Čím je vyplněno oko
Prostor v přední části oka mezi čočkou a rohovkou je vyplněný tekutinou zvanou komorová tekutina. Vnitřní prostor oka za čočkou je vyplněn průhlednou rosolovitou hmotou, které se říká sklivec. Komorová tekutina a sklivec pomáhají oku udržet si svůj tvar.
Archiv
Co vyživuje oko
Cévnatka (choroidea) je velmi bohatě protkána cévami, vyživuje sítnici a udržuje stálou teplotu oka.
Archiv
Jaký obraz vytváří lidské oko
Obraz se na sítnici vytváří zmenšený, převrácený a skutečný. Sítnici tvoří přibližně 130 milionů buněk. Jsou uspořádány do 3 vrstev. Buňky citlivé na světlo jsou uloženy až v nejhlubší vrstvě – jsou to tyčinky a čípky.
Co je v oku
Oko obsahuje světlolomný a světločivný aparát. Světlolomný aparát je tvořen rohovkou a čočkou, dále k němu patří komorová voda a sklivec. Optická mohutnost neakomodovaného oka je přibližně + 59 D, z nichž 43 D připadá rohovce a 16–20 D čočce. Optická mohutnost čočky je proměnlivá.
Proč se dělají mžitky před očima
rychle vstaneme nebo hodně kýchneme, vede k odkrvení hlavy a přesunu krve do zbytku těla. Než se vám krevní tlak stabilizuje, mozek a oči trpí nakrátko nedostatkem krve a kyslíku. To sítnici brání v normálním výkonu funkce – takže tuto informaci předá mozku opožděně. Právě proto vidíte záblesky či mžitky před očima.
Jak zaostřuje oko
Pomocí zvětšování a zmenšování optické mohutnosti čočky (vyklenutím a smršťováním)je lidské oko schopno zaostřovat na různě vzdálené předměty, přičemž platí, že čím blíže předmět je, tím více se musí čočka vyklenout.
Jak vypadá oko
Oční koule má přibližně kulovitý tvar a její stěna je rozdělena do tří vrstev: zevní (bělima, rohovka), střední (duhovka, řasnaté tělísko, cévnatka) a vnitřní (sítnice). Pro normální funkci oka jsou nezbytné přídatné orgány, kterými jsou oční víčka, řasy, obočí, spojivka, slzné ústrojí a zevní oční svaly.
Proč se dělá šedý zákal
Šedý zákal vzniká při zakalení čočky. To pak zhoršuje kvalitu a jasnost obrazu, který se promítá na sítnici. Zhoršení zraku pak způsobuje obtíže při čtení či řízení, a dokonce i při sledování výrazu obličeje jiných lidí. V časném stádiu není mnohdy šedý zákal zjevný a onemocnění se proto vyvíjí postupně.
Co to je slepá skvrna
Slepá skvrna (anglicky Blind Spot nebo v anatomickém významu spíše Optic Disc, latinsky papila nervi optici) je místo na sítnici, kde zrakový nerv ústí do oční bulvy a ještě není rozvětven na jemná nervová vlákna opatřená elementy citlivými ke světlu. To znamená, že tam nejsou světločivné buňky.
Co to je sklivec
Sklivec tvoří hlavní funkci, udržuje nitrooční tlak a musí udržení hladký povrch sítnice. Obsah sklivce tvoří z 98% voda, zbylé 2% je chlorid sodný, stopy bílkovin a kyselina hyaluronová. Sklivec je čirý a bezbarvý.
Jak vypadají mžitky před očima
Mžitky před očima (odborně fosfény) znamenají vjemy krátkých světelných záblesků v zorném poli. Jejich občasný výskyt je relativně běžný a nic vážného většinou neznamenají.
Co znamená když vidím hvězdičky
Světelné vjemy se mohou objevit i jako následek otřesu sklivce při uhození do oka či prudkém úderu ho hlavy ("vidět hvězdičky"). Různě intenzivní záblesky a jiskry se mohou objevovat a opět střídavě mizet ještě několik týdnů poté, co u stárnoucího sklivce došlo k jeho odloučení od sítnice.
Kdy oko nejvíce Akomoduje
Subjektivně nejpohodlnější je proto pohled do dálky, kdy jsou akomodační svaly zcela uvolněné. Zaostření na blízko vyžaduje určitou námahu akomodačních svalů. Zdravé lidské oko dokáže měnit optickou mohutnost čočky o 12–15 dioptrií, takže se dokáže akomodovat od „nekonečna“ až na vzdálenost 7 cm.
