Jak prát 100% Viskozu
Praní viskózy a údržba
Prádlo a oblečení z viskózy lze prát v pračce, ale pouze na 30, max 40 stupňů a za použití jemného programu. Ždímejte rozhodně na nižší otáčky. Nesušte v sušičce, jinak snížíte životnost vláken. Mnohem lepší je sušit prádlo pověšené.
Co je lepsi polyester nebo viskóza
Viskózový žerzej, tedy obyčejný viskózový úplet, je v pětici nejhorších materiálů jediný, který není z polyesteru. Viskóza je fajn: má podobné vlastnosti jako bavlna, dobře se nosí, příjemně chladí, neškrábe. Má však jednu vadu – snadno se na ní dělají žmolky.
Archiv
Co je za materiál viskóza
Viskóza je vlákno, které je vyrobené na bázi regenerované celulózy. Základní surovinou pro výrobu bývá nejčastěji dřevo nebo bavlna, popř. jiná surovina s větším obsahem celulózy. Materiály na bázi regenerované celulózy sice nejsou čistě přírodní, ale lze je považovat za jakousi alternativu k přírodním materiálům.
Jak srazit Viskozu
Při máčení a máchání velkejch kusů látek můžete vlákna i nevratně poškodit. Třeba bambusová viskóza (a viskózy obecně) je při namočení křehká a vlákna se můžou viditelně polámat. A to už nikdy nespravíte. Vysrážet materiál můžete i propařením napařovačkou.
Archiv
Proč se srazí oblečení
Nadměrná teplota při sušení může srazit Váš oblíbený kousek. Dlouhé odkládání praní přírodních kousků může mít naopak vliv na roztahování. Například džíny ze 100 % bavlny se při nošení roztahují, pravidelným čištěním můžete zabránit roztažení vazby tkanin.
Jak žehlit Viskozu
Oblečení z viskózy, které je velmi příjemné na nošení, se zpravidla nemusí žehlit. Co ovšem dělat, když na žehlení košil, šatů či kalhot z viskózy stále trváte Tyto oděvy umístěte na podložku na žehlení a použijte na ně pouze vlažnou žehličku. Oblečení z viskózy žehlete ideálně na bavlněném potahu na žehlící prkno.
Proč nosit polyester
Proč se tolik používá polyester Polyester je v podstatě fajn. Je to levné, dá se z toho dělat spousta funkčních vláken. Vydrží špatné zacházení a pokud ho nespálíte, tak tu pobude asi dvě stě let.
Jak poznat Viskozu
Bavlna, len, viskóza
Po vložení do plamene vzplane a hoří i po vytažení z plamene. Vůně kouře připomíná kouř dřeva a nebo papíru . Popel je jemný a šedý a zůstane ho jen malé množství.
Jak vypadá viskóza
Viskóza je uměle vytvořený materiál z rostlinné suroviny – celulózy. Je hořlavá a při spalování se chová podobně jako bavlna nebo papír. Po dohoření z ní zbude jemný šedý popílek. Viskózové vlákno je většinou samo o sobě málo elastické, proto se viskózové látky mačkají a vytahují.
Co se stane kdyz se pere na 60
Pro zničení choroboplodných zárodků – 60°C
Zvýšená teplota ale sama o sobě všechny bakterie nezabije, k tomu je potřeba užít kvalitní prací prostředek, který dílo zkázy (pro patogeny) dokoná.
Co se stane kdyz Vyperu Prádlo na 90
Pozor na vysoké teploty praní
Každý materiál má jinou doporučenou maximální teplotu, na kterou ho můžete prát. Těžko očekávat, že pokud bavlněné tričko máte prát na 30°C a vy ho vyperete na 90°C, nic se nestane.
Co se nesmi žehlit
Pokud jde o umělé materiály, jako je polyester, ale také flanel nebo tvíd, musíte je žehlit na nízké teploty, jinak byste látku nenávratně poškodila. Žehlete je vždy z rubové strany. Naopak bavlna nebo len snesou velmi vysoké teploty a na nižší teploty je nikdy dobře nevyžehlíte.
