Co udělat z koriandru?

Na co se dá použít koriandr

Špetku koriandru můžete použít například pod tučná masa, po kterých vám pak nebude tolik těžko. Skvěle ladí také k drůbežímu a hovězímu masu a rybám. Ochutit s ním můžete nejen polévky, omáčky a houby, ale také dezerty, marmelády, čatní nebo vánoční cukroví.
Archiv

Co kdyz koriandr kvete

Když jde koriandr do květu, změní s listů z petrželově plochých na roztřepené. Semena sklízíme po dozrání, nesmí být tmavě hnědé nebo černé, lepší je sklízet zelené či narůžovělé kuličky, která doma dosušíme.

Jakou chuť má koriandr

Koriandr je jednoletá rostlina pocházející z oblasti Středomoří a Blízkého východu. Jako ochucovadlo se při vaření používá od nepaměti. Semínka mají příjemnou nasládlou chuť, jejich aroma může připomínat pomerančovou kůru. Bez mletého koriandru se neobejdou známé kořenící směsi jako kari nebo garam masala.

Co je podobné koriandru

Náhražka koriandruPetržel.Thajská bazalka.Máta.Papalo.Rau Rum.Celerové listy.Čerstvý kopr. Nejlepší náhražky za suchý koriandr.Semena koriandru.

Proč koriandr chutná jako mýdlo

Coriandrum sativum

Až 10-15 % obyvatel cítí při pojídání koriandru zvláštní pachuť, nejčastěji je připodobňovaná k chuti mýdla. Důvody jsou přitom ryze genetické. Vědci odkazují na gen s označením OR6A2. Tento gen kóduje receptor, jenž získává vůni aldehydových chemikálií.

Jak uchovat koriandr

Odolné bylinky ponechte v květináčích, ve kterých je koupíte, nebo je zabalte do vlhkého papírového ručníku a uložte do otevřené papírové tašky do lednice. A vydrží vám o to déle, pokud jim občas vyměníte obal a vyhodíte zvadlé kousky.

Jak zpracovat cerstvy koriandr

Čerstvý koriandr se přidává do salátů, ale také do pokrmů z hovězího a vepřového masa. Skvěle chutnají například masové kuličky s koriandrem. Nalezneme ho v mnoha exotických receptech, jako je třeba sečuánský lilek s rajčaty a koriandrem. Je také často součástí indického koření.

Jak dlouho vydrzi koriandr

A jak dlouho nám takto zakoupený koriandr vydrží V mikrotenovém sáčku uložený v chladničce vydrží přibližně 4 dny. I ve zmrazeném stavu si docela příjemně uchová svou chuť a vůni, stačí ho nasekat a zmrazit v nádobkách s malým množstvím vody.

Jak vypadá koriandr

Jedná se o jednoletou mrkvovitou bylinu, jejíž lodyha dosahuje výšky až jednoho metru a nahoře se větví. Spodní listy jsou jednoduše zpeřené a řapíkaté, horní listy přisedlé pochvou a zpeřené dvakrát až třikrát. Listy mají dělené, čárkovité úkrojky. Květy mají bílou či růžovou barvu, přičemž tvoří okolíky.

Jak se pěstuje koriandr

Důležitou zásadou u pěstování koriandru je, že nemá rád převlhčenou půdu, vítr a tropické teploty. Půda by měla být řádně vyživená kompostem, humusem nebo substrátem s hnojivem. Semínka sázejte do řádků v závětří, řádky by od sebe měly být vzdáleny alespoň 20 cm. Osivo sázejte od 1,5 cm až zhruba 8 cm hloubky půdy.

Kde použít čerstvý koriandr

Hodí se k ochucování zeleninových jídel, dušených pokrmů, také do uzenin, do polévek, často je součástí rybí polévky. Plod koriandru se také používá do sladkých pokrmů – je součástí sušenek, dortů s ovocem (jablka, hrušky), také se přidává do ovocných kompotů.

Jak užívat koriandr

Způsob použití: Používají se zásadně drcená semena. Čaj z koriandru: buďto se z nich dělá odvar (1 polévková lžíce na 2-3 dl vody), nebo se polykají čerstvě nadrcená v množství jedna moka lžička 3x denně.

Jak zmrazit koriandr

Dá se úspěšně zamrazit ve svazcích, nesekaný a bez vody, uzavřený v mikrotenovém pytlíku.

Kdy stříhat koriandr

Jakmile stonky koriandru dosáhnou 10 cm, začněte se sklizní aromatických lístků. Ustřihněte během jednoho týdne zhruba třetinu lístků, podpoříte tím rostlinku v dalším růstu. Po dvou až třech měsících se růst zastaví a než začnou listy uvadat, můžete si vysít do nového květináče novou várku.

Jak zpracovat čerstvý koriandr

Čerstvý koriandr se přidává do salátů, ale také do pokrmů z hovězího a vepřového masa. Skvěle chutnají například masové kuličky s koriandrem. Nalezneme ho v mnoha exotických receptech, jako je třeba sečuánský lilek s rajčaty a koriandrem. Je také často součástí indického koření.