Co upéct z malin?

Co upéct s malinami

Čas malin – recepty na oblíbené malinové dobrotyMalinová bublanina.Nepečený malinový dort.Malinové špagety se zmrzlinou.Malinový cheesecake.Malinové muffiny.Malinové brownies (na 20x30cm formu)Malinové pralinky.Malinové pusinky.
Archiv

Co s přebytkem malin

Přebytek malin lze využít na vaření džemu nebo do pečeného čaje. Maliny také snadno usušíme v domácí elektrické sušičce. K sušení použijeme pevné a kvalitní nepřezrálé plody, při sušení si zachovají pěknou barvu a hodí se do různých snídaňových kaší nebo do jogurtu.

Jak nejlépe zpracovat maliny

Z plodů vyrábíme šťávy vařené i nevařené), sirupy, džemy (používáme je ve směsi s méně aromatickým a želírujícím rybízem), kompoty, mošty, likéry, moučníky, dezerty, letní chlazené polévky apod. Často je přidáváme pro vylepšení chuti k méně výrazným druhům ovoce.

Jak uchovat čerstvé maliny

Maliny, jahody, borůvky je možné skladovat jen krátkodobě, nejlépe v lednici. Plody nemyjte, pokud je neplánujete okamžitě sníst. Jablka a hrušky skladujte v otevřené bedničce ve sklepě. Držte je od ostatního ovoce a zeleniny, v jejich blízkosti se totiž rychleji kazí.

Co z Boruvek a malin

Borůvky a maliny jsou ideální na přípravu osvěžujících letních dobrot. Je z nich skvělý sorbet, granita, malinovka, zmrzlina či nanuk.

Jak Pasirovat maliny

Maliníku svědčí neutrální či mírně kyselá půda (která je nejběžnější), měla by být bohatá na vláhu a humus. Ten do půdy dodáte organickým hnojením, kvalitním kompostem a mulčováním. Maliníku nevadí ani vyšší polohy, v nadmořských výškách nad 600 m n.m. mu hledejte výhřevné místo nebo svah orientovaný k jihu.

Jak se dělá malinový sirup

Malinovou šťávu zahřejte na 80°C, rozmíchejte v ní cukr s kyselinou citronovou a vše dobře promíchejte. Sirup stále prohřívejte a udržujte na 80°C (tekutina nesmí projít varem) dalších 15 minut. Horkým sirupem plňte připravené lahve. Sirup po vychladnutí skladujte na tmavém a chladném místě.

Jak se dělá malinová šťáva

Maliny rozmačkáme, zalijeme studenou vodou, přidáme citronovou šťávu, zakryjeme a necháme 48 hodin odstát. Pak překapeme šťávu přes plátýnko a promícháme ji s cukrem. Jakmile se cukr rozpustí, rozlijeme šťávu do čistých, suchých sklenic. Dá se sterilovat, ale já jsem ji dala do lednice a za pár dní už nebyla.

Jak uchovat maliny na zimu

Mrazíme tedy zejména borůvky, jahody, rybíz, maliny apod.

Poté je nasypeme na tácky, které je umístíme do mrazáku. Poté, co ovoce zmrzne, sesypeme je po menším množství do plastových sáčků nebo krabiček.

Jak konzervovat maliny

Postup:Přebrané maliny propláchneme vodou a necháme okapat.Prosypeme menším množstvím cukru.Maliny nasypeme do menších zavařovacích skleniček, uzavřeme.Sterilujeme 30 minut při teplotě 85 °C.

Jak dlouho vydrží maliny v lednici

Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Ostružiny, maliny, jahody, borůvky 1 den 2 – 3 dny
Hroznové víno 1 den 1 týden
Pomeranče 10 dní 3 týdny
Broskve, meruňky, švestky 2 dny 3 – 5 dní

Kam umístit maliny

Stanoviště: maliny milují slunce a vláhu

Maliník je možné vysadit i do polostínu, ale tam méně kvete a tomu pak odpovídá menší sklizeň. Ideální volbou pro výsadbu maliníků je teplá, slunečná a závětrná poloha. Kromě slunce potřebují maliny i dostatek vláhy, hlavně v době, kdy nasazují plody.

Jak udělat oporu pro maliny

Na záhon malin můžete umístit popínavou pomůcku v podobě špalíru. Za tímto účelem upevněte mezi dva sloupky několik řad napínacího drátu nebo bambusových tyčí. Maliny pak mohou růst v meziprostoru. Podobně jako plamének je mučenka vynikající popínavou rostlinou.

