Jak uchovat zbylé žloutky
Ke zmrazení se, na rozdíl od bílků, moc nehodí, ale pár dní v lednici ještě vydrží. Ovšem má to své zásady. Zbylé žloutky dejte do čistého suchého hrníčku, lehce zakápněte chuťově neutrálním olejem, nebo zalijte trochou studené vody, a hrníček překryjte potravinářskou folií.
Co upéct ze Zloutku
Žloutky zlepší a přibarví jakékoliv těsto, ať už bramborové, linecké, kynuté třené nebo na palačinky, lívance či vafle. Jeden žloutek utřený s cukrem patřil k občasným svátečním mlsotám našeho dětství, dodával nám energii zdravěji než dnešní cukrovinky plné chemie.
Archiv
Jak uvařit žloutky
Do vroucí vody opatrně vložte vajíčko. Vaříme podle velikosti asi 8 až 10 minut. Poté vejce vyjmeme a ochladíme. Vychlazené vejce důkladně oloupeme a umyjeme pod proudem vody.
Jak zmrazit žloutky
Bílky a žloutky je možné zmrazit samostatně nebo společně ušlehané. V obou případech je nejjednodušší nalít je do tvořítek na led, nechat zmrznout a poté uložit do sáčku.
Co udělat ze zbylých bílků
Z bílků můžete vytvořit opravdové pochoutky. Vařený bílkový sníh využijete k naplnění kremrolí. Nočky z vařeného sněhu podávané s vanilkovým krémem pod názvem Ptačí mléko jsou oblíbenou mlsotou. Z vařeného sněhu můžete připravit domácí turecký med, ten měkký.
Jak péct žloutkové věnečky
Troubu vyhřejeme na 190 °C. Připravíme plech vyložený pečicím papírem. Cukrářským sáčkem s velkou hvězdicovitou špičkou na něj stříkáme věnečky o průměru 7 cm. Pečeme asi 25 minut.
Jak často dát žloutek do příkrmů
Vajíčko uvařte na tvrdo, oloupejte, vyndejte žloutek, přidejte ho k napařené zelenině a společně rozmixujte. Podle odbornice je vhodné mít vejce na jídelníčku malého drobečka 1-2 krát týdně, v pozdějším věku, kolem 2-3 roku, pak dvakrát až třikrát týdně.
Proč dávat dítěti žloutek
V současnosti zůstává výhodou vejce, že obsahuje hodnotné bílkoviny, dostatek železa, ale i vápníku, a vitaminy A+D, proto by měl být v jídelníčku kojenců a batolat žloutek 1-2x týdně. Ne bílek, na který vzniká poměrně často alergie, ten by se měl dávat nejdříve po ukončeném roce.
Co se zmrzlými vejci
Po zmrznutí vajíčka vyklepněte a skladujte je v dobře uzavíratelném mrazicím sáčku, který poputuje zase zpátky do mrazáku. Jednotlivě zmražené je pak můžete v mrazáku skladovat i ve vhodné nádobě. Pokud zmrzlá vejce nejdou vyklepnout, dejte dno formy na pár sekund do teplé vody a kostky hned vypadnou.
Co s vařenými vejci
Vejce natvrdo: 11 lahodných způsobů, jak s nimi naložitSkotská vejce. Tradiční skotský pokrm, který u nás není až tak známý.Roláda s vajíčkovým salátem.Jednoduchý vajíčkový salát s rajčaty.Ruské vejce.Kuřecí roláda s nádivkou.Vaječné placičky se sýrem a šunkou.Plněná sekaná pečeně
Jak dlouho vydrží bílky v lednici
Syrový bílek vydrží v lednici až 20 dnů, žloutek jen 2-3 dny. Nechlazené, nerozbité vejce můžete díky jejich přirozené imunní ochraně skladovat až 3 týdny, přičemž minimální trvalivost se počítá asi 28 dní od snůšky.
