Jak se počítá pracovní kapitál
Pracovní Kapitál = Zásoby + Pohledávky – splatné faktury.
Jak charakterizujeme pracovní kapitál
Čistý pracovní kapitál (anglicky net working capital) je ukazatel vyjádřený jako rozdíl oběžných aktiv a celkových krátkodobých dluhů (ty mohou být různě vymezeny podle doby jejich splatnosti).
Jaké jsou faktory řízení pracovního kapitálu
Velikost pracovního kapitálu závisí na vnitřních faktorech firmy a vnějších podmínkách – např. objem prodejů, výrobní program, technologie výroby, časové a organizační uspořádání výroby, zásobovací a prodejní politika firmy, přístup firmy k rizikům, výrobní náklady, sezónnost výroby a odbytu apod.
Archiv
Co je hrubý pracovní kapitál
Pracovní kapitál se dělí na hrubý pracovní kapitál, kterým se rozumí veškerá oběžná aktiva používaná v podniku, a čistý provozní kapitál, který je dán rozdílem mezi hrubým pracovním kapitálem a sumou krátkodobých pasív (krátkodobých závazků).
Archiv
Co je kapitálová potřeba
Částka kapitálu, kterou musí mít banka nebo jiná finanční instituce, jak požaduje její finanční regulátor.
Co je to provozní kapitál
nebo také „Pracovní kapitál“ představuje oběžná aktiva společnosti a sestává hlavně z krátkodobých pohledávek a zásob. Čím je provozní kapitál vyšší, tím firmu více zatěžuje jeho financování. Může být zajištěno z vlastních nebo cizích zdrojů.
Jak se počítá Čpk
Čistý pracovní kapitál se vypočítá sečtením zásob a pohledávek. K čemu je čistý pracovní kapitál dobrý Výpočet ukazuje, kolik provozních prostředku zůstane firmě k dispozici, pokud zaplatí všechny stávající krátkodobé závazky. Ideální je, pokud se nachází v plusových hodnotách, nemusí však být nijak vysoký.
Co je čistý pracovní kapitál
Kladný čistý pracovní kapitál značí, že podnik má dostatek prostředků k plnému krytí svých krátkodobých závazků, a tedy že část oběžného majetku je kryta dlouhodobými zdroji.
Jak vypočítat čistý pracovní kapitál
NWC = (Vlastní kapitál + Dlouhodobé úvěry + Dlouhodobé cizí zdroje + Rezervy) – (Stálá aktiva + event. Pohledávky za upsaný vlastní kapitál). Kladný čistý pracovní kapitál značí, že podnik má dostatek prostředků k plnému krytí svých krátkodobých závazků, a tedy že část oběžného majetku je kryta dlouhodobými zdroji.
Co je to vlastní kapitál
Vlastní kapitál je částka investovaná do podniku vlastníky podniku, která je zvýšená či snížená o kumulované zisky či ztráty a zvýšená či snížená o zisky (přínosy) či ztráty (újmy), které ovlivňují přímo vlastní kapitál (neprošly výkazem zisku a ztráty. Vypočítá se jako rozdíl aktiv a cizího kapitálu.
Co je cizí kapitál
Cizí kapitál je kapitál firmy, na který si daná společnost musela půjčit. Jde o závazky: např. úvěry u bank, závazky vůči dodavatelům, finančnímu úřadu, zaměstnancům a podobně. Bývá označován jako cizí zdroje.
Co je celková likvidita
Celková likvidita je hlavním ukazatelem pro finanční analýzu likvidity firmy a hodnotí poměr krátkodobého majetku firmy ke krátkodobým cizím zdrojům. Pokud je krátkodobý majetek vyšší nebo roven krátkodobým závazkům, tedy celková likvidita >= 100%, je společnost likvidní – společnost nemá záporný pracovní kapitál.
Jak se počítá celková likvidita
Celková likvidita = oběžná aktiva / krátkodobé závazky.
Co jsou náklady na vlastní kapitál
Náklady kmenového kapitálu lze definovat jako výnosnost kmenových akcií, kterou požaduje investor od těchto akcií. Také s emisí kmenových akcií jsou spojeny emisní náklady.
Co snižuje vlastní kapitál
Pokud společnost dosahuje zisku, vlastní kapitál roste, avšak pokud je situace opačná a společnost dosahuje ztráty, vlastní kapitál klesá. Kromě vlastního kapitálu se rozlišuje také cizí kapitál.
Co patří do vlastního kapitálu
Vlastní kapitál tak zahrnuje peněžité a nepeněžité vklady majetku do firmy, kapitálové fondy, hospodářské výsledky z minulých účetních období i z období současného a fondy tvořené ze zisku (rezervní fond).
Jak se měří likvidita
Běžná likvidita, někdy také nazývána jako ukazatel solventnosti, se stanoví tak, že se celková oběžná aktiva vydělí krátkodobými závazky. Výsledná hodnota (ideálně v intervalu 1,8 až 2,5) ukazuje, kolikrát dokáže firma pokrýt všechny své krátkodobé závazky dostupnými oběžnými aktivy.
Jak se počítá rentabilita tržeb
rentabilita tržeb = zisk / tržby
Tento ukazatel vypovídá o schopnosti firmy dosáhnout zisku při dané úrovni tržeb, tedy kolik haléřů zisku firma získá z jedné koruny tržeb.
Co tvoří vlastní kapitál
Vlastní kapitál tak zahrnuje peněžité a nepeněžité vklady majetku do firmy, kapitálové fondy, hospodářské výsledky z minulých účetních období i z období současného a fondy tvořené ze zisku (rezervní fond). V rozvaze se vykazuje na straně pasiv.
Co patří do základního kapitálu
Základní kapitál tvoří část vlastního kapitálu společnosti. Výši základního kapitálu je možné v průběhu času i změnit. Do základního kapitálu se zahrnují všechny peněžité i nepeněžité vklady všech společníků při vzniku společnosti.
Co je to kapitál
Co je kapitál Kapitálem rozumíme vše, co vynakládáme na to, aby vznikly další hodnoty. Vůbec nejjednodušší definice kapitálu říká, že jsou to peníze, které přinášejí další peníze. Kapitál obecně jsou dříve vytvořené prostředky, které se nespotřebují, ale použijí jako vstup do další výroby pro dosažení budoucího zisku.
Jak se počítá vlastní kapitál
Vlastní kapitál (equity) je celková hodnota podniku, která patří jeho majitelům. Zjistí se jednoduše odečtením cizího kapitálu (dluhy, závazky a další) od celkových aktiv.
Co to znamená likvidita
Likvidní tedy zjednodušeně znamená snadno obchodovatelný. Rozlišuje se míra likvidity, přičemž nejlikvidnější je hotovost nebo peníze uložené na účtu, tzv. okamžité peníze. Vysokou likviditu mají aktiva (majetek), která jdou rychle vyměnit za hotové peníze.
Co je to Liquidita
Co je likvidita Likvidita je ukazatel, který vypovídá o tom, jak rychle lze investici proměnit na hotové peníze. Obecně řečeno: čím vyšší je likvidita určitého produktu, tím rychleji se dá investice zpeněžit. Čím rychleji lze peníze získat zpět z investice, tím nižší výnosy z investice můžete očekávat.
Co je poměr dluhu a kapitálu
Výše závazků vzhledem ke kapitálu (Debt to Equity Ratio)
Měří výši závazků společnosti vzhledem k účetní hodnotě společnosti. Vyjadřuje jak veliký poměr dluhů a kapitálu potřebuje společnost ke svému provozu.