Kdo platí notáře při dědictví
Částku hradí dědicové podle poměru toho, co z dědictví nabyli. Je jasné, že notář nebude pracovat zadarmo, proto se i ve chvíli, kdy je hodnota převáděného majetku téměř nulová, platí poplatek minimálně 1 000,- korun.
Archiv
Co jde do dědického řízení
Dědické řízení má za cíl stanovit, jaký majetek patřil zemřelé osobě a komu by měl připadnout či jakým způsobem by se měl rozdělit. Začíná poté, kdy dojde informace o úmrtí na soud, který následně zahajuje pozůstalostní řízení. A je to právě soud, kdo určí příslušného notáře a vedením řízení ho pověří.
Archiv
Jak se dědí v rodině
První dědická třída: Přednost mezi dědici mají přímí potomci a manžel, případně registrovaný partner zemřelého. Pokud některé z dětí zemřelo a má potomky, pak v první dědické třídě dědí potomci tohoto dítěte, tj. vnuci zemřelého. Pokud zemřelý neměl manžela nebo registrovaného partnera, dědí vše potomci zemřelého.
Archiv
Co dědí manželka
V případě úmrtí manžela budou, při neexistenci závěti, dědit všechny jeho děti spolu s Vámi, jako manželkou rovným dílem. Nezáleží, zda jsou i Vaše, nebo z předchozího manželství. Po Vás budou dědit Vaše děti a manžel rovným dílem.
Archiv
Co nespadá do dědického řízení
Předmětem dědictví bývají nejčastěji věci movité (předměty) a věci nemovité (domy, byty, pozemky), ale mohou do něj spadat také například autorská práva. V dědickém řízení je ale třeba vyřešit vše, co zemřelý vlastnil, a to jak výlučně (byl jediným vlastníkem), tak v podílovém vlastnictví.
Jak se dělí dědictví
Jak se rozděluje dědictví
Pokud zde závěť chybí, je okruh dědiců určen zákonem, tzv. dědickou posloupností. V první řadě dědí děti a manžel či manželka zůstavitele, pokud takové příbuzné nemá, přechází postupně dědění na širší rodinu. V jednotlivých dědických skupinách se dědí stejným dílem.
Co se řeší u notáře
Notář sepisuje především notářské zápisy o právních úkonech (smlouvy, závěti, apod.) a osvědčení právně významných skutečností a prohlášení. Dále ověřuje podpisy, kopie listin a přijímá do úschovy peníze i listiny. Notář jako soudní komisař vyřizuje dědictví a může také vykonávat správu majetku.
Jak lze zjistit majetek po zemřelém
Hodnota majetku vychází z prohlášení dědiců
„Obecně totiž platí, že hodnota majetku připadajícího do dědictví se zjišťuje ze společného prohlášení dědiců nebo z ocenění provedeného tím, kdo pozůstalost spravuje,“ vysvětluje Radim Neubauer.
Co dědí manželka po smrti manžela
Polovina nemovitosti připadne manželovi a druhá polovina je předmětem dědického řízení. Následně dědí manželka a děti rovným dílem. Po vydání Osvědčení o dědictví je praxí, že vzniká podílové spoluvlastnictví, kde podílovými spoluvlastníky jsou manželka a děti zemřelého manžela.
Na co má nárok nepominutelný dědic
Nepominutelný dědic nebo dříve neopominutelný dědic je osoba, která má nárok domáhat se i přes závěť svého zákonného dědického podílu nebo jeho části (tedy tzv. povinného dílu), pokud ovšem dotyčný nebyl platně vyděděn.
Jak se dělí majetek po zemřelém
dědickou posloupností. V první řadě dědí děti a manžel či manželka zůstavitele, pokud takové příbuzné nemá, přechází postupně dědění na širší rodinu. V jednotlivých dědických skupinách se dědí stejným dílem. Jenže z praktického hlediska je takové rozdělení majetku často ošemetné, zejména u nemovitostí.
Kdo řeší dědictví
Řízení o pozůstalosti, tj. dědické řízení, vede soud. Pro řízení o pozůstalosti je zpravidla příslušný soud, v jehož obvodu měl zůstavitel v době smrti evidováno místo trvalého pobytu. Úkony soudu v řízení o pozůstalosti provádí jako soudní komisař notář, kterého tím soud pověřil.
