Co z Belugy?

Co vařit z Belugy

Beluga neboli černá čočka s bílým vnitřkem je nejdrobnějším druhem čočky. Má jemně mořskou chuť a hodí se kombinovat s mořskou řasou, do japonské miso polévky, do salátů z černé čočky a do řady dalších receptů. Jaké jsou nejlepší recepty z černé čočky
Archiv

Jak ochutit Belugu

Hodíme na pánev s medem či javorovým sirupem a přidáme černou čočku. Belugu lze dle libosti dochutit také např. houbami, cibulí, česnekem, rozmarýnem či bobkovým listem. Po uvaření můžete černou čočku servírovat společně s cottage sýrem.
Archiv

Jak se vaří černá čočka

Ohromnou výhodou je, že černá čočka se nemusí namáčet zde . Stačí jí propláchnout, zalít studenou vodou, přivést k varu a pod pokličkou vařit do změknutí. Doba vaření činí přibližně 25 – 30 minut. Během vaření můžete dochutit solí, kurkumou, saturejkou, nebo majoránkou.
Archiv

Jak Naklicit Belugu

Ponořte ji na talířku na půl dne do studené vody tak, aby byla celá ponořená. Poté vodu pomocí druhého talířku zceďte, propláchněte a nechte druhý talířek přiklopený na prvním tak, aby dovnitř mohl vzduch, ale semínka zbytečně neosychala. Proplachujte 2x denně a podle teploty za 2-3 dny čočka vyklíčí.
Archiv

Jak připravit Belugu

Čočku nemusíte namáčet, stačí ji 20 minut povařit. Pokud chcete zkrátit dobu vaření na 10 minut, namočte čočku na 2 hodiny. Beluga krásně kontrastuje s barvami ostatních surovin v pokrmech. Podobá se kaviáru ještě více než tmavozelená čočka, koneckonců byla podle kaviáru beluga také pojmenována.

Co je to černá čočka

Černá čočka patří mezi oblíbené luštěniny. Obsahuje bílkoviny, vlákninu a její černý pigment obsahuje anthocyaniny, které se nacházejí ve velké míře v bobulovém ovoci (například v borůvkách a ostružinách). Je také zdrojem vitamínů B a minerálů (například železa a hořčíku).

Co kovy salat

Vařenou čočku, papriku, okurku a cibuli smícháme v jedné míse a ochutíme balsamicem, nasekanou mátou, solí, pepřem, šťávou z limetky a nakonec zakápneme olivovým olejem. Podáváme jako přílohu (například k rybě) nebo jako samostatné syté vegetariánské jídlo.

Co je to Beluga

Běluha severní (Delphinapterus leucas Pallas, 1776) je ozubený kytovec z čeledi narvalovitých typický svou bílou barvou. Přezdívá se jí „mořský kanár“, protože se dorozumívá mnoha zvuky. Má též bohatou mimiku.

Která čočka je nejzdravější

Černá čočka beluga patří mezi potraviny s vysokou nutriční hodnotou. Na 100 g má dvojnásobné množství bílkovin (24 g) než třeba tofu (10 g), spoustu vlákniny a její černý pigment obsahuje antioxidanty, které se nacházejí ve velké míře v bobulovém ovoci (například v borůvkách a ostružinách).

Proč nejíst čočku

Čočka sice obsahuje všech 9 esenciálních aminokyselin, podobně však jako další luštěniny (například fazole a černé fazole) málo aminokyseliny methioninu. To je důvod, proč se jako další rostlinné potraviny považuje za neplnohodnotný zdroj bílkovin.

Jak se dělá červená čočka

Čočku nejdříve propláchněte v cedníku pod studenou vodou. Potom ji vložte do hrnce a zalejte studenou vodou. Nesolte. Vařte 5 minut bez zakrytí, až poté posolte a nechte dalších 10 minut vařit na mírném plameni.

Co kovy DHAL

Cibuli, česnek a zázvor nakrájejte najemno. Na oleji zpěňte cibulku, přidejte česnek, zázvor a koření a dvě minuty restujte. Vmíchejte rajčata, zalijte kokosovým mlékem a vodou, vsypte propláchnutou čočku a na mírném ohni vařte do změknutí. Případně podlijte ještě trochou vody, pokud by směs příliš zhoustla.

Které fazole jsou nejzdravější

Fazole bílá máslová se dováží z Madagaskaru. Tento typ fazolí je velký, zploštělý, ledvinového tvaru. Po uvaření mají měkkou, moučnatou konzistenci. Tyto fazole lze kombinovat s jakoukoliv zeleninou, patří mezi nejzdravější potraviny vůbec.