Jak dlouho vydrží domácí sirup

Domácí výroba sirupů

Existují dva způsoby – sirup bez vaření a sirup vařený. Sirupy nevařené vydrží v lednici zhruba 2 týdny, ale tu část, kterou do té doby nespotřebujete, můžete nalít do sáčků na led a zamrazit. Přidáte – li do sirupu citrónovou šťávu, vydrží vám v lednici až dva měsíce.

Jak vyrobit domácí stavu

Ovoce s vodou na mírném ohni za stálého míchání rozvaříme. Z rozvařeného ovoce přes husté síto nebo tkaninu slijeme do vhodné nádoby šťávu. Ovoce v sítu můžeme jemně rozmačkat naběračkou nebo vařečkou. Získaná šťáva se použije při výrobě likéru, některé ovoce je možné ještě použít i na výrobu džemů a marmelád.

Jak se dělá domácí malinová limonáda

Do hrnce dáme 600 g malin, 2 květy levandule, třtinový cukr a vše zakapeme šťávou z poloviny citronu a zalijeme vodou jen tak, aby byly maliny ponořené. Dáme vařit a průběžně promícháváme. Necháme vařit cca 5 minut, pak vše rozmixujeme tyčovým mixérem a ochutnáme, jestli nám přijde sirup dostatečně sladký.

Jak udělat malinovou marmeládu

Postup přípravy

Očištěné maliny rozvaříme, přidáme cukr a vaříme cca 15 minut. Provedeme zkoušku tuhnutí – kápneme kapku džemu na porcelánový talířek – když nesteče, je hotovo. Přidáme kyselinu citronovou a dáme do sklenic. Pevně uzavřeme, otočíme na víčko a necháme vychladnout.

Jak dlouho vydrží maliny

Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Ostružiny, maliny, jahody, borůvky 1 den 2 – 3 dny
Hroznové víno 1 den 1 týden
Pomeranče 10 dní 3 týdny
Broskve, meruňky, švestky 2 dny 3 – 5 dní

Jakou zeleninu skladovat v lednici

Zelenina vyžaduje teplotu pro skladování okolo 2 – 8 °C. Ideální pro skladování je chladný a vzdušný sklep s dostatečnou vlhkostí. V domácnostech bez sklepa je ideální lednice. Zelenina se v lednici umísťuje do k tomu určených spodních šuplíků.

Jak dlouho vydrží rajčata

Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Cibule 1 měsíc 14 dní
Rajčata 3 – 5 dní 2 – 7 dní
Paprika 5 dní 5 – 7 dní
Brokolice 3 – 5 dní

Jak stříhat maliny na jaře

Řez malin je jednoduchý

Pokud sázíme sazenice maliníku brzy na jaře, sestříhneme nadzemní část na 20–40 cm podle síly výhonu a kořenové soustavy. Čím je sazenice slabší, tím více ji zkrátíme. Ve druhém roce po výsadbě ponecháváme dva až tři výhony na každou rostlinu.

Jakou oporu pro maliny

Výsadba maliníků Mladé rostliny maliníku je nejlepší vysazovat na podzim nebo brzy na jaře 2,5 až 3 metry od opory z drátěného pletiva, případně mezi dva dráty ukotvené k pevné konstrukci. Výsadbu provádíme mělkou a dobře rozprostřeme kořeny.

Jak dlouho rostou maliny

Maliník můžeme na jednom místě pěstovat 8 – 10 let.

Maliník je možné vysadit i do polostínu, ale tam méně kvete a tomu pak odpovídá menší sklizeň. Ideální volbou pro výsadbu maliníků je teplá, slunečná a závětrná poloha. Kromě slunce potřebují maliny i dostatek vláhy, hlavně v době, kdy nasazují plody.

Jak se dělá bezový sirup

Květy bezu omyjeme a bez stonků je vložíme do velké sklenice. Přidáme cukr a zalijeme vše chladnou, ale převařenou vodou. Směs promícháme a necháme ji 48 hodin louhovat, poté ji přecedíme přes jemné plátýnko a přidáme kyselinu citronovou, kterou necháme v sirupu rozpustit.

Jak udělat domácí sirup

PostupZralé ovoce omyjeme, pomačkáme a zalijeme trochou převařené vody, aby bylo ovoce ponořené.Necháme 1 den odstát.Štávu slijeme přes husté síto či gázu.Přidáme cukr podle druhu ovoce a citronovou šťávu.Pokud chcete spotřebovat ihned, nemusíme přidávat konzervant.Zahřejeme na zhruba 85 C, nevaříme!!