Na co mám nárok po smrti manžela
Po smrti manžela či manželky má pozůstalý nárok na vdovský či vdovecký důchod, pokud splní všechny nezbytné administrativní podmínky.
Kdy se započítává dar do dědictví
Zatímco ustanovení občanského zákoníku týkající se započtení na povinný díl, stanoví omezení, kdy předmětem započtení mohou být pouze dary v posledních třech letech před smrtí zůstavitele, ledaže zůstavitel přikáže, aby se započtení provedlo za delší dobu.
Kdo řeší pozůstalost
Řízení o pozůstalosti, tj. dědické řízení, vede soud. Pro řízení o pozůstalosti je zpravidla příslušný soud, v jehož obvodu měl zůstavitel v době smrti evidováno místo trvalého pobytu. Úkony soudu v řízení o pozůstalosti provádí jako soudní komisař notář, kterého tím soud pověřil.
Jak dlouho trvá dědického řízení
Proces dědického řízení obvykle trvá okolo dvou měsíců.
Kdo vyplácí pohřebné
Dávku pohřebného vyplácí Úřad práce ČR jednorázově ale nevyplácí se do ciziny.
Co musím udělat před smrti
Kromě úklidu hmotných statků může pozůstalým ulevit také pořádek v osobních záležitostech. „Jako mnohem důležitější vnímám otázku vypořádání finančních věcí, závěti a také vztahových problémů, které někdy dělají lidem nepořádek v duši,“ vysvětluje svůj pohled na úklid před smrtí Martin Loučka.
Kdy je darovací smlouva neplatná
Neplatné je takové darování, které je darováno: osobě, jež provozuje zařízení se zdravotními a sociálními službami, nebo. osobě, jež takové zařízení spravuje nebo je v něm sama zaměstnaná. A to v době, kdy dárce využívá péči takového zařízení nebo jeho služby.
Jak sepsat darovací smlouvu
Darovací smlouvu můžete sepsat u notáře (jejich seznam najdete na webových stránkách Notářské komory ČR) nebo u svého právního zástupce. Můžete si ji ale sepsat také sami. V tom případě se ale doporučuje podpisy na smlouvě úředně ověřit (tzv. legalizovat), tj.
Co je potřeba udělat při úmrtí
Co zařídit po smrti blízkéhoVyřízení úmrtního listu.Příspěvek na péči.Odevzdání dokladů po zemřelém.Ukončení pracovní neschopnosti při úmrtíPřepis změny rodinného stavu v občanském průkazu.Žádost o vdovský/vdovecký důchod.Žádost o sirotčí důchod.Zablokování účtu.
Co když nemám peníze na pohřeb
Co když na pohřeb nemám peníze Není vaší povinností pohřeb zařizovat ani jej platit. Pokud do 96 hodin od úmrtí nesjednáte pohřeb, přechází tato povinnost na obec. Ta má ze zákona povinnost zajistit důstojný pohřeb a pietu.
Kam volat kdyz nekdo zemre
Nález těla zemřelého mimo zdravotnické zařízení se oznamuje na jednotné evropské číslo tísňového volání 112. Oznamovací povinnost má každý, kdo se o úmrtí dozvěděl nebo nalezl tělo zemřelého nebo jeho část a neví, zda úmrtí nebo nález těla nebo jeho části, již bylo oznámeno.
Kam volat při úmrtí doma
Dojde-li k úmrtí doma, je potřeba nejdříve přivolat praktického lékaře, mimo jeho ordinační a návštěvní hodiny záchrannou službu nebo přímo koronera. Po ohledání odvoz zemřelého provede na zavolání naše pohotovostní služba CONCORDIA. Další služby budou provedeny na základě Vaší objednávky s pohřební službou.
Kdo sepisuje darovací smlouvu
Postup při darování nemovitosti
Ideální je, když se o sepsání darovací smlouvy poradíte s odborníkem. Vzory stažené z internetu mohou obsahovat celou řadu chyb i zastaralých informací. Je rovněž nutné, aby podpisy na smlouvě byly ověřené notářem, advokátem nebo pracovníkem Czech Pointu.