doplní (vytvoří) zhruba do 48 hodin. Úplná obnova odebraných krvinek trvá až dva týdny.
Kdy nechodit na plazmu
KDO BY KREVNÍ PLAZMU NEMĚL DAROVAT Dárce plazmy musí splnit některá kritéria ohledně zdravotního stavu. Darovat plazmu nesmí, pokud mát nádorové onemocnění, je diabetik, má závažné chronické onemocnění např. srdce, zažívacího traktu, krve, ledvin, je po transplantaci, má epilepsii, roztroušenou sklerózu…
Co s sebou na odber plazmy
K odběru si s sebou doneste občanský průkaz (případně jiný doklad s fotografií) a průkaz zdravotní pojišťovny. Nic víc není potřeba dopředu zařizovat.
Co nedělat před odběrem plazmy
Co nejíst 24 hodin před odběrem krevní plazmy:
Maso: tučné, smažené, vnitřnosti, paštiky, salámy, párky, slanina, klobásy, sója. Ořechy a semínka např. lnu, dýně, slunečnice: včetně ořechových másel a pomazánek, tyčinky, patří sem i mák a kokos. Sladkosti: čokoláda, sušenky, dorty, zákusky, smetanové zmrzliny.