Co dát do čočky aby Nenadymala

Před vařením luštěniny alespoň na 8 hodin namočíme.

Červenou čočku, která je loupaná, netřeba namáčet vůbec. Namáčení oživuje zrna, probouzí enzymatické procesy, kterými počíná klíčení, vyplavuje ze zrn nadýmavé látky, puriny a kyselinu fytovou. Proto je dobré vodu, ve které se luštěniny namáčely, vylít.

Co je indický DHAL

Dhal (někdy také dahl, dal, daal) je hindským výrazem pro sušené sypké luštěniny, jako jsou různé druhy čočky, hrášku nebo fazolí. Používá se ale také jako název pro všemožná luštěninová kari, která se z těchto surovin připravují.

Co je to dal

Dal má konzistenci kaše, někdy hustší polévky. Vedle vařené luštěniny je podstatnou složkou vydatně kořeněný zeleninový základ. Hrách nebo čočku namočíme do vody asi na půl hodiny, poté vložíme do horké vody, přidáme lžičku kurkumy, sůl, promícháme a zakryté vaříme pozvolna doměkka.

Proč nejíst luštěniny

Luštěniny obsahují antinutriční látky. Bohužel existuje i důvod proč syrové luštěniny nejíst. Jejich stinnou stránkou je skutečnost, že obsahují antinutriční látky (zkráceně označované jako antinutrienty), což jsou rostlinné látky, které narušují trávení a vstřebávání ostatních živin.

Jak casto jíst fazole

Výživová doporučení říkají, že luštěniny by se měly v našem jídelníčku objevit alespoň jednou týdně. Spoustu lidí však odradí jejich složitější příprava nebo to, že citlivější jedince mohou nadýmat.

Jak často jíst čočku

Čočka na každý den

Dopřejte si kvalitní vlákninu každý den! Jeden hrnek čočky obsahuje asi 16 gramů vlákniny, přičemž denní doporučená dávka je 30 gramů. A že se bojíte nadýmání Tak to vás můžeme uklidnit, konzumaci červené čočky tyhle nešvary nedoprovází.

Jak vařit hrách aby Nenadýmal

První je jejich důkladné proplachování a namáčení, při kterém se vyplaví oligosacharidy, které právě plynatost způsobují. Z toho důvodu vodu z namáčení vždy vylijte a ideálně i jednou či dvakrát vyměňte. Vařte je spolu s bylinkami, které zaručí nejen lepší stravitelnost, ale luštěniny rovnou také ochutí.

Jak udělat DHAL

Postup přípravy receptu

Cibuli pokrájíme najemnou a lehce ji osmahneme na slabém plameni na oleji. Ke konci připadáme prolisovaný česnek, garam masalu, kmín, kari a kurkumu. Promícháme a zalejeme vývarem, přidáme čočku, najemno nastrouhaný zázvor, sambal oelek a rajčata nebo protlak. Dusíme asi 15 min.

Jak casto jíst luštěniny

Luštěniny patří mezi potraviny s vysokým obsahem vlákniny, kvalitních rostlinných bílkovin a „pomalých sacharidů“ a pyšní se také nízkým glykemickým indexem. Luštěniny jsou také velice syté. I po menší dávce jste nasycení a nabití energií. Nutriční specialisté doporučují sníst zhruba půl kilogramu luštěnin týdně.

Na co jsou dobré luštěniny

Luštěniny mají díky svému složení řadu příznivých účinků, a to zejména na kardiovaskulární systém a trávicí trakt. Jejich pravidelná konzumace přispívá také k prevenci vzniku nádorových onemocnění a snižuje riziko vzniku diabetu II.

Proč nejíst fazole

Některé luštěniny – například fazole – jsou pro člověka za syrova nepoživatelné proto, že obsahují jedovaté lektiny. Ty jsou však tepelně labilní, což znamená, že vařením je lze zničit (a tím i zneškodnit). Pozor, fazole se nesmí jíst syrové! Syrové fazole obsahují fytohemaglutinin.

Jak dlouho se namáčí hrách

Ať už hrách vaříme na polévku nebo jako přílohu, vyplatí se dodržet několik jednoduchých pravidel: Hrách dopředu namočíme, vaření pak půjde mnohem rychleji. Ideální je luštěninu namočit už den předem, ale nejméně 1,5 hodiny před vařením.