Jaká je teplota žehličky
Obvykle se rozsah teplot žehliček pohybuje mezi 100 až 230 °C.
Co je to 100% polyester
Jedná se o syntetické vlákno, které je vyrobeno z lineárních makromolekul. Jako polyesterová vlákna se nejčastěji označují výrobky z polyetylentereftalátu (PET). Polyesterová vlákna jsou lehká, nemačkavá a nepohlcují mnoho vlhkosti. Díky tomu se s oblibou používají například k výrobě funkčního oblečení.
Co je to elastan
Elastan je syntetické vlákno. Jedná se o vysoce pružné polyuretanové vlákno. Vlastnosti: Charakteristickým znakem elastanových vláken je jejich vysoká pružnost.
Co ušít ze 100 bavlny
Bavlněné látky všech možných vzorů a barev. Jsou vyrobeny ze 100% bavlny, také se jim říká "plátýnka", mají gramáž cca 130g/ m2. Můžete si z nich ušít závěsy, ubrus, sedáky, sukýnku, povlečení, zavinovačku, nebo třeba dekorační polštářky.
Co se sije z Popelinu
Používá se na košile, halenky, sukně, šaty, ale i domácí textil a dekorace. Kromě bavlněného popelínu se můžeme potrkat i se směsovým, vlněným i hedvábným. Z popelínu si s námi můžete třeba ušít: zástěrku, tuniku, šaty, sukni, kalhoty, košilové šaty atd.
Co je 100% polyester
Jedná se o syntetické vlákno, které je vyrobeno z lineárních makromolekul. Jako polyesterová vlákna se nejčastěji označují výrobky z polyetylentereftalátu (PET). Polyesterová vlákna jsou lehká, nemačkavá a nepohlcují mnoho vlhkosti. Díky tomu se s oblibou používají například k výrobě funkčního oblečení.
Co to je udržitelná viskóza
Udržitelná varianta viskózy. Oproti té je na výrobu EcoVero viskózy zapotřebí o 50 % méně vody a má o polovinu menší uhlíkovou stopu. Je v přírodě plně rozložitelná. Materiál na výrobu EcoVer pochází z obnovitelných lesů.
Co prát na 95 stupnu
Nicméně: jednou za čas perte po dobu 2 – 3 týdnů vhodné prádlo (ručníky, ložní prádlo, utěrky) na teplotu 95°C. Zbavíte pračku usazenin, mastných nánosů, zbytků prášku a špíny obecně.
Jak dlouho prát trička
Využívejte šetrné prací programy.
Nikdy neperte tričko déle než je nutné. Využívejte krátké (60 min) a šetrné prací programy. Vhodná je teplota 30°C, maximálně však 40°C. Vyzkoušet můžete i praní ve studené vodě.
Jak prát ručníky a utěrky
Ideální teplota pro praní ručníků je 40 °C, maximálně pak 60 °C. To jsou teploty, které stačí na zničení bakterií. Na 90 °C perte ručníky pouze v případě nemoci nebo plísňové infekce. Ručníky perte, pokud možno roztříděné dle barev a nejlépe odděleně od ostatního prádla.
Jak žehlit s parni žehličkou
A práce s nimi je jednoduchá a rychlá:Vytáhnete napařovač ze skříně.Nádobku napustíte vodou.Oděv navléknete na ramínko.Přístroj zapojíte do sítě.Zmáčknete jedno tlačítko.Počkáte pouhou 1 minutu.Začnete žehlit.
Na co žehlit Viskozu
Žehlení viskózy
Oblečení z viskózy žehlete ideálně na bavlněném potahu na žehlící prkno. Jestli chcete mít jistotu, že tento materiál opravdu neponičíte, žehlete jej z vnitřní strany. Jako ochranu viskózy před poškozením můžete rovněž použít bavlněnou látku.
Kdo vymyslel žehlení
Dnes již hospodyňky, ano, od nepaměti bylo žehlení vnímáno jako "ženská práce", takové problémy nemají. Pomohl jim Henry Seeley, který 6. června 1882 v New Yorku patentoval první elektrickou žehličku.