Jak vypadá zákal
Zakalení způsobí sníženou průhlednost oční čočky, brání průchodu světelných paprsků na sítnici, a tak je vidění zastřené, jakoby překryté šedým závojem. Zpočátku nemusí šedý zákal vidění nijak ovlivňovat, zakalení se však postupně zvětšuje, vidění se zhoršuje a postižený může dokonce přestat vidět.
Kterou část oka postihuje šedý zákal
Šedý zákal je v podstatě jakékoli zkalení oční čočky, uložené ve střední části oka za duhovkou. Čočka je do určitého věku schopna měnit svou optickou mohutnost a tím plnit její hlavní funkci – zaostřovat do dálky i do blízka (akomodace).
Co to je žlutá skvrna
Žlutá skvrna je místo nacházející se na sítnici oka. Toto místo se vyznačuje oproti zbytku sítnice vyšší koncentrací buněk zajišťujících barevné vidění – čípků. Při přímém pohledu vpřed světelné paprsky dopadají právě na žlutou skvrnu. Pokud se tedy díváme přímo na nějaký předmět dosáhneme nejostřejšího pohledu.
Proč máme slepou skvrnu
Slepá skvrna (anglicky Blind Spot nebo v anatomickém významu spíše Optic Disc, latinsky papila nervi optici) je místo na sítnici, kde zrakový nerv ústí do oční bulvy a ještě není rozvětven na jemná nervová vlákna opatřená elementy citlivými ke světlu. To znamená, že tam nejsou světločivné buňky.
Co to je Makula
Žlutá skvrna (makula, lat. macula lutea, v obecné anatomii obratlovců také area centralis–centrální oblast) je místo na oční sítnici, kde je největší hustota čípků, a tedy i nejostřejší vidění. Obraz, na nějž se člověk dívá zpříma, se promítá právě do tohoto bodu.
Co znamenají černé tečky před očima
Je to přirozený fyziologický jev, ke kterému dochází především stárnutím. Náchylnější jsou k němu také lidé s krátkozrakostí, kdy je sklivec více namáhán. Sklivcové zákalky se mohou objevit i po úrazu oka, zánětu či ošetření oka laserem při druhotném šedém zákalu.
Proč mám černo před očima
Nejčastěji se pocit slabosti často i s černými skvrnami před očima objeví, když rychle vyskočíte ze sedu nebo z lehu. Tento stav má své jméno – ortostatická hypotenze, a jedná se o náhlý a krátkodobý pokles krevního tlaku způsobený změnou polohy z leže do stoje.
Co je šedý zákal
Šedý zákal je oční onemocnění, při kterém dochází k zakalení normálně čiré oční čočky. Zakalení způsobí sníženou průhlednost oční čočky, brání průchodu světelných paprsků na sítnici, a tak je vidění zastřené jakoby překryté šedým závojem.
Co způsobuje šedý zákal
Šedý zákal (katarakta) je onemocnění oka, respektive oční čočky. Nejčastěji je způsoben pokročilým věkem, může však být i vrozený. Přesné příčiny vzniku nejsou dosud zcela objasněny, dnes jej ale již lze úspěšně léčit v rámci chirurgického zákroku.
Jak dlouho se léčí šedý zákal
Obnova vidění po operaci šedého zákalu je velmi rychlá. Většina pacientů již druhý den pozoruje výrazné zlepšení vidění a zrak se obvykle během 2 – 4 dnů ustálí a během 4 – 6 týdnů zcela zahojí. 5.
Jak se pozná šedý zákal
Jak poznat šedý zákal
Šedý zákal se projevuje neostrým viděním, které připomíná pohled přes mléčné sklo. Objevuje se změna vnímání barev (barvy nejsou syté) nebo větší citlivost očí na světlo. Dalším příznakem může být narůstání krátkozrakosti či zkreslení sledovaného obrazu (různé stíny).
Jak dostat nečistoty z oka
Pokud vám slzí oko, protože v něm něco máte (nečistotu, písek), opakované mrkání vám to většinou pomůže dostat ven. Oči si také můžete vypláchnout vychladlou, převařenou vodou nebo sterilním roztokem. Pokud tento postup nepomůže, je na místě oslovit lékaře, aby věc z oka odstranil.