Jak se Zavařuje křen
Vodu svaříme s cukrem a solí, přidáme ocet a opět přivedeme k varu. Křen jemně nastrouháme, spaříme nálevem, hned naplníme do zavařovacích sklenic a uzavřeme. Skleničky dáme do zavařovacího hrnce s teplou vodou a sterilujeme. Po zahřátí na 90 stupňů při této teplotě sterilujeme 25 minut.
ArchivPodobné
Jak se dá využít křen
Křen se používá často jako příloha k ovaru, uzeninám a pečenému masu. Upravuje se různými způsoby. Oblíbený je nastrouhaný čerstvý kořen, přidaný k masu na dochucení, někdy společně s hořčicí.
Jak zpracovat křen recept
Postup přípravy receptu
Očištěný křen nakrájíme na kolečka a rozmixujeme s 2 dcl převařené vody, 1 dcl oleje, lžící cukru, lžící octa a lžičkou soli. Vytvořenou kaši plníme do malých skleniček od přesnídávek (z množství jsou 3 a půl sklenky) a uložíme do lednice, kde nám tato směs vydrží až 1 rok.
Archiv
Jak se dělá křenová omáčka
Do mléka přidáme strouhaný křen, sůl, cukr a za občasného promíchání přivedeme k varu. Vše povaříme cca 5 minut, přidáme ocet, povaříme, ochutnáme a případně ještě dochutíme dle své chuti. Podáváme s knedlíkem, přidat můžeme i plátek uzeného nebo dušeného masa, vejce natvrdo.
Jak se čistí Křen
Křen vyrýváme i s postranními kořeny, které uchováme pro jarní výsadbu. Hlavní kořeny očistíme od hlíny, ale neumýváme vodou, mohly by zplesnivět. Uskladníme je nejlépe v chladném sklepě v bedýnce s pískem. Spodní vrstvu písku zvhlčíme postřikovačem, aby křen přes zimu nevysychal a ještě zjara chutnal jako čerstvý.
Jak nejlépe nastrouhat Křen
Jak nastrouhat křen
Křen nejprve důkladně omyjte, poté okrájejte slupku. Vezměte struhadlo a najemno ho nastrouhejte. Velkým pomocníkem vám může být domácí robot, který umožňuje jemné strouhání.
Proč jíst křen
Léčivé vlastnosti:
Křenu se říká "český ženšen", Celkově posiluje organismus a je vhodný při rekonvalescenci. Dále má silné antibiotické a antiseptické (desinfekční) působení, kterého se využívá při zánětech v dýchacích cestách a při zánětu močových cest. Užívá se při kašli doprovázeném zahleněním.
Na co je zdravý křen
Křen také dokáže z našeho těla vyhnat různé infekce, je proto vhodný při nachlazení, angíně a chřipce. Dokáže zničit původce onemocnění v našem zažívacím traktu. V malých dávkách navíc křen povzbuzuje chuť k jídlu a činnost trávicí soustavy, usnadňuje odkašlávání a má mírný močopudný účinek.
Jak jíst křen
Jeho léčivé vlastnosti jsou ještě lepší než jeho chuť Křenová omáčka či křen s jablky jako příloha k vařenému a uzenému masu jsou známé pochoutky. Křen se dá skvěle využít v kuchyni, ale díky svým léčivým účinkům také jako přírodní lék.
Jak ochutit křen
Jemně nastrouhaný křen smíchaný s jablkem nebo hořčicí je vynikající přílohou nejen k masu. Na vařeném vejci je výtečný i samotný, pokud ho zakápneme troškou oleje nebo rozpuštěného másla. Kombinace s jablkem chuť křenu zjemní, ideální jsou jablka kyselejší, šťavnatá a co nejjemněji nastrouhaná, stejně jako křen.
Jak se dělá křen s jablky
Jak vyrobit vejmrdu z jablek a křenuKřen oloupeme a nastrouháme na jemno.Jablka omyjeme, vykrájíme jadřince a nastrouháme na jemno.Obojí dáme do mísy, přidáme šťávu z jednoho citrónu a špetku soli.Důkladně promícháme a natlačíme do čistých lahviček, zavíčkujeme a skladujeme v lednici.
Čím dochutit křenovou omáčku
Nakonec omáčku dokončíme podle vlastní chuti – okyselíme citronem, zjemníme oříškem másla, osolíme, opepříme, můžeme přidat i čerstvě nastrouhaný křen. Podáváme s vařeným uzeným masem, houskovým nebo karlovarským knedlíkem a lehce posypané čerstvým strouhaným křenem.