Jak správně vyšlehat sníh
Začněte šlehat na nízkou rychlost a postupně ji plynule zvyšujte, až se bílky promění v pěnu a začnou tuhnout. Metličkami při tom pohybujte po celé míse, aby nikde nezůstávaly tekuté bílky. V momentě, kdy po metličkách zůstává viditelná stopa, přestaňte, sníh by měl být dostatečně ušlehaný.
Jak dlouho dopředu péct věnečky
Věnečky i všechny zákusky z odpalované těsto jsou nejlepší pár hodin po naplnění nebo hned druhý den.
Kdy Rozriznout věnečky
Pečeme na 200°C asi 20 minut bez otevření trouby. Nejlépe je to vyzkoušet, protože každá trouba peče jinak. Když se trouba otevře moc brzy, tak věnečky spadnou. Ještě hodně teplé je rozřežeme, nejlépe pilkovým nožem.
Proč dávat olej do příkrmů
Tuky jsou pro děti důležitým zdrojem energie, stavebním kamenem buněčných membrán, navíc transportují řadu životné důležitých a pouze v tucích rozpustných vitaminů. Obecně přednost ve výživě by měly mít tuky přirozené jako rostlinné oleje, ořechy a semínka, ryby, hodnotným zdrojem je také avokádo a máslo.
Kdy začít s kaši na noc
S příkrmy začněte nejdříve od ukončeného 4. měsíce. Přikrmujte (ne)mléčnou kaší na noc nebo zeleninovými příkrmy během dne. Dítě nikdy do jídla nenuťte, pouze nabízejte.
Kdy přidat do příkrmů maso
Nutriční odborníci jednohlasně doporučují: Kojenci potřebují maso asi od ukončeného 6. měsíce. Je to doba, kdy se vyčerpají zásoby železa, které si nastřádali v děloze matky. Příjem tohoto důležitého minerálu musí nyní přijít ze stravy.
Kdy zařadit žloutek
Na tuto otázku nám odpověděla nutriční poradkyně Eva Blaho: „Žloutek můžeme do stravy zařadit už kolem 5 – 7 měsíce.
Co udělat s vejci
Vajíčka jsou vhodné ať už jako samostatné jídlo, jako příloha nebo jako součást pokrmů. Používají se vařené, pečené, smažené i syrové. Jednoduše – vejce mají široké spektrum využití. Snad nejčastější formou, v jaké vejce jako takové konzumujeme, jsou vejce vařená natvrdo nebo naměkko.
Co s hodně vejci
Klasickým řešením může být salát, do kterého se vejce mohou přidat, nebo pokrmy, ke kterým se pokrájené vejce na tvrdo hodí – třeba koprová omáčka. Největší klasikou na tisíc způsobů je vajíčková pomazánka, která má tu výhodu, že do ní padne vajec hodně. Velmi efektním způsobem se dají vejce zpracovat jako plněná.
Co dělat když nejdou vyšlehat bílky
Pokud se nedaří vaječný bílek ušlehat podle představ, napravit se to dá tím, že přidáte špetku soli a lžičku vody. Pak už to půjde samo!
Co dělat když nejde vyšlehat sníh
Pokud se nedaří vaječný bílek ušlehat podle představ, napravit se to dá tím, že přidáte špetku soli a lžičku vody. Pak už to půjde samo!
Jak dlouho šlehat žloutky s cukrem
Žloutky s cukrem šlehejte metličkou 15 minut v kuchyňském robotu nebo 40-45 minut ručně.
Jak uchovat žloutkové věnečky
Naplněné věnečky vydrží v lednici den bez zvlhnutí (nesmí být ale v uzavřené krabičce, pak vlhnou), nebo je lze i plnit až přímo před konzumací.
Jak dlouho vydrží žloutkové věnečky
Trvanlivost věnečků podle klasického receptu je dva a půl dne, protože obsahují žloutkový krém smíchaný s máslem.