Jak zmrazit křen
Mražení celých kořenů: Větší množství křenu snadno zmrazíme. Postupujeme takto – kořen očistíme (oškrábeme nebo oloupeme) a nakrájíme na přiměřeně velké části (na jedno použití), které vložíme do mikrotenových sáčků a zmrazíme.
Proč křen pálí
Křen je cenným zdrojem celé škály vitaminů i minerálů, ovšem hlavní roli v jeho očistných účincích na trávicí i dýchací cesty hrají sirné silice. Právě z nich nás při strouhání křenu pálí oči i nos.
Jak dlouho vydrží křen
Maximálně se může stát, že při vyšších teplotách začne křen rašit, kořen se vyčerpává, měkne a ztrácí na chuti i síle. Ve vlhkém písku a na chladném místě (teplota je doporučována kolem 8 – 10 oC), vydrží křen spolehlivě až do jara, kdy stále chutná jako čerstvý.
Jaké účinky má křen
Léčivé účinky křenu:
Velmi účinně odhleňuje průdušky, léčí chrapot a mírní kašel, povzbuzuje k činnosti žlázy s vnitřní sekrecí a upravuje hormonální systém, detoxikuje játra a rozpouští žlučové kaménky. Povzbuzuje trávení, čistí střeva a pomáhá obnovovat střevní mikroflóru.
Jak nejlépe uchovat křen
V chladu: Několik dnů ho můžeme uchovat v misce v chladnu, ale brzy začne vysychat. Ve vodě: Vhodnější je uchovat křen ve vyšší nádobce s vodou, kterou pravidelně (2x za den) měníme. V mikrotenovém sáčku: Jednoduchý způsob uchování je vložit kořen do mikrotenového sáčku, uzavřít a uložit do chladna, např. do lednice.
Jak uchovat jablka s křenem
Ve velké míse smíchejte jablka s křenem, a poté i s dalšími ingrediencemi. Nic není třeba zavařovat (prozatím), stačí uložit do chladničky na 2-3 dny. Poté hotový křen s jablky přendejte do dobře vymytých a vysušených sklenic. Bez konzervace vydrží na chladném místě asi 5-6 týdnů.
Jak se dělá Znojemská omáčka
Postup přípravy receptu
Na oleji spěníme cibulku. Mezitím nakrájime maso na kostičky, nakrájené maso vložíme na osmahlou cibuli a zalejeme 1,5 l vody, přidáme 3 rozkrojené okurky, masox, sůl a pepř. Dusíme, až je maso měkké. Na závěr zahustíme záklechtkou.
Jak se dělá koprová omáčka
V kastrolu rozpustíme tuk, přidáme mouku a za stálého míchání usmažíme světlou jíšku. Připravte jíšku správně! Zalijeme vývarem nebo vodou, přidáme mléko, rozmícháme a necháme asi 20 minut vařit. Pak přidáme smetanu a kopr, osolíme, osladíme, okyselíme a necháme přejít varem.
Jak správně vykopat křen
Křen opatrně vyryjte a odstraňte jeho hlavní kořen ale i kořeny postranní. Ty ale nevyhazujte a také je uchovejte stejným způsobem jako křen. Nebojte, kořeny nebudete konzumovat. Ty uchováváme k jinému účelu a tím je následná jarní výsadba.
Jak se čistí křen
Křen vyrýváme i s postranními kořeny, které uchováme pro jarní výsadbu. Hlavní kořeny očistíme od hlíny, ale neumýváme vodou, mohly by zplesnivět. Uskladníme je nejlépe v chladném sklepě v bedýnce s pískem. Spodní vrstvu písku zvhlčíme postřikovačem, aby křen přes zimu nevysychal a ještě zjara chutnal jako čerstvý.
Jak zjemnit křen
Zjemnit ho můžete přidáním zakysané smetany nebo povařením v mléce. Pokud se vám nepodaří spotřebovat celý křen, nesmutněte. Můžete ho nastrouhat do hořčice, nebo zabalit do vlhkého plátýnka a umístit do spodní části lednice. Důležité je, aby nevyschnul.
Jak uchovat křen na zimu
Maximálně se může stát, že při vyšších teplotách začne křen rašit, kořen se vyčerpává, měkne a ztrácí na chuti i síle. Ve vlhkém písku a na chladném místě (teplota je doporučována kolem 8 – 10 oC), vydrží křen spolehlivě až do jara, kdy stále chutná jako čerstvý.
Jak uchovat křen v lednici
Křen omyjeme, zabalíme celý pevně do mokrého papíru, vložíme do mikroténového sáčku, kolem dokola sáček převážeme 1- 2 gumičkami. Křen uložíme do lednice do šuplíku na zeleninu a ukrajujeme, když potřebujeme. Křen vydrží jako čerstvý i rok, dokonce na něm začnou rašit